podlahové topení
Galerie(20)

Instalace podlahového vytápění (pracovní postup)

Partneři sekce:

Podlahové vytápění ušetří prostor v pokoji eliminací radiátorů umístěných v prostupech obvodovou konstrukcí, navíc zajistí rovnoměrné rozložení tepla v místnosti sáláním, což víří méně prachu, a je proto vhodné i pro alergiky.

Tradiční způsoby vytápění, tedy kamny, přímotopy či radiátory, jsou samozřejmě léty prověřené a dosahují skvělých výsledků (tedy citelného zvýšení teploty) za poměrně krátkou dobu, mezi největší nevýhody však patří nerovnoměrné šíření tepla, které je znatelně více akumulováno kolem zdroje, a hlavně šíření prachu, který může být velmi nepříjemný zejména pro alergiky.

Podlahové vytápění oproti tomu pokrývá celou plochu podlahy – nebo alespoň její většinu dle rozvržení místnosti –, takže nejenom vytápí místnost rovnoměrně a s menším vířením prachu, než je tomu u tradičních zdrojů tepla, ale zároveň i eliminuje pocit chladných nohou, který má celá řada lidí v domácnostech, kde se vytápí jiným způsobem.

Informace o materiálu
Baumit Nivello Quattro je samonivelační stěrka na bázi speciálních pojiv, přísad a písku (EN 13813, CA-C20-F6) vyznačující se optimálním rozlivem a tekutostí určená k provádění hladkých, bezpórovitých povrchů podlah. Stěrka je odolná vůči vnitřním napětím, vhodná pro novostavby i starší podkladní vrstvy, včetně všech druhů cementových potěrů i litých potěrů na bázi síranu vápenatého. Vhodná též pro podlahové vytápění.

Abychom samozřejmě podlahové vytápění jen nechválili, má i svoje zjevné nevýhody – například nástup vytápění je pomalejší než u jiných zdrojů tepla. Rovněž, jako uživatelé místnosti, jsme omezeni variabilitou umístění nábytku, protože samozřejmě nechceme, aby nám na nejhustěji položené síti potrubí stála těžká komoda. Kabáty ohřát nepotřebují! Obdobně musíme volit i vhodné nášlapné povrchy podlahy. Když už nám vytápění ohřívá podlahu, nebudeme ho izolovat například kobercem.

S podlahovým vytápěním je navíc potřeba se naučit žít. Jak již bylo řečeno, nástup vytápění je pomalejší a celkově probíhá prostřednictvím mnohem nižších teplot, než je tomu například u radiátorů. Pokud tento fakt nezohledníme a zapneme vytápění na maximum, může se nám prodražit – a to nejen na účtech, ale i například poškozením podlahových vrstev či samotného vytápěcího systému. Jelikož je toto vytápění zabudováno v podlaze, jeho oprava nebude ani levná a ani jednoduchá.

Na začátku všeho je nicméně kvalitní pokládka a montáž podlahového vytápění. Pokud jsou všechny vrstvy provedeny správně a kvalitně, životnost podlahového vytápění bude s přehledem rovná jakémukoliv z klasických způsobů. K tomu potřebujeme nejen spolehlivý systém vytápění, ale i materiálů, do kterých potrubí zalijeme a které ho budou po celou dobu jeho životnosti chránit.

Kromě klasického typu podlahového vytápění, které je zabudováno v potěrové vrstvě a celá skladba poté dosahuje tloušťky několika desítek centimetrů, jsou velmi moderní nízkoprofilové systémy podlahového vytápění (např. systém Rehau Rautherm Renova). Tyto systémy mohou být zalévány samonivelační stěrkou Baumit Nivello Quattro. Zásadní výhodou celého řešení je fakt, že takové souvrství má výrazně nižší tloušťku oproti klasickému systému podlahového vytápění. Hodí se tedy nejenom na novostavby, ale také na rekonstrukce.

01 Příprava podkladu - Podklad musí být suchý a stabilní, bez trhlin a výtluků, mastnoty, musí být pevný, čistý a hlavně s pevným povrchem.
1
Příprava podkladu - Podklad musí být suchý a stabilní, bez trhlin a výtluků, mastnoty, musí být pevný, čistý a hlavně s pevným povrchem.
02 Příprava penetrace - Takto připravený podklad ošetříme kontaktním můstkem Baumit SuperPrimer vhodným pod potěry, samonivelační stěrky, hydroizolace a lepidla. Aplikaci začneme důkladným promícháním hmoty nízkootáčkovým míchadlem.
2
Příprava penetrace - Takto připravený podklad ošetříme kontaktním můstkem Baumit SuperPrimer vhodným pod potěry, samonivelační stěrky, hydroizolace a lepidla. Aplikaci začneme důkladným promícháním hmoty nízkootáčkovým míchadlem.
03 Aplikace penetrace - Kontaktní můstek nanášíme v rovnoměrné vrstvě po celé ploše povrchu, například válečkem. Nanesením sjednotíme nasákavost povrchu a zvýšíme přilnavost dalších vrstev.
3
Aplikace penetrace - Kontaktní můstek nanášíme v rovnoměrné vrstvě po celé