Revoluce v domácím vytápění: Proč stropní sálavé vytápění překonává podlahové?
Nástup elektrických topných fólií Ecofilm C, které zjednodušují konstrukční řešení stropního vytápění, učinil z tohoto systému plnohodnotnou alternativu k podlahovému vytápění. Přesto je počet instalací podlahového vytápění rodinných domů ve srovnání se stropním vytápěním mnohonásobně vyšší.
Jedním z důvodů je i obecné povědomí o tom, jak se šíří teplo v prostoru
V hlavách lidí je zakořeněna představa, že teplo stoupá nahoru, a v takovém případě jim nedává stropní vytápění smysl. Ve skutečnosti teplo nestoupá nahoru, ale šíří se (vede) do chladnějšího prostředí (materiálu) a to do všech stran. Nahoru stoupá pouze teplý vzduch, protože je lehčí.
Při stropním vytápění se pod stropem vytvoří vrstva teplého vzduchu, silná cca 20 cm. Tato lehčí vrstva neklesá a ke stropu se proto nedostává chladnější vzduch zespodu. Strop není ochlazován, jeho teplota roste a začne se zvyšovat sálavá složka. Jde o stejný jev, jaký můžeme pozorovat např. u kachlových kamen nebo horkých radiátorů – na vzdálenost jednoho až dvou metrů cítíme, jak ze zdroje sálá teplo.
Toto sálání neohřívá vzduch, ale pevné předměty, na které dopadá. Nejintenzivnější je sálání v kolmém směru k rovině zdroje – v případě stropního vytápění teplo sálá na podlahu, nábytek a částečně i na stěny, od těchto ploch se pak ohřívá vzduch v místnosti. S výjimkou výše zmíněné 20 cm vrstvy pod stropem je tak i při stropním vytápění teplota vzduchu v celé výšce místnosti stejná (rozdíl mezi teplotou v úrovni kotníků a hlavy stojící osoby je pouze 0,7°C).
Elektrické stropní vytápění je vynikajícím zdrojem sálavého tepla
Podlahové nebo stropní vytápění: který z obou systémů je lepší? Provedená měření prokazují, že oba systémy jsou rovnocenné. Drobný rozdíl je v podílu sálavé složky, v tomto ohledu je stropní vytápění s topnými fóliemi Ecofilm C s 84 % o něco „lepší“ než podlahové vytápění (77 %). I při nízkých povrchových teplotách tak mají oba systémy velmi vysoký podíl sálavé složky.
Elektrické stropní vytápění je proto vynikajícím zdrojem sálavého tepla. To je další podstatná výhoda proti teplovzdušným topným systémům, u kterých je naopak nulová sálavá složka, a organismem tedy nejsou vnímány tak pozitivně a plnohodnotně.
Z praktického hlediska je u podlahového vytápění pozitivní o něco vyšší teplota podlahy, která tak může navozovat pocit vyššího komfortu. Obráceně nevýhodou jsou určitá omezení při volbě podlahové krytiny a nutnost předem rozhodnout o rozmístění nábytku a zařízení, aby se vyhřívaná podlaha zbytečně nezakrývala.
U stropního vytápění má uživatel z pohledu rozmístění nábytku prakticky úplnou volnost, nezanedbatelnou výhodou je také rychlejší odezva na požadavky regulace. Současné novostavby jsou velmi citlivé na tepelné zisky, ať už z oslunění nebo vedlejších zdrojů a pokud topný systém nereaguje dostatečně rychle, dochází k přetápění místností.
A v tomto směru vykazuje stropní vytápění prokazatelně vyšší flexibilitu než podlahové. Omezením stropního vytápění je nutnost kombinovat jej se sádrokartonovými podhledy, které nemusí být automaticky součástí stavby.
Sortiment topných fólií Ecofilm C usnadňuje instalaci stropního vytápění
Fólie Ecofilm C prohřívají sádrokartonové stropní desky, které se pak chovají jako sálavé panely. Jde o stejný princip, jako u panelů Ecosun, systém ale pracuje s méně než polovičními teplotami, rozloženými do větší plochy. Sálání je méně intenzivní, místnost je lépe pokryta, a proto je tento systém komfortnější.
Protože u stropní konstrukce na rozdíl od podlahy není na závadu vyšší teplota podhledu, vyrábějí se fólie Ecofilm C ve výkonech 140 W/m² a 200 W/m². Šířka fólií je 500 a 400 mm, aby odpovídala systémovému rastru SDK konstrukcí. Součástí nabídky jsou i fólie se sníženým příkonem 100 W/m², určené speciálně pro nízkoenergetické (NED) a pasivní domy.
Více informací o stropním vytápění najdete na www.fenixgroup.cz.
Zdroj: PR článek FENIX GROUP a.s.