Schéma rodinného domu s fotovoltaickou elektrárnou, vytápěného elektrickými sálavými topnými systémy s instalovanou domácí baterií AES (na obrázku v garáži) a napojenou na vnější energetickou síť.
Galerie(5)

Domácí systémy ukládání energie se začaly vyrábět v Jeseníku

Zájem o domácí systémy ukládání energie u nás v posledních letech roste. Domácí baterie, které skladují energii ze solárních panelů v době, kdy svítí slunce, dokáží pokrýt i běžnou spotřebu energie v domě a zajistit jeho soběstačnost v momentě, když počasí nepřeje výrobě z obnovitelných zdrojů. Je dobrou zprávou, že i v této oblasti nejsme závislí na exportu ze zahraničí a že technicky velmi vyspělá řešení vznikají a vyrábí se komplet v České republice.

Domácí bateriové úložiště AES je chytré, na síti nezávislé energetické řešení pro domácnost.
Parametry a ekonomický přínos AES
Solární elektrická energie vytváří díky instalovaným akumulátorům silný a stabilní energetický zdroj. AES umožňuje plynulý provoz v síťovém i nesíťovém (ostrovním) režimu. Zařízení reguluje každou fázi zvlášť.
Schéma rodinného domu s fotovoltaickou elektrárnou, vytápěného elektrickými sálavými topnými systémy s instalovanou domácí baterií AES (na obrázku v garáži) a napojenou na vnější energetickou síť.

Špičková bateriová úložiště, vymyšlena a vyrobena komplet v České republice

Od roku 2016 testuje česká firma Fenix Group využití bateriových úložišť v domech s téměř nulovou spotřebou NZEB na vlastní kůži ve svém administrativním centru v Jeseníku. A od roku 2018 navíc provozuje špičkovací stanici SAS, která je jedním z největších bateriových úložišť v Česku.

Výrobcem je dceřiná společnost AERS z Plzně, která také v loňském roce dokončila vývoj a certifikaci domovních modulárních akumulačních stanic s názvem AES. Tyto stanice jsou kompletně českým architektonickým řešením – know-how pochází od firmy AERS, samotná úložiště jsou pak sestavována ve výrobním závodě Fenix v Jeseníku.

„Jako první uvádíme na trh typ AES 10, což je akumulační energetická stanice o výkonu 10 kW s kapacitou úložiště 11,25 kWh. Je to modulární systém a kapacita této verze tak bude jednoduše možné rozšířit až na kapacitu 22 kWh. Stanici dodáváme zákazníkům v provedení „all in one“, takže stačí do ní připojit pouze kabely z FVE panelů a na druhé straně ji napojit na vnitřní elektrickou síť domu.“ říká Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS s.r.o. a dodává: „Absence cenově dostupného skladování elektřiny dlouhou dobu omezovala možnosti energetických úspor a snižování spotřeby. S vývojem nových akumulačních systémů, postupným poklesem jejich ceny a s přispěním státní podpory se situace začíná měnit – zdroje obnovitelné energie (zejména fotovoltaické) spolu s akumulačním systémem začínají být cenově dostupnou alternativou pro vlastníky nemovitostí. Ve spojení s výhodami elektrických topných systémů tak dostává majitel velmi efektivní nástroj, který mu zabezpečí vysoký tepelný komfort při zachování nízkých provozních nákladů.“

Domácí bateriové úložiště AES je chytré na síti nezávislé energetické řešení pro domácnost.
Domácí bateriové úložiště AES je chytré, na síti nezávislé energetické řešení pro domácnost. | Source: FENIX

Bateriová stanice vám přinese soběstačnost a výdaje pod kontrolou

Hlavní výhodu akumulace energie je u domácnosti posílení energetické soběstačnosti. Majitelé domů totiž mohou hospodařit s vyrobenou nebo koupenou energií podle vlastní spotřeby – mohou tedy elektrickou energii spotřebovávat i v jiné době, než kdy byla uložena.

Díky tomu zvýší energetickou bezpečnost, jelikož bateriový systém může fungovat i jako záložní zdroj v případě výpadku elektřiny v síti, a zároveň mají větší kontrolu nad svými výdaji, kdy dochází v konečném důsledku i k jejich snížení.

Nejčastější využití domácích bateriových úložišť je v kombinaci se solárními panely – nejvíce energie z fotovoltaického zdroje je vyrobeno během dne, zatímco spotřeba bývá nejvyšší v ranních a večerních hodinách. Nadbytečnou energii je tak možné přes den ukládat do akumulačního zařízení a spotřebovávat později v době potřeby.

Dalším způsobem využití bateriového systému je uložení energie koupené ze sítě mimo špičku, kdy je tarif nízký, a její pozdější spotřeba v době vyšších cen; uživatel uspoří nejen své náklady, ale zároveň přispívá k tzv. peak-shavingu, tedy vyrovnání energetických špiček.

Solární elektrická energie vytváří díky instalovaným akumulátorům silný a stabilní energetický zdroj. AES umožňuje plynulý provoz v síťovém i nesíťovém (ostrovním) režimu. Zařízení reguluje každou fázi zvlášť.
Solární elektrická energie vytváří díky instalovaným akumulátorům silný a stabilní energetický zdroj. AES umožňuje plynulý provoz v síťovém i nesíťovém (ostrovním) režimu. Zařízení reguluje každou fázi zvlášť. | Source: FENIX

Více informací o domácím bateriovém úložišti AES najdete na www.aers.cz, možnosti elektrických topných systémů podrobně prezentují stránky www.fenixgroup.cz.

ZDROJ: PR článek společnosti FENIX