energetický management

Inteligentní energetický management bytového domu

Partneři sekce:

Rostoucí ceny energií, potřeba snižování primární energie a snižování negativního vlivu lidské činnosti na životní prostředí nás nutí hledat technická řešení, která jsou schopna zachovat zažitý standard s co nejnižší potřebou primární energie.

Jedno z takových řešení můžeme nalézt ve zpětném získávání tepla z odpadní vody a vzduchu. Správnou instalací běžně dostupných zařízení, jako jsou tepelná čerpadla, lze odpadní teplo zachytit a vrátit zpět do budovy. Toto řešení je obzvláště zajímavé v těchto turbulentních časech, kdy napomáhá snížit závislost na importovaných energetických nosičích.

S rostoucími cenami energií, globálními klimatickými změnami a tlakem na snižování provozních nákladů je třeba hledat nová řešení při správě a využívání energií. V posledních letech čelíme jako společnost různým šokům a krizím. Období krizí začaly pandemií, poté v roce 2022 nastoupila energetická krize způsobená vojenskou agresí Ruské federace vůči Ukrajině. Poslední krize, která ještě zcela neodezněla, rozkolísala ceny energií (zejména zemního plynu) v evropském prostoru a v mnoha dalších částech světa.

Z uvedených důvodů se proto musíme dívat po řešeních, která by nám pomohla k efektivnějšímu využívání energetických zdrojů, a hledat možnosti, jak minimalizovat potřebu primární energie při zachování zažitého standardu. Jednou z možností, jak se k dané problematice postavit, je využívat zpětného získávání tepla z odpadní vody či vzduchu. Funkčním řešením, které je již ověřeno i praktickými aplikacemi, je instalace tepelných čerpadel, která jako primární zdroj tepelné energie využívají kanalizační odpadní vodu a odsávaný vzduch z budov.

Energetická spotřeba budov

Celosvětový sektor budov odpovídal za 30 % celkové spotřeby energie a až více než 55 % celosvětové spotřeby elektrické energie. Je patrný pokrok směrem k udržitelným budovám, ale zlepšení jsou stále nedostatečná a nedrží krok s rostoucím odvětvím budov a rostoucí poptávkou po energiích.

Technické řešení

Myšlenka tohoto řešení netkví v nějakém zázračném zařízení, ale ve správné konfiguraci systému z běžně dostupných prvků, kde byly detailně přepracovány různé režimy provozu s cílem maximalizování získaného tepla z odpadních médií, při splnění podmínky, že tepelná čerpadla běží v co nejoptimálnějších podmínkách, čímž se dosahuje vysoké hodnoty COP.

V případě, že teplo z odpadních médií je nedostatečné, potřebný rozdíl se dodává do budovy od centrálního dodavatele tepla či jiného tepelného zdroje. Externí teplo se dodává i v případě, že systém zpětného získávání tepla je blokován nějakou poruchou, která znemožňuje jeho provoz. Celý koncept je navržen s ohledem na maximalizaci bezpečnosti provozu z pohledu permanentní dodávky teplé vody či vytápění.

Popis řešení

Technické řešení zpětného získávání tepla sestává z nádrže pro odpadní kanalizační vodu, ve které je umístěn výměník pro získávání tepla, další výměník je instalován ve vzduchotechnické jednotce, kde se odebírá teplo z odpadního vzduchu, který se odvětrává z budovy (k odvětrávání dochází pomocí ventilátoru s frekvenčním měničem). Jako poslední řada ve vzduchotechnické jednotce je venkovní jednotka tepelného čerpadla vzduch – voda.

O cirkulaci média, které odebírá teplo z výměníků vzduchotechnické jednotky a odpadní kanalizační vody, se stará čerpadlo, čímž zajistí dodávku odebraného tepla k tepelným čerpadlům typu voda – voda. Sekundární strana systému se skládá ze dvou částí, a to pro ohřev teplé vody a ústředního topení. Ohřev teplé vody je řešen výměníkem a dvěma vrstvovými zásobníky. Ústřední topení nemá žádný oddělovací výměník.

Tepelná čerpadla jsou řazena v sérii a lze prostřednictvím přepínacích ventilů měnit režimy provozu systému, tím pružně reagovat na potřeby bytového domu. Primární strana systému je zajímavá kanalizační nádrží, která může tak jako zdroj tepla sloužit v systému jako tepelná baterie, kde si umíme uschovat v daném čase nepotřebnou tepelnou energii z odváděného vzduchu z budovy.

