Elektrické podlahové topení na deskách CETRIS®
Galerie(6)

Elektrické podlahové topení na deskách CETRIS®

Pokud jste rozhodnuti, že si chcete dopřát komfort podlahového topení, budete stát před otázkou, zda zvolit teplovodní nebo elektrické. Každé má své výhody i nevýhody, záleží na konkrétní situaci. Skladba konstrukce je vyšší u teplovodního než u elektrického, což může být překážkou zejména u rekonstrukcí. Elektrické podlahové topení je investičně méně náročné, je možné je instalovat prakticky kamkoli bez ohledu na typ místnosti a podklad, umožňuje vyhřívat jen některá místa či místnosti, je pružnější, s jednoduchou a přesnou regulací.

Elektrické podlahové topení je proto vhodné pro současné energeticky úsporné novostavby, jež se svými parametry blíží nebo ještě lépe řadí do kategorie domů nízkoenergetických.
Firmy CIDEM Hranice, a.s. , Saint-Gobain Construction Product CZ divize Weber a STIEBEL ELTRON spol. s r.o. společně vyzkoušely skladbu se zabudovaným podlahovým temperačním systémem na podlaze z cementotřískových desek CETRIS®.

Ideální produktem pro vytvoření nosné pochůzí vrstvy podlahy do koupelen, prostor s výskytem vlhkosti jsou podlahové desky CETRIS® PD (ev. PDB – broušené). Více informací o deskách najdete zde: http://www.cetris.cz/desky/bez-povrchove-upravy/deska-cetris-pd/ . Podlahové desky CETRIS® mají formát (1250×625 mm) uzpůsobený pro manipulaci i v malých prostorech. Kladou se na nosníky (dřevěné hranoly, ocelové nosníky), slepí se v peru a v drážce a přišroubují se k podporám. Takto vytvořený nosný záklop je připraven pro zabudování systému topných elektrických rohoží. Před samotnou pokládkou topného okruhu se podlahové desky CETRIS® napenetrují penetrací weber. podklad haft a proměří se odpor topného okruhu a izolačního odporu topné rohože. V místě umístění regulátoru elektrické rohože se v podlaze kolmo od zdi vyřeže drážka pro aplikaci podlahového čidla.

Teplotní čidlo bude v ohebné ochranné hadici, případně tzv. husím krku ve vzdálenosti 500 mm, kolmo od stěny. Hloubka drážky se doporučuje 20 mm do podlahy, aby nedošlo k zbytečnému vyvýšení podlahy při povrchové pokládce krytiny. Na rovný čistý napenetrovaný povrch se položí elektrická topná rohož AEG model HMA TE 50 150. Jedná se o podlahové vytápění s výkonem 150W/m², šíře rohože je 500 mm. V instalační krabici je poté nutno připojit studený napájecí konec rohože, teplotní čidlo a přívod el. napětí 230 V k regulátoru AEG FTD 730. Rozvinutou topnou rohož je třeba zafixovat rychle tuhnoucí opravnou hmotou weber.bat, aby nám při další operaci nevyplavala na povrch. Nezbytné je kontrolní měření odporu topného okruhu, není-li topný okruh nikde přerušen nebo porušen případnou nepozorností při aplikaci. Opravnou hmotu je nutné min. 3 hod. nechat vyzrát, poté napenetrovat penetrací weber.podklad floor naředěnou vodou v poměru 1:3.

Poté následuje zalití rohoží samonivelační cementovou podlahovou hmotou s vlákny určenou na podlahové topení, weber.floor 4320 v tloušťce minimálně  8 mm nad topný odporový kabel.

Po vyzrání stěrky (min. 24 hod. v případě pokládky dlažby,  min. 72 hod. v případě pokládky vinylu) se celý podklad napenetruje penetrací weber.podklad A. Do prostor s výskytem vody (koupelny) je nutná hydroizolační vrstva – například polymercementová hydroizolační stěrka Terizol. Jakmile uplyne tato doba zrání, můžeme přistoupit k vlastnímu kladení keramické dlažby do lepidla na dlažbu weber.for duoflex. Spáry mezi dlaždicemi se následně vyplní spárovací hmotou weber.color comfort.

Soudružnost celého výše popsaného systému podlahy se zabudovaným elektrickým topením byla odzkoušena v Technickém a zkušebním ústavu stavebním s.p. pobočka České Budějovice.

Autor: Ing. Miroslav Vacula, vedoucí vývoje a aplikační technik divize CETRIS, akciová společnost CIDEM Hranice.

ZDROJ: PR článek společnosti CIDEM Hranice, a.s.