Experimentální ověření přímotopného stěnového systému v topném režimu
Stěnové vytápění představuje nový trend při návrhu vytápění obytných místností i s ohledem na nízký teplotní rozdíl mezi teplotou vzduchu v místnosti a teplotou topné plochy, který umožňuje využívat obnovitelné zdroje energie, jako jsou tepelná čerpadla, solární kolektory, průmyslové odpadní teplo a podobně [1, 2]. Ačkoliv výzkum sálavých povrchů je většinou zaměřen na podlahové a stropní vytápění, důkazy z nedávných studií naznačují, že v některých případech mohou být systémy sálavých stěn lepší; i proto představují potenciální proveditelné řešení pro vytápění prostor.
Několik studií přímo porovnává stěnové vytápění s jinými alternativami. Například porovnávají stěnové a stropní vytápění z hlediska spotřeby energie, exergie a provozních nákladů, jakož i jmenovitého výkonu zdroje tepla [3, 4]. V jedné ze studií se doporučuje upřednostnit stěnové vytápění před podlahovým vytápěním, protože je možné dosáhnout lepší tepelný výkon a komfort s nižší teplotou vody, čímž se sníží spotřeba paliva [5].
Počítačové simulace potvrdily, že stěnové vytápění je schopné vytvořit příjemné vnitřní prostředí v dobře izolované místnosti [6]. Zkoumaný byl i přenos tepla ve stěnovém topném systému s kapilárními rohožemi umístěnými pod povrchem a izolovanými od nosné konstrukce, který také prokázal, že stěnové vytápění může být dobrou alternativou [7].
V jedné ze studií je zdůrazňována důležitost umístění potrubí ve stěně vzhledem k tepelnému výkonu. Vložením trubek do tepelné izolace se může snížit topná kapacita o 50 % ve srovnání se systémem s trubkami zabudovanými v tepelném jádru a o 63 % v porovnání se systémem s trubkami umístěnými pod povrchem [8].
Stěny je například možné provozovat jako tepelné bariéry, aby se zabránilo tepelným ztrátám v zimě. Kombinování tepelné bariéry s akumulací geotermální energie a stanovení teploty teplonosné látky na přibližně 17 °C po celý rok může pomoci snížit tepelné ztráty přes vnější stěny o jednu třetinu ve srovnání s tradičními izolovanými stěnami [9].
Ze závěru studie, která se zabývá tepelnou bariérou, vyplývá, že u stavební konstrukce sestávající ze dvou cihlových vrstev, může tepelná bariéra snížit přenos tepla z exteriéru do vnitřního prostoru na téměř nulu, a tím výrazně snížit spotřebu energie [10].
Současný výzkum se zaměřuje na řešení stěnového vytápění s trubkami, které jsou tepelně izolovány od hlavní stavební konstrukce. Jde o řešení s trubkami, které jsou umístěny ve vnitřní omítce a ze strany exteriéru jsou izolovány tepelnou izolací od hlavní stavební konstrukce z pórobetonového zdiva. Výhodou tohoto systému je jeho vhodnost pro instalaci v nových i stávajících budovách [11].
Experimentální ověření je zaměřeno na zkoumání teplotního profilu v cihlách, povrchovou teplotu a tepelný výkon. Kromě stěnového vytápění je také možné použít nástěnný systém jako tepelnou bariéru pro snížení přenosu tepelných ztrát [12, 13, 14].
Experimentální návrh a postup
Experimentální měření probíhala na fragmentu stěny, který představuje vnější obvodovou stěnu, jež sestává z pórobetonového zdiva tloušťky 200 mm a tepelné izolace Styrodur (Fibran XPS) tloušťky 100 mm. Ve vnitřní omítce byl umístěn trubkový registr, který v tomto případě tvořil přímotopný sálavý stěnový systém.
Klimatická komora a umístění fragmentu
Experimentální fragment byl zabudován do stěny, která dělila dvě klimatické komory s regulovanou teplotou vzduchu: jedna komora simulovala vnitřní prostředí, zatímco druhá simulovala vnější klimatické podmínky (obr. 1). Požadované teploty vzduchu na vnitřní straně fragmentu se dosáhlo připojením hotboxu ke
stěně.
Během experimentů bylo požadované teploty vzduchu v obou klimatických komorách dosaženo technologií klimatické komory, a to v exteriérové komoře ohřívačem nebo chladičem a v interiérové komoře technologií hotbox, která je vyb avena výměníkem tepla a elektrickými odporovými spirálami (obr. 1). Rychlost proudění vzduchu v klimatické komoře byla zajištěna ventilátory, kde v exteriérové komoře i v hotboxu v interiérové komoře vzduch cirkuloval shora dolů (obr. 1).
