Vědci vyvinuli nový způsob, jak dostat stříbro ze starých solárních panelů
Jedním z hlavních způsobů využití stříbra je výroba fotovoltaických (PV) článků, známých také jako solární články. Se současnou zvýšenou poptávkou po zelené energii se ovšem očekává, že poptávka po solárních panelech poroste, a to by do budoucna mohlo znamenat spoustu odpadu, jakmile přestanou fungovat.
Těžba nového stříbra, které je třeba vykopat ze země jako rudu a následně zpracovat k získání stříbra, vyžaduje čas a peníze, recyklace již použitého stříbra se proto ukazuje jako vcelku logický krok – nejen kvůli nákladné těžbě nové rudy, ale i kvůli omezenému množství zdrojů.
Jak to funguje?
Starý způsob získávání stříbra ze solárních panelů používá k jeho rozpuštění minerální kyselinu – tento proces je ovšem drahý a poškozuje životní prostředí. Nový způsob využívá chemikálie z krmiva pro kuřata (cholinchlorid) a rozmrazovač (chlorid vápenatý) k výrobě solného roztoku. Díky tomu je proces levnější a údajně i ekologičtější.
Tým tvrdí, že nový proces recyklací získá více než 90 % hliníku a stříbra ze solárních článků za pouhých 10 minut a že kvalita takto získaného stříbra zůstává vysoká, takže jej lze snadno znovu použít. Nyní je tento postup aplikován a zkoumán na dalších typech kovů z různých zdrojů odpadu, jako jsou chytré telefony, termoelektrické materiály a magnety.