Řízení technologie zpětného získávání tepla

Pro řízení technologie bylo třeba pečlivě zvážit, jaký řídicí systém si zvolit. Po důkladné analýze plusů a minusů jednotlivých typů hardwaru padlo rozhodnutí na použití řídicího systému Siemens Simatic ET200SP (CPU 1510SP-1PN s 24MB paměťovou kartou). Mezi hlavní důvody použití daného hardwaru patří jeho modulárnost.

Na první pohled se systém jeví jako ne velký, ale mezi trpaslíky ho určitě nemůžeme řadit, jelikož obsahuje:

  • 5 tepelných čerpadel,
  • 7 čerpadel,
  • 1 ventilátor,
  • 1 elektroohřev proti zamrznutí,
  • 20 uzavíracích ventilů,
  • 48 snímačů teplot,
  • 6 snímačů tlaku,
  • 25 digitálních vstupů,
  • Modbus RTU,
  • M-Bus

Řídicí systém lze kontrolovat a ovládat vzdáleným přístupem. Všechny naměřené údaje jsou archivovány pro další analýzu a ladění systému. V případě vzniku alarmového stavu jsou alarmy odesílány i prostřednictvím zprávy SMS servisnímu technikovi, čímž se minimalizuje doba potřebná k odstranění poruchy. Pro efektivnější ovládání disponuje řídicí systém webovým serverem, který umožňuje pomocí webových stránek vysoce efektivně vizualizovat aktuální stav technologie a v případě potřeby umožní uživateli do systému zasáhnout přes ovládací obrazovky.

Vzhledem k širokému spektru parametrů jsou součástí webových stránek i parametrizační obrazovky, které programátorovi či technologovi umožňují měnit nastavení. Celý řídicí systém má zálohované napájení, aby bylo možné v případě výpadku elektrické energie odeslat tuto informaci servisnímu technikovi.
Řídicí software je koncipován na bloky, a to od obsloužení jednotlivých prvků až po bloky, které mají na starosti ovládání dílčích celků technologie. Standardizace na úrovni prvků nám umožňuje například deaktivovat každý prvek, a to prostřednictvím servisního režimu, který deaktivuje všechny závady a výstupní povely.

Při analogových měřeních lze na každém prvku nastavit čtyři limitní stupně s možností konfigurace uživatelem jejich směru vyhodnocování (podkročení, překročení), aktivace jednotlivých limit a nastavení hystereze. Každému prvku lze také nastavit filtrační konstantu.

U ovládaných zařízení je standardní každý prvek ovládat ručně uživatelem, nebo automaticky v automatickém režimu, na základě požadavků aktuálního stavu. Nedílnou součástí každého zařízení je počítání jeho počtu sepnutí a motohodin, což umožňuje do budoucna získat data o životnosti zařízení a lepšího nastavení jejich servisních úkonů během pravidelných kontrol.

Závěr

Komplexnost úlohy nastavení systému zpětného získávání tepla z odpadního vzduchu a vody vyžadovala využití všech moderních přístupů jak ke konfiguraci hardwaru, tak k programovému řešení, aby se dosáhlo požadovaného efektu. Za splnění požadovaného efektu lze považovat, pokud je systém pružný a je schopen reagovat na dynamické změny, o které v bytovém domě určitě není nouze. Grafické rozhraní přes webové stránky je již nedílnou součástí lokálních aplikací produktově orientovaných zařízení.

Do budoucna jistě stojí za úvahu lokální instalace technologie rozšířit o automatický sběr dat s možností plného dohledu přes aplikaci SCADA. Budoucnost v technologiích, které jsou schopny z odpadních médií získat teplo, je jistě velká. Důležitost tématu může posílit i aktuální situace na Ukrajině, kde agresor neváhá likvidovat civilní infrastrukturu, a tím hrubě zasahuje do komfortu/životů obyvatelstva.

Ing. Bohumil Slodičák, PhD., Ing. Jan Šmelík

B. Slodičák působí ve firmě Siprin, s. r. o., J. Šmelík působí ve firmě ENERGIE REAL, s. r. o.

Příspěvek byl přednesen na konferenci Vykurovanie 2024 pořádané SSTP a publikován ve stejnojmenném sborníku.