Model fragmentu stěny a měřicí snímače
Fragment stěny sestával z jádra složeného z cihel z pórobetonu a vnější tepelné izolace (obr. 2) a tepelně aktivní omítky obsahující trubky (obr. 2 a obr. 3). Tepelně technické vlastnosti materiálů stěny jsou uvedeny na obr. 4. Čísla 1 až 5 představují vrstvy materiálů, z nichž byl fragment stěnového systému složen. Těmto číslům příslušejí jednotlivé materiálové charakteristiky, které je vidět na obr. 4.
Rozměry fragmentu stěny byly 1 200 mm × 1 200 m m a tloušťka cihelného jádra byla 200 mm (obr. 5). Přestože je tato tloušťka relativně nízká, předchozí teoretická studie [15] ukázala, že pro tento typ stěny má tloušťka betonu v rozsahu od 200 do 400 mm malý vliv na tepelný výkon. Ukázalo se také, že tepelný tok a distribuce teploty jsou podobné bez ohledu na umístění stěny (vnější nebo vnitřní). Snímač tepelného toku byl umístěn na povrchu uprostřed fragmentu podle doporučení [16].
Případy experimentální studie
V této studii jsou výslovně zohledněny účinky větru a deště. Vzhledem k vyšší kvalitě tepelné izolace se předpokládalo, že nezohlednění všech vnějších klimatických faktorů bude mít jen malý vliv na použitelnost výsledků. V tab. 1 jsou seřazena experimentální měření fragmentu sálavé stěny v režimu vytápění.
Výsledky
V laboratorních podmínkách klimatické komory byla provedena experimentální měření přímotopného stěnového systému v režimu nízkoteplotního vytápění.
Ověření stěnového vytápění při venkovní teplotě 10 °C
V klimatické komoře byly nastaveny okrajové podmínky: teplota vzduchu v exteriérové komoře Te = 10 °C při rychlosti proudění vzduchu ve = 2 m/s, teplota vzduchu v hotboxu (HB) interiérové komory Ti = 20 °C s rychlostí proudění vzduchu VHB = 0 , 9 m/s a teplota vody v trubce stěnového systému Tv = 18 °C. Začátek a konec měření je znázorněn v tab. 1.
Vytápění bylo zapnuto dne 4. 3. 2020 v čase 09:35 a vypnuto dne 5. 3. 2020 v čase 09:38. Na obr. 6 je vidět průběh povrchových teplot v bodech A 1, B 1, C 1 a D 1, průběh teplot přívodní Ts a vratné vody Tr podle obr. 5 a průběh tepelného toku qi měřený Schmidtovým koberečkem.
Na ob r . 6 jsou barevně znázorněny křivky, z nichž červená znázorňuje průběh teploty přívodní vody v trubkách, modrá křivka průběh teploty vratné vody v trubkách, šedá křivka představuje teplotu na vnitřním povrchu stěny v bodě A-1, hnědá čárkovaná křivka teplotu na vnitřním povrchu stěny v bodě B-1, růžová křivka představuje teplotu na vnitřním povrchu stěny v bodě C-1 a oranžová čárkovaná křivka teplotu na vnitřním povrchu stěny v bodě D-1.
Zelená křivka představuje průběh tepelného toku z interiéru měřený Schmidtovým koberečkem. Jak je vidět na obr. 6, po spuštění stěnového systému v režimu vytápění v ustáleném stavu při daných okrajových podmínkách dosahoval tepelný tok hodnotu přibližně qi = 24,8 W/m2 i po zopakování měření. Jak je vidět na obr. 6 po spuštění systému, časová odezva, kdy se systém přiblíží výše uvedené hodnotě tepelného toku v jeho ustáleném stavu, je relativně krátká, a dá se tedy konstatovat, že systém má rychlý náběh po jeho spuštění.
Na obr. 6 je také vidět rozdíl mezi povrchovými teplotami T A-1 a T D-1, které se nacházejí na interiérovém povrchu stěny nad trubkami, a povrchovými teplotami T B-1 a T C-1, jež jsou na interiérovém povrchu stěny mezi trubkami. Povrchové teploty měřené v bodech T A-1 a T D-1 jsou vyšší v porovnání s povrchovými teplotami T B-1 a T C-1. Lze také konstatovat, že systém v režimu vytápění je spolehlivý při daných okrajových podmínkách, jak je vidět z grafického průběhu tepelného toku na obr. 6.
