Projekt Síť center pasivního domu se blíží do finiše

Projekt Síť center pasivního domu se blíží do finiše

Partneři sekce:

Po bezmála dvouletém trvání projektu Síť center Pasivního domu, který byl zahájen v září roku 2006 a potrvá do letošního srpna, je čas bilancovat. Projekt byl koordinován Centrem pasivního domu v Brně a zapojilo se do něho 13 partnerů z celé České republiky.

Hlavním cílem projektu bylo rozšířit nabídku stávajících poradenských center o problematiku úspor energie ve stavebnictví, s cíleným zaměřením na pasivní domy. Poradenská střediska sdružená v Síti center pasivního domu poskytují bezplatné a nezávislé poradenství na téma pasivní domy.

V Českých Budějovicích bylo takové středisko otevřeno začátkem února 2007 a to v sídle občanského sdružení Energy Centre České Budějovice (ECČB) na náměstí Přemysla Otakara II. 87/25. Od tohoto okamžiku měli zájemci o problematiku pasivních domů  možnost  se se svými dotazy zdarma obrátit na odborné poradce ECČB. Celkem již bylo uskutečněno 98 porad.

Možnost využít bezplatné konzultace potrvá i po ukončení projektu. Zájemci mohou navštívit poradce ECČB osobně (je třeba se telefonicky objednat předem na čísle 387 312 580), nebo své dotazy zaslat elektronicky na adresu eccb@eccb.cz, či využít telefonické poradenské linky 387 312 580.

Druhým posláním, které projekt měl splnit, byla osvětová činnost formou organizace seminářů o pasivních domech. V loňském roce připravilo ECČB 3 semináře na toto téma v JČK, 1 v Třeboni a  dva v Českých Budějovicích. V letošním roce se uskutečnil 1 seminář v Českém Krumlově a 2 v Českých Budějovicích. Vystoupila na nich řada předních odborníků v oblasti pasivních domů nejen z České Republiky, ale i z Horního Rakouska.

Největší úspěchy slavili u posluchačů následující přednášející: Ing. arch. Josef Smola s praktickými příklady pasivních domů, Akad. arch. Aleš Brotánek s přednáškou „Proč a jak stavět pasivní domy“, Mgr. Stanislav Paleček s praktickou ukázkou testu neprůvzdušnosti budovy, Ing. Jan Růžička, Ph.D. s  tematikou „Proč a jak navrhovat energeticky úsporné domy“ a Mag. arch. Prehal, který zájemce seznámil s příklady výstavby pasivních domů v Rakousku.

Všechny semináře se setkaly s vysokou účastí (přes 300 posluchačů) a příznivým ohlasem veřejnosti. Realizace projektu se uskutečnila za finanční podpory z prostředků z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Zdroj: Energy Centre České Budějovice