Tuhá alternativní paliva: Revoluce ve zpracování odpadu pro udržitelnější budoucnost
Zpracování odpadu je stále naléhavějším tématem, a proto se do popředí dostává i otázka využití tuhých alternativních paliv. Právě ta se totiž vyrábějí z odpadů, které by jinak skončily na skládce, protože je nelze dále využít.
Tuhá paliva z odpadu: Udržitelná alternativa fosilních zdrojů energie
Hlavním důvodem aktuálnosti je vedle udržitelnosti i zpřísňování pravidel ze strany státu, kdy se plánuje zvyšování nákladů za skládkování využitelných a recyklovatelných odpadů a od roku 2030 bude platit jeho úplný zákaz. Cílem je postupná změna celého systému odpadového hospodářství.
Možností, jak se k této problematice postavit, je několik. Jedna z cest, která je s úspěchem využívána v posledních letech, je zpracování komunálního odpadu jako tuhé alternativní palivo. Díky jeho možnému zpracování v cementárně tak mohou města a obce ušetřit peníze, které by jinak zaplatily za skládkování. Určitým motorem změn systému odpadového hospodářství se proto mohou stát i cementárny, které umí spálit odpad bezezbytkově.
Druhá šance pro odpad
Příkladem, jak odpady účelně a efektivně zlikvidovat, je systém firmy EcoWasteEnergy (EWE). Tato dceřiná firma společnosti Cemex, patří k subjektům dlouhodobě podnikajícím v oblasti nakládání s odpady, konkrétně jde o energetické zpracování odpadu. Společnost sídlí nedaleko cementárny Cemex Prachovice a vyrábí pro ni tuhé alternativní palivo z odpadů, které nelze recyklovat nebo materiálově využít. Tento typ odpadů je mechanicky upraven, a tak i zhodnocen formou tzv. alternativního paliva pro cementářskou pec. Firmě se tímto způsobem podařilo nahradit více než 3/4 fosilních paliv nebo jiných druhů zdrojů energie.
Velkým přínosem tohoto způsobu je komplexní využití odpadů, které je zároveň šetrné a efektivní. Zbytkový popel vznikající při jejich spalování, zůstává součástí procesu výroby slínku v cementářské peci, který se následně s dalšími přísadami používá pro výrobu cementu. Výroba cementu je obecně energeticky náročná a využitím alternativních paliv dochází k úspoře paliv tradičních (fosilních), zejména černého uhlí. Vyrobené palivo z odpadů má navíc vysoký obsah biomasy a pokud je náhradou za fosilní paliva, tak přispívá ke snižování produkce skleníkových plynů a redukci CO2. EcoWaste takto ročně zpracovává až 90 000 tun odpadu.
Stručně řečeno, odpad, který nelze recyklovat nebo jinak materiálově využít, se používá bezezbytku jako zdroj energie pro výrobu cementu, z něhož se následně stavějí domy, silnice, mosty, školy atd. Odpad se tak stává materiálem, který naše společnost nutně potřebuje. Když už nelze vzniku odpadu zabránit, volíme způsoby, které minimalizují jeho negativní vlivy na životní prostředí a jsou v souladu s principy udržitelnosti.
Investice pro ochrany životního prostředí
„V naší cementárně již dlouhodobě využíváme tuhé alternativní palivo vyrobené z odpadů. Toto palivo nahrazuje tradiční fosilní zdroje energie a slouží jako alternativa při výrobě slínku v cementářské peci. Výroba takového paliva vyžaduje pokročilé technologie a procesy, což je naše silná stránka,“ vysvětluje František Dvořák, ředitel společnosti EcoWasteEnergy.
V roce 2023 proběhla v EcoWasteEnergy významná modernizace, která přinesla kompletní výměnu výrobní linky za nové technologie s vyšší účinností. Celá tato investice se vyšplhala na téměř 176 milionů korun a výrazně zvýšila kapacitu a efektivitu.
„Touto investicí dokazujeme, že ochrana životního prostředí a udržitelnost jsou pro nás zásadní. Snižování environmentálních dopadů průmyslové výroby je klíčové nejen pro naše podnikání, ale i pro společnost jako celek. Tento krok představuje další krok směrem k ekologicky šetrné budoucnosti s nižšími emisemi a lepším životním prostředím,“ zdůrazňuje František Dvořák.
Zdroj: PR článek společnosti Cemex ČR