Ověření stěnového vytápění při venkovní teplotě vzduchu 4 °C při různých rychlostech proudění vzduchu v HB
V klimatické komoře byly nastaveny okrajové podmínky: teplota vzduchu v exteriérové komoře Te = 4 °C při rychlosti proudění vzduchu ve = 2 m/s, teplota vzduchu v hotboxu (HB) interiérové komory Ti = 20 °C s rychlostí proudění vzduchu VHB = 0,9 m/s a teplota vody v trubce stěnového systému Tv = 29 °C. Začátek a konec měření je uveden v tab. 1. Vytápění bylo zapnuto dne 6. 3. 2020 v čase 11:56 a vypnuto dne 7. 3. 2020 v čase 11:17. Na obr. 7 je vidět průběh povrchových teplot v bodech A 1, B 1, C 1 a D 1, průběh teplot přívodní Ts a vratné vody Tr podle obr. 5 a průběh tepelného toku qi měřený Schmidtovým koberečkem.
Měření se opakovalo při stejných podmínkách se změnou rychlosti proudění vzduchu v HB, která se snížila z 0,90 m/s na 0,45 m/s. Začátek a konec měření je znázorněn v tab. 1. Vytápění bylo zapnuto dne 8. 3. 2020 v čase 10:40 a vypnuto dne 9. 3. 2020 v čase 11:06. Průběh teplot a tepelného toku lze spatřit na obr. 8.
Jak je vidět na obr. 8 v ustáleném stavu po spuštění systému, systém v režimu vytápění při daných okrajových podmínkách dosahoval hodnoty tepelného toku přibližně qi = 44,6 W/m2 a na obr. 9 je zase vidět, že v ustáleném stavu po spuštění systému dosahoval systém v režimu vytápění při daných okrajových podmínkách hodnoty tepelného toku přibližně qi = 35,2 W/m2. Rozdíl v hodnotách tepelných toků tedy poukazuje na významný vliv rychlosti proudění vzduchu v hotboxu v interiérové komoře. Je tedy zjevné, že čím vyššími rychlostmi je fragment stěny v interiéru ofukován, tím větší je tepelný tok qi.
Na obr. 8 je také dobře vidět rozdíl mezi povrchovými teplotami T A-1 a T D-1, které se nacházejí na interiérovém povrchu stěny nad trubkami, a povrchovými teplotami T B-1 a T C-1, které jsou na interiérovém povrchu stěny mezi trubkami. Povrchové teploty měřené v bodech T A-1 a T D-1 jsou vyšší v porovnání s povrchovými teplotami T B-1 a T C-1. Stejný fakt je vidět i na obr. 9.
Na obr. 7 a 8 je také možné vidět rozdíl teplot přívodní Ts = 29,5 °C a vratné vody Tv = 28,5 °C při provozu vytápění. Na základě grafického průběhu tepelného toku z obr. 7 a 8 se dá konstatovat, že při daných okrajových podmínkách je systém v režimu vytápění spolehlivý.
Ověření stěnového vytápění při venkovní teplotě -11 °C
V klimatické komoře byly nastaveny okrajové podmínky: teplota vzduchu v exteriérové komoře Te = -11 °C při rychlosti proudění vzduchu ve = 2 m/s, teplota vzduchu v hotboxu (HB) interiérové komory Ti = 20 °C s rychlostí proudění vzduchu VHB = 0,90 m/s, a teplota vody v trubce stěnového systému Tv = 40 °C. Začátek a konec měření je znázorněn v tab. 1. Vytápění bylo zapnuto dne 10. 3. 2020 v čase 9:47 a vypnuto dne 11. 3. 2020 v čase 9:47. Na obr. 9 je vidět průběh povrchových teplot v bodech A 1, B 1, C 1 a D 1, průběh teplot přívodní Ts a vratné vody Tr podle obr. 5 a průběh tepelného toku qi měřený Schmidtovým koberečkem.
Jak je vidět na obr. 9, stěnový topný systém v ustáleném stavu při daných okrajových podmínkách dosahoval hodnoty tepelného toku přibližně qi = 99,7 W/m2. Na obr. 9 je také dobře vidět rozdíl mezi povrchovými teplotami T A-1 a T D-1, které se nacházejí na interiérovém povrchu stěny nad trubkami, a povrchovými teplotami T B-1 a T C-1, které jsou na interiérovém povrchu stěny mezi trubkami. Povrchové teploty měřené v bodech T A-1 a T D-1 jsou vyšší v porovnání s povrchovými teplotami T B-1 a T C-1.
