Design z 30. let, technologie 21. století: Vypínače, které spojují minulost s přítomností
Retro otočné vypínače berker serie 1930 si na nic nehrají. Svým nekompromisně puristickým designem se hrdě hlásí k prvním otočným vypínačům ze 30. let 20. století, od jejichž vzhledu se dodnes téměř neodchýlily.
Proč také měnit něco, co skvěle funguje od doby svého vzniku až do dnešních dnů? Ani s materiály tyto vypínače neexperimentují. Architektům a interiérovým designérům jsou k dispozici ve dvou materiálových variantách: můžete si vybrat vypínače z plastu nebo z pravého, vysoce kvalitního porcelánu z porcelánky Rosenthal. Konzervativní zůstává i barevnost – černá a nebo bílá.
Vypínače berker serie 1930 se ideálně hodí nejen do historizujících a funkcionalistických interiérů, ale díky svému nadčasovému vzhledu si překvapivě dobře rozumí i se současnými minimalistickými interiéry nebo s realizacemi ve stylu klasické moderny. Staly se oblíbenci českých architektů a najdete je v celé řadě nejen soukromých realizací, ale zdobí a doplňují i takové skvosty, jakými jsou vila Tugendhat, Rothmayerova vila, Bauerova vila nebo kláštery v Českém Krumlově.
Pod tradičním zevnějškem ovšem tepe pomyslné high-tech srdce. Špičková technologie a precizní provedení strojků „Made in Germany“ nenechá nikoho při používání vypínačů na pochybách o tom, že tyto kousky se sice tváří jako sto let staré, ale nezapřou svůj vznik v novém tisíciletí.
Kromě vypínačů a silových zásuvek můžete mít i datové, televizní nebo USB nabíjecí zásuvky, ovladače žaluzií, tlačítka aj. Přesto se ani tradičně vyhlížející vypínače berker serie 1930 nebojí inovací a současných trendů. Jako důkaz poslouží varianty kulatých otočných vypínačů s LED podsvícením, které dodá vypínačům další netušený rozměr a posouvá jejich vzhled a funkčnost na další úroveň.
Novinka: vypínače s podsvícením
Vypínače s podsvícením si společnost Hager „nadělila“ k dvojvýročí z roku 2019. „V tomto roce jsme si připomínali hned dvě významná jubilea: sto let od svého vzniku slavila jak designová škola Bauhaus, tak i vypínače berker,“ vysvětluje Thomas Grund, generální ředitel společnosti Hager v České republice, do jejíhož portfolia vypínače berker patří.
„Jsme nesmírně hrdí na to, že velikáni architektury, jakými byli Adolf Loos nebo zakladatel školy Bauhaus Walter Gropius, používali ve svých až do posledního detailu promyšlených architektonických skvostech právě vypínače berker,“ vysvětluje spojení mezi vypínači berker a perlami klasické moderny Thomas Grund,
„Během rekonstrukcí byly opět do Loosovy vily nebo do budov spjatých se školou Bauhaus v Dessau použity naše vypínače berker – konkrétně serie 1930 a serie glas. Obě tyto designové řady sledují přesně v souladu s principy Bauhausu striktně funkční a přímočarou linku bez jakýchkoliv příkras a kompromisů,“ dodává Thomas Grund.
Hager Manufaktura: plníme přání designérů
Vypínače berker serie 1930 jsou mezi architekty a interiérovými designéry natolik oblíbené, že se často dostávají do jejich hledáčků i z hlediska zakázkových změn. Klasický tvar přímo láká a vybízí k experimentům s barvami a materiály. A přesně pro tyto individuální požadavky existuje zakázkový výrobní program Hager Manufaktura, v jehož rámci vznikají unikátní kousky přesně podle požadavků zákazníků nebo architektů.
„Obzvlášť oblíbené se v posledních letech staly plastové vypínače berker serie 1930 se speciální matnou povrchovou úpravou. Těší mě, že jsme tyto zakázkové vypínače dodávali i do mnoha krásných projektů u nás v Česku. Rád bych vyzdvihl např. dokonale promyšlenou rekonstrukci butique hotelu V Bezovém údolí, kde byly bílé plastové vypínače berker serie 1930 opatřeny právě touto matnou povrchovou úpravou.
Tím přidávají další překvapivý moment a haptický zážitek pro hosty hotelu. Mnohdy jde o maličkost, detail, jehož realizace ve výsledku nemusí znamenat ani nějaké enormní náklady – a dokonce něco tak drobného, jako je vypínač, může svým kouzlem přispět k celkovému výjimečnému pocitu z interiéru,“ uzavírá Thomas Grund.
Zdroj: PR článek Hager Electro s.r.o.