Tepelná čerpadla zajišťují komfortní vytápění, ale i chlazení
Skutečnost, že tepelná čerpadla se stala oblíbeným zdrojem tepla, už dneska nikoho nepřekvapí. A neplatí to jenom u novostaveb, ale i u rekonstruovaných bytových domů a rodinných domků.
Každý rok se v Evropě instaluje přes 1,3 milionu tepelných čerpadel, v Česku jich je v provozu už přes 130 tisíc. Oblibu u zákazníků si získala velmi tichým a levným provozem, díky čemuž se stala standardním zdrojem tepla, stejně jako byly dříve plynové kotle.
Německá firma STIEBEL ELTRON přišla na trh s tepelnými čerpadly pro rodinné domy v roce 1976 jako jedna z prvních na světě.
Dnešní tepelná čerpadla vzduch-voda STIEBEL ELTRON řad HPA-O 7/ 10/ 13 C Premium, HPA-O 4/ 6/ 8 CS Plus, WPL 09/ 17 ICS / IKCS classic, WPL 13/ 18/ 24 E a WPL 13/ 18/ 24 cool i WPL 19, 24, 47 a 57 nebo tepelná čerpadla země-voda WPF 04 až 16, WPC 04 až 13, obě řady též v provedení cool pro letní chlazení a také integrální větrací jednotky LWZ 5/8 Premium na bázi tepelného čerpadla vzduch- voda s funkcí chlazení, dávají široký výběr možností.
Dávají také na výběr, chceme-li provedení vnitřní, kdy se tepelné čerpadlo vzduch – voda postaví do technické místnosti a na fasádě jsou pouze dvě vzduchové mřížky nebo venkovní, kdy je stroj postaven někde na zahradě. Obě provedení mají své výhody: vnitřní pohledově neruší, u venkovního se nemusíme starat o přívod vzduchu.
Moderní tepelná čerpadla svými vlastnostmi lidi rozmazlují
Není divu, že majitele domu netrápí pohled otevřené okno. Moc dobře ví, že se to na roční faktuře za teplo nijak zásadně neprojeví. Například přístroje systému vzduch-voda STIEBEL ELTRON, které představují špičku v oboru, mají účinnost vyjádřenou sezónním topným faktorem (SCOP) 4-5, což znamená, že pouze maximálně 25 % tepla pro dům nakoupíme ve formě elektřiny a zbývajících 75 % získáme zdarma z venkovního vzduchu.
Stejně tak dneska už nikoho netrápí hluk. Moderní čerpadla musí splňovat nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací. „Pro vnitřek domu platí limit čtyřicet decibelů ve dne a třicet decibelů v noci,“ připomíná David Šafránek, odborník firmy STIEBEL ELTRON na tepelná čerpadla s tím, že podle zákona nesmí být dva metry od fasády sousedů hluk vyšší než padesát decibelů přes den a v noci ještě o deset decibelů méně. Tepelná čerpadla jsou hlučná přibližně stejně jako lednička.
Chytré technologie umí i chladit
Obliba tepelných čerpadel roste i díky pokročilým adaptivním regulacím, které se starají o komfort domácností. Přichlazování topnou soustavou je čím dál žádanější.
V kombinaci s chytrými termostaty umí regulátor vyhodnotit teplotu i relativní vlhkost a tedy i přesný aktuální rosný bod.
U objektů s podlahovým vytápěním dostáváme komfortní chlazení bez nutnosti pravidelného čištění vzduchových filtrů a bez hlukové zátěže obvyklé u nástěnných klimatizačních systémů, kde se navíc musí řešit odvod kondenzátu z každé nástěnné jednotky.
Díky tomu můžeme také ochlazovat topná tělesa například na 18 °C bez sebemenšího náznaku vzdušné kondenzace na površích topných, nyní chladících těles, čímž dochází ke snižování vnitřní teploty interiéru.
Chladící výkon, dodaný topnou soustavou, sice nikdy není tak velký jako z klimatizace, jeho síla ale spočívá v už zmiňované naprosté bezhlučnosti a nízké ceně. Navíc je dobré si uvědomit, že ochladit interiér o více než 8 °C oproti venkovní teplotě není příliš zdravé.
Při chlazení plochami také nedochází k proudění studeného vzduchu v místnosti
ZDROJ: PR článek společnosti STIEBEL ELTRON