Na obr. 9 je možné vidět rozdíl teplot přívodní Ts = 41,3 °C a vratné vody Tv = 38,5 °C při provozu vytápění. Na základě grafického průběhu tepelného toku z obr. 9 lze také konstatovat, že systém má rychlý náběh a při daných okrajových podmínkách je systém v režimu vytápění spolehlivý.
Na obr. 10 je možné vidět fotografii experimentálního vzorku fragmentu stěny s trubkovým topným registrem a termovizní snímek přímotopného stěnového sálavého systému v režimu vytápění. Na termovizním snímku z obr. 10 je dobře vidět homogenní rozložení teplot při provozu systému v režimu vytápění.
V tab. 2 jsou znázorněny případy stěnového vytápění během jedné hodiny v ustáleném topném režimu podle tab. 1.
1. Pro případ V1 podle tab. 2 byla zkoumána 1 hodina v ustáleném stavu dne 5. 3. 2020 od 8:01 do 9:01 a topný výkon stěnového systému představoval hodnotu 24,8 W/m2. Případ V2 byl v ustáleném stavu zkoumán dne 07. 03. 2020 od 10:01 do 11:01 a topný výkon stěnového systému představoval hodnotu 44,6 W/m2 při rychlosti proudění vzduchu v hotboxu 0,9 m/s a případ V2b byl zkoumán v ustáleném stavu dne 9. 3. 2020 od 10:00 do 11:00 a topný výkon stěnového systému představoval hodnotu 35,2 W/m2 při rychlosti proudění vzduchu v hotboxu 0,45 m/s. Případ V3 byl v ustáleném stavu zkoumán dne 11. 3. 2020 od 8:31 do 9:31 a topný výkon stěnového systému představoval hodnotu 99,7 W/m2.
Z tab. 2 je zjevné, že u jednotlivých měření systému v režimu vytápění jsou povrchové teploty a tepelné toky odlišné v závislosti na daných okrajových podmínkách a zejména v závislosti na rychlosti proudění vzduchu v hotboxu v případech V2 a V2b, kdy došlo ke změně rychlosti proudění vzduchu v hotboxu z hodnoty 0,9 m/s na hodnotu 0,45 m/s, což mělo vliv na rozdíl v tepelných tocích.
Z tab. 2 je také možné konstatovat, že rozdíl teplot Tvzd, ext nemá významný vliv na tepelné toky. Na tepelný tok qi má vliv rozdíl mezi teplotou vzduchu v hotboxu Tvzd, HB a teplotou přívodní vody Ts a také má na tepelný tok qi významný vliv rychlost proudění vzduchu v hotboxu vvzd, HB. Čím vyšší je rychlost vvzd, HB, tím větší je tepelný tok qi.
Závěr
Cílem experimentálního měření bylo ověření provozu stěnového přímotopného systému v režimu vytápění v podmínkách klimatické komory při různých okrajových podmínkách. Měřenými parametry byly: tepelný tok, teploty v referenčních bodech fragmentu stěny a časová odezva systému při jeho náběhu. Zkoumány byly 4 případy provozů systému v režimu vytápění při různých okrajových podmínkách, jak je vidět v tab. 2. Ve všech
zkoumaných případech režimu vytápění se uvažovalo, že fragment stěny sousedí s exteriérem.
Z výsledků reprezentujících jednu hodinu provozu stěnového systému v režimu vytápění, které jsou znázorněny v tab. 2, vyplývá, že exteriérové podmínky teploty vzduchu nemají výrazný vliv na tepelný tok. Na straně druhé je však vidět vliv rychlosti proudění vzduchu na interiérové části fragmentu stěny v blízkosti trubkového registru.
Pro rychlost proudění interiérového vzduchu 0,9 m/s pro případ V2 je tepelný tok vyšší než pro případ V2b s rychlostí proudění interiérového vzduchu 0,45 m/s. Z grafického znázornění průběhu teplot v referenčních bodech a tepelných toků je možné konstatovat, že tento systém přímotopného sálavého stěnového vytápění má relativně rychlý náběh a ve zkoumaných případech se jeví jako spolehlivý systém vytápění.
To, že zkoumaný systém v těchto podmínkách dokáže místnost vytápět, je dobře vidět i na obr. 10. Na tepelný tok qi má vliv rozdíl mezi teplotou vzduchu v hotboxu Tvzd, HB a teplotou přívodní vody Ts a také rychlost proudění vzduchu v hotboxu vvzd, HB. Čím vyšší je rychlost vvzd, HB, tím větší je tepelný tok qi.
