Starší rodinné domy i novostavby lze úsporně vytápět elektřinou
Původně německý dům v Jeseníku s užitnou plochou 120 m2 pochází z 30. let minulého století a před instalací fotovoltaické elektrárny a bateriového úložiště prošel rozsáhlou rekonstrukcí a zateplením.
Dnes je plně elektrifikován, s fotovoltaickou elektrárnou 9,9 kWp orientovanou na jih, inteligentním bateriovým domácím úložištěm HES 41 kWh, sálavým topením a ohřevem vody tepelným čerpadlem. V domě žije čtyřčlenná rodina a za posledních 12 měsíců stála elektrická energie tuto plně elektrifikovanou domácnost necelých 1 600 Kč měsíčně.
Dům je vytápěn elektrickým přímotopným sálavým vytápěním, v domě je instalováno podlahové i stropní vytápění, doplněné o sálavé panely na stropech či stěnách. Všechny topné prvky reguluje centrální regulace. Centrální část domu lze vytápět i oboustrannou krbovou vložkou. Roční spotřeba elektrické energie je přibližně 12 MWh, fotovoltaická elektrárna za loňský rok vyrobila cca 8 MWh.
„I když je to téměř 100 let starý dům, díky zateplení se nám podařilo snížit tepelné ztráty a díky tomu jsme si mohli pro vytápění vybrat elektrické přímotopné vytápění. Regulace našeho vytápění okamžitě reaguje na tepelné zisky, což přináší úspory zejména v jarních a podzimních měsících. Stačí, aby zasvítilo slunce, místnost se oteplí a regulace okamžitě vypne topení. Důvodem byla i skutečnost, že od ledna 2027 začne platit připravovaný zákon o emisních povolenkách pro dopravu a bydlení, který zvedne cenu všech fosilních paliv včetně zemního plynu,“ říká paní majitelka.
Ohřev TUV představuje cca 30 % spotřeby elektrické energie, tady se jako efektivní ukázalo využití tepelného čerpadla. To je umístěno ve sklepě domu, kde kromě ohřevu vody svým provozem vysouší i vlhké zdi sklepa.
Energetickým mozkem domu je bateriové úložiště HES s unikátní v Česku vyvinutým chytrým řízením
Výraznou zásluhu na nízkých nákladech na elektrickou energii má domácí bateriové úložiště HES s kapacitou 41 kWh. To vyniká nejen velkou kapacitou (cca 4násobek výkonu instalované střešní FVE), jeho hlavní předností inteligentní řízení, vyvinuté ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Díky němu baterie dokonale zvládá nákup a prodej elektrické energie na spotovém trhu. Navíc je to řešení pro budoucnost, kdy bude vysoká kapacita akumulace a flexibilita bateriových úložišť naprostou nutností, pouhá akumulace už nebude potřebám a požadavkům trhu včetně provozovatelů distribučních sítí stačit.
Elektrické vytápění má nyní zelenou i u novostaveb
Novela č. 222/2024 Sb., vyhlášky o energetické náročnosti budov 264/2020, která vstoupila v platnost od 1. září 2024, je dobrou zprávou pro všechny příznivce elektrického sálavého vytápění. Majitelé rodinných domů i energetičtí specialisté dobře věděli o jeho výhodách, legislativa platná v poslední letech u nás jim však značně komplikovala využití elektrických sálavých rohoží, folií a panelů v novostavbách. Novelizovaná vyhláška toto pomyslné „červené světlo na semaforu“ změnila a dala elektrickému sálavému vytápění opět zelenou. První propočty, které vychází z novelizované vyhlášky, ukazují, že stačí malá fotovoltaická elektrárna na střeše domu a novostavba s elektrickými topnými systémy může získat od energetického specialisty potřebný PENB.
Více informací včetně podrobných údajů najde zájemce na Youtube kanálu Electro Dad, jde je video reportáž z návštěvy rodinného domu v Jeseníku. Detaily k domácím bateriovým úložištím HES včetně řady dalších instalací této bateriové stanice jsou dostupné na www.fenixgroup.cz.
Zdroj: PR článek společnosti Fenix