Stiebel Eltron: Z malého vynálezu ke světové dominanci
Rozloha o trochu větší než celé sousední Slovensko, zajímavostí a aktivit tolik, že je musíme dělit na segmenty. Dolní Sasko, jedna ze 16 spolkových republik Německa, je známá z mnoha důvodů. Pokud si odmyslíme ty kulturní a přírodní, můžeme vybrat například něco z oblasti průmyslu. Nemíříme však k branám žádného automobilového giganta. Nás zajímá přední výrobce tepelných čerpadel, ohřívačů vody či větracích systémů – Stiebel Eltron.
Téměř 100letá tradice
Psal se rok 1924, když Dr. Theodor Stiebel zakládal firmu, která stála na jeho vlastním vynálezu – kruhovém ponorném ohřívači vody. Počáteční kapitál si tehdy půjčil od rodinných příslušníků a zřejmě vůbec netušil, kam až může jeho byznys růst. O necelých 100 let později je jím založená společnost nejenže stále na trhu, ale v minulém roce už překonala hranici miliardového ročního obratu v eurech, což představuje více než 25 miliard korun.
Může za to nepochybně i rozmach tepelných čerpadel, které společnost vyrábí i ve svém moderním závodě v Holzmindenu. V současnosti tu z výrobní linky vyjede 85 tisíc tepelných čerpadel ročně. Denně se jich vyrobí přibližně 233. Vyhlídky do budoucna má firma stále smělé. Zatímco ještě v roce 2021 vyráběla 50 tisíc tepelných čerpadel ročně, v roce 2023 chce překonat hranici 100 tisíc kusů ročně a do roku 2027 by se ráda dostala až na 250 tisíc vyrobených čerpadel za rok.
Ne všechna, samozřejmě, pocházejí z Německa. Stiebel Eltron už dávno není společností jen s jedním výrobním závodem. Aktuálně najdete fabriku s tímto jménem až v pěti zemích světa.
Tepelné čerpadlo jako nosný produkt budoucnosti
S vývojem a výrobou tepelných čerpadel začali v Stiebel Eltron už v roce 1976. V té době byla tato čerpadla pochopitelně větší, méně spolehlivá i efektivní, a též náročnější na sestavení. Vícero faktorů vedlo k tomu, že ani zdaleka nebyla tak rozšířená jako nyní.
V současnosti však jejich vývoj rapidně postupuje. Nejnovějším trendem je kladení důrazu na plug and play – čili co nejjednodušší instalaci celého zařízení. To se rovná především ušetřenému času. A když k tomu přidáme energetickou úsporu (tepelná čerpadla Stiebel Eltron spotřebují jen 1/4 energie z elektrické sítě, zbytek je z obnovitelných zdrojů), najdeme odpověď na to, proč produkty této společnosti patří k těm nejlepším na trhu.
Efektivnost tepelných čerpadel Stiebel Eltron roste exponenciálně s úrovní vybavení. V nabídce v Německu jsou tři druhy (Tren, Plus a Premium), v České republice či na Slovensku si můžete pořídit jen Plus a Premium verzi. Mezi jejich výhody patří též to, že zatímco v zimě se starají o ohřev vody, v létě zase poslouží ke chlazení.
Z hlediska provozu se zákazníkům více vyplatí tepelné čerpadlo zem-voda, které se může postarat o téměř 15 % vyšší roční úsporu nákladů než u modelů vzduch-voda. Jejich instalace a zabudování do země však zase stojí o něco více peněz. Postupně jim však na chuť přicházejí i zákazníci v České republice, kteří si v roce 2022 koupili 2500 tepelných čerpadel zem-voda. Stále více však klienti volí tepelná čerpadla vzduch-voda, kterých Stiebel Eltron v uplynulém roce v Česku prodal až 60 tisíc.
Energy Campus potvrdil rozvoj společnosti
Co by to bylo za společnost, pokud by svým produktům nevěřila natolik, že by nebyly součástí jejích vlastních systémů? Naštěstí to není případ Stiebel Eltron. V domovském závodě v německém Holzmindenu otevřeli v roce 2015 školicí a komunikační centrum – Energy Campus s rozlohou téměř 4000 m2. Celý projekt začal v roce 2010 a společnost do něho investovala 16,5 milionu eur.
Energy Campus se pyšní i tím, že více energie vyrobí, než spotřebuje, o což se starají též dvě tepelná čerpadla zajišťující po celý čas vytápění i chlazení. Elektrickou energii budova získává z fotovoltaických modulů zabudovaných do fasády a na střeše s výkonem přibližně 120 kWp.
V přízemí se nachází velký sál s kapacitou až 300 osob, čtyři konferenční místnosti i moderní stravovací zařízení. Pozoruhodným detailem je umístění úplně prvního vyhřívacího tělesa Dr. Theodora Stiebela ve vstupní hale. V prvním poschodí si našly místo školicí místnosti, showroom či zasedačky.