Tento systém by bylo v dalším výzkumu vhodné porovnat z hlediska jeho náběhu při spuštění provozu, topné kapacity a topného výkonu s obdobnými systémy při stejných okrajových podmínkách při různé poloze trubkového registru napříč skladbou stěny (např. v tepelné izolaci), při různých materiálech nosné stěny (železobeton, pálená cihla).
Na základě této studie je však zjevné, že zkoumaný sálavý stěnový systém při daných okrajových podmínkách s teplotou topné vody např. 30 °C by mohl v kombinaci s obnovitelnými zdroji (odpadní teplo z geotermálních koupališť, tepelná čerpadla) představovat vhodné řešení i pro vytápění obytných budov.
Poděkování
Tento výzkum podpořila Slovenská agentura pro výzkum a vývoj na základě smlouvy č. APVV-16-0126, grant Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu SR VEGA 1/0847/18. Děkujeme společnosti PAVJAN, s. r. o., za pomoc při výstavbě fragmentu stěny, společnosti Regulaterm, s. r. o., za pomoc při budování zařízení zdroje tepla a chladu pro experimentální ověření stěnového topného systému a společnosti REHAU, s. r. o., za pomoc při budování tepelně aktivní topné a chladicí vrstvy fragmentu stěny.
Autoři působí na Stavební fakultě Slovenské technické univerzity v Bratislavě.
Recenzentka: doc. Ing. Daniela Koudelková, Ph.D.
Recenzentka působí na Stavební fakultě Slovenské technické univerzity v Bratislavě.
[1] Romaní, J., Pérez, G., de Gracia, A.,: Experimental evaluation of a cooling radiant wall coupled to a ground heat exchanger. Energy Build 2016, s. 484–490.
[2] Šimko, M., Petráš, D.: Energy benefits of low-exergy wall system operated as thermal barrier. In AEE World Proceedings, Washington, DC 2019, s. 4253–4257.
[3] Babiak, J., Olesen, B. W., Petráš, D.: Low temperature heating and high temperature cooling. Rehva Guidebook No 7, Brussels 2013, s. 108.
[4] Bojić, M., Cvetković, D., Marjanović, V. a kol.: Performances of low temperature radiant heating systems. Energy Build. 2013, s. 233-238.
[5] Karabay, H., Arici, M., Sandik, M.: A numerical investigation of fluid flow and heat transfer inside a room for floor heating and wall heating systems. Energy Build 2013, s. 471–478.
[6] Myhren, J. A., Holmberg, S.: Flow patterns and thermal comfort in a room with panel, floor and wall heating. Energy Build 2008, s. 524–536.
[7] Mikeska, T., Svendsen, S.: Study of thermal performance of capillary micro tubes integrated into the building sandwich element made of high performance concrete. Applied Thermal Engineering 2013, s. 576–584.
[8] Šimko, M., Krajčík, M., Šikula, O., Šimko, P., Kalús, D.: Insulation panels for active control of heat transfer in walls operated as space heating or as a thermal barrier: Numerical simulations and experiments. Energy Build 2018, s. 135–146.
[9] Krzaczek, M., Kowalczuk, Z.: Thermal Barrier as a technique of indirect heating and cooling for residential buildings. Energy Build 2011, s. 823–837.
[10] Xie, J., Xu, X., Li, A. a kol.: Experimental validation of frequency-domain finite-difference model of active pipe-embedded building envelope in time domain by using Fourier series analysis. Energy Build 2015, s. 177–188.
[11] Zhu, Q., Li, A., Xie, J. a kol.: Experimental validation of a semi-dynamic simplified model of active pipeembedded building envelope. International Journal od Thermal Sciences 2016, s. 70–80.
[12] Doležel, M., Alternative way of thermal protection by thermal barrier. Advanced Materials Research 2014, s. 107111.
[13] Kalus, D., Páleš, P., Pelachová, Ľ.: Self-supporting heat insulating panel for the systems with active regulation of heat transition. Patent WO/2011/146024, 2011.
[14] Xie, J., Zhu, Q., Xu, X.: An active pipe-embedded building envelope for utilizing low-grade energy sources. Journal of Central South University, 2012, s. 1663−1667.
[15] Krajčík, M., Šikula, O.: The possibilities and limitations of using radiant wall cooling in new and retrofitted existing buildings. Applied Thermal Engineering 2020.
[16] Lakatos, Á.: Comprehensive thermal transmittance investigations carried out on opaque aerogel insulation blanket. Material and Structures 2016.
[17] Kalus D, Páleš P and Pelachová Ľ. Self-supporting heat insulating panel for the systems with active regulation of heat transition. Patent WO/2011/146024, 2011.