slunce solární energie

Akumulace elektřiny v Česku – nekonečný příběh s dobrým koncem?

Partneři sekce:

Zapracování tzv. zimního balíčku evropské energetické legislativy do českého práva trvá Česku od roku 2019 a stále není kompletní. Prodlevy při implementaci působí zaostávání české energetiky a průmyslu za ostatními státy Evropské unie a brání v rozvoji nových technologií, bez kterých se tuzemský odchod od spalování uhlí prodraží.

Pěkným příkladem je české otálení s legislativou umožňující provozovat velkokapacitní bateriová úložiště elektřiny nebo elektrolyzéry vodíku. Dosud jsou v Česku k vidění ve velkém počtu pouze malé, a ne vždy chytře řízené baterie v domácnostech. U velkokapacitní akumulace se jedná o pilotní projekty, které musí hledat provozní modely bez jasných pravidel hry, což není na regulovaném energetickém trhu snadné. To se má změnit od poloviny roku 2025.

Návrh klíčového zákona (tzv. lex OZE III) aktuálně projednává sněmovna a podle předběžných odhadů Ministerstva průmyslu a obchodu vyjde ve sbírce zákonů do konce roku 2024. Aby existovala kompletní pravidla pro provoz akumulace, musí ale především Energetický regulační úřad a Ministerstvo průmyslu a obchodu upravit podzákonné předpisy.

Ty popíšou, jak velkokapacitní baterie připojit k síti, jak měřit a počítat elektřinu vrácenou zpět do sítě a také jaký mají tyto údaje dopad do účtování regulované složky ceny elektřiny pro nabíjení baterie ze sítě. Hlavně poslední otázka je pro maximální využití baterií ke stabilizaci elektrizační soustavy klíčová, protože jim umožní v ekonomicky životaschopném modelu optimalizovat množství elektřiny v soustavě.

Harmonogram s pravidly

Pokud parlament, regulační úřad i ministerstvo své domácí úkoly v průběhu zimy a jara splní v přislíbených termínech, můžeme očekávat následující harmonogram. Od května 2025 budou existovat jednoznačná pravidla pro připojení baterií k síti. Každopádně vzhledem k délce těchto procesů je vhodné zahájit jednání s provozovatelem distribuční soustavy už dříve.

Zájemci o podnikání v oboru akumulace elektřiny také budou moci od května 2025 žádat Energetický regulační úřad o licenci, tedy oprávnění k podnikání v energetice. Licenci nebudou potřebovat provozovatelé akumulace do instalovaného elektrického výkonu 100 kW a pak ti, kteří budou akumulaci provozovat jako výrobci elektřiny spolu s podobně výkonově dimenzovanou výrobnou.

Po dvouměsíčním přípravném období pak od července 2025 nabydou účinnosti zbývající pravidla pro provoz akumulace a pro vyhodnocování údajů o jejím nabíjení a vybíjení, kterého se do léta 2026, tedy do kompletního provozu Elektroenergetického datového centra, ujmou provozovatelé distribučních soustav.

Tři modely akumulace

Legislativa bude v červenci 2025 počítat se všemi třemi základními provozními modely akumulace. První z nich představuje samostatně připojená akumulace určená k poskytování podpůrných služeb provozovatelům přenosové i distribuční soustavy, k odložení spotřeby elektřiny a k optimalizaci odchylky.

Druhý model je provoz akumulace s výrobnou, typicky s obnovitelným zdrojem, kterému pomůže rozložit v čase diagram dodávky elektřiny do soustavy a rozšíří paletu poskytovaných podpůrných služeb. Ve třetím modelu je velkokapacitní akumulace umístěna v odběrném místě průmyslového areálu, kde slouží k uskladnění elektřiny nakoupené na trhu v levných čtvrthodinách na horší časy a opět příležitostně umožní poskytování podpůrných služeb elektrizační soustavě.

Pro všechny tři modely tak musí Česko v příštích měsících nastavit takové podmínky, aby mohla akumulace plnit v decentralizované podobě stejné funkce, jaké dosud plní téměř výhradně jen přečerpávací vodní elektrárny, a konečně tak zaplnila jednu z mezer v novém designu českého energetického trhu.

Vojtěch Krajíček
Autor působí jako advokátní koncipient u Doucha Šikola advokáti, s. r. o.

Článek vyšel v časopisu TZB 4/2024.