Tvorba na milimetry přesné, nadčasové koupelny
Instalační technika je zpravidla ukryta zrakům majitelů objektů, případně jejich uživatelů. Avšak zařizovací předměty mnohdy výrazně ovlivňují uspořádání instalačních rozvodů a to už ve fázi projektování. Lze tedy říci, že podle vizuálního finálního stavu se musí plánovat TZB.
S nadsázkou můžeme říci, že např. koupelnové doplňky výrazně utvářejí celkový vzhled koupelny a do jisté míry vytváří požadavky na instalační techniku. Důraz při celém kolotoči projekce a vizualizace by přitom měl být kladen na nadčasovost a klasické provedení, protože krátkodobé módní trendy se mohou po čase okoukat.
Na uvedeném příkladu můžeme vidět, jak lze do předem promyšleného návrhu integrovat moderní styl oblých tvarů, díky němuž koupelna neztratí ani po letech nic ze své krásy a funkčnosti. Vše je přitom sladěno a v souladu s možností přípravy nutných vývodů pro zařizovací a zabudované instalační předměty.
Z pohledu instalací je rozvržení koupelny vcelku komplikované, protože zahrnuje tři zóny, které musí být „obslouženy“ v rámci jedné koupelny. Jedná se o oblast toalety se sprchovým koutem, oblast umyvadla a oblast vany. Pro finální efekt musí být instalace připraveny s milimetrovou přesností. Výsledkem je pak moderní, světlá a prostorná koupelna. Zkrátka – instalační technika se dnes podřizuje výsledku!
Architektka interiéru (obr. 1 – 4) viditelně úmyslně vsadila na bílou barvu. Ta totiž vyzdvihuje prostorový pocit loftu a je akcentována pouze několika cíleně vsazenými prvky ve formě dřevěných doplňků a rostlin. Bílá barva však nepromine žádný defekt v rovinnosti, případně v chybně realizovaných spárách obkladů a dlažby. Důsledně musí být připraveny spárořezy.
Jejich rozvržení a především realizace musí být provedena opravdu přesně – na podélné stěně, která měří téměř 5 metrů, by pouhý milimetr odchylky na každém z 60 cm obkladu mohl nadělat v součtu centimetrovou „paseku“. Ve výsledném pohledu např. na nedokonalé osové vystředění podomítkové baterie, sprchové hlavice nebo ovládacího tlačítka pro WC by tak koupelna zcela jistě nevypadala dobře.
Podobná situace nastává při přípravě podhledů. Chytrá kombinace sanitárních výrobků v provedení lesklý chrom či ušlechtilý mat spolu s oknem sahajícím až k podlaze zaručuje dostatek přírodního světla ve dne a rovněž podporuje charakter loftu. Na druhou stranu vyžaduje dokonalou přesnost v osazení výšky podhledu, koordinaci s výrobcem otvorových výplní, a to vše opět v souladu se spárořezem, aby nedošlo k neestetickému výškovému přířezu.
Oblé tvary jako tvůrčí princip
Návrh ukázkové koupelny je založen zejména na precizní práci s jemnými geometrickými obrysy. Forma oblých tvarů je v současné architektuře vysoce aktuální téma. Tento trend najdeme nejen u nábytku, sedacích souprav a svítidel, ale také u audiosystémů a chytrých telefonů. Je úzce spojený s doposud dominujícím minimalistickým trendem, který se stále posouvá do jemnějších a emocionálnějších forem.
Harmonický celek
Rovněž ovládací deska pro WC koresponduje s dalšími produkty, nejenom co se týká trendu měkkých a jemných křivek. Výraznou dominantou v tomto ohledu je velkorysé provedení sprchy lícující s podlahou s vysoce výkonným sprchovým žlábkem v matném chromu – jeho kulaté obrysy analogicky souzní s ovládací deskou.
Avšak oba elementy – toaleta i sprchový kout – vyžadují precizní přípravu rozvodů ZT. Tu na současném trhu umožňuje např. předstěnový rámový systém (obr. 6). Jedině s pomocí rámového systému může být instalace provedena opravdu s milimetrovou přesností v návaznosti na spárořezy budoucího obkladu a pro dodržení přesného umístění dle návrhu architektky.
V rámovém systému dochází k pevnému zafixování všech instalačních vývodů. Při napojování na rozvodné trubky, např. SUV nebo TUV tak nedochází k milimetrovým výchylkám, jako např. při sádrování koncových L kusů.
Obdobná situace byla řešena i při realizaci umyvadla. Umyvadlo je opět instalováno za pomoci předstěnového systému – umyvadlová deska „zařezaná“ do celostěnového zrcadla bez použití spodního ochranného krytu byla osazena s maximální přesností při usazení.
Výsledkem je tak minimální viditelnost připojovacích hadic roháčků, které se místo zepředu inovativně obsluhují zespodu, aby nic nerušilo harmonický celek. Připojení roháčků tak při použití montovaného předstěnového systému je vedeno přímo, bez jakéhokoliv neestetického vinutí. Vše tak designově ladí s popsaným trendem.
A to i samotný sifon umyvadla, který podléhá jemné geometrii – dominující válec se zakulacenými hranami. Z celé koupelny pouze vana, s ohledem na ukrytí všech připojovacích armatur pod tělem vany, nebyla osazena s tak náročnými přípravami jako ostatní elementy zařízení koupelny.
Závěr
Krásný produkt tvoří část obrazu života svého uživatele. Patří sem obytný prostor, styl zařízení nebo nároky, jaké máme na svou koupelnu. Trendy by měly přitom opatrně odpovídat novým formám a materiálům. To platí zejména pro koupelnu, kde je dlouhá životnost stejně důležitá jako funkčnost a jednoduchá ovladatelnost výrobků.
Na druhou stranu všechny nové trendy a respektování přísných geometrických návrhů vyžadují stále větší preciznost realizačních firem. Nestačí jenom umět „instalatérštinu“, montážní technik musí předem vědět a vidět návrh jako celek – propracovaný do detailu. Musí umět sladit požadavky architekta, projektanta a investora.
V dnešní době se neodpouští jakékoliv defekty, a proto je potřeba, aby se realizační firmy neustále vzdělávaly a seznamovaly se do detailů s produkty výrobců sanitární a předstěnové techniky, případně se účastnily jejich školení. Pokud tak neučiní, nemohou se o „milionové“ zakázky vůbec ucházet, protože náročný investor se se standardem nikdy nespokojí.
V oblasti koupelen zmíněný trend oblých tvarů rozpoznal například výrobce Viega a stylizoval jej do tlačítka pro WC Visign for More 105. V úzké spolupráci se společností Artefakt design z německého Darmstadtu byl vytvořen design přesahující sezónní výstřelky, který zcela jistě svou formou a precizní funkčností přetrvá řadu let. Typické pro tuto ovládací desku pro WC jsou zakulacené rohy, vysoce kvalitní materiály a výrazný designový prvek ve formě zafrézované drážky. Tato drážka dělí tlačítko na velký a malý díl a tím jasně vizualizuje rozlišení daných množství vody: pravé velké tlačítko pro úplné splachovaní, levé menší tlačítko pro úsporné dílčí splachování. Vysoce kvalitní materiály, jakými jsou sklo a hliník, zdůrazňují nové křivky a jsou zárukou dlouhodobé kvality a optimálních hygienických podmínek při každodenním používání.
Článek byl uveřejněn v časopisu TZB Haustechnik 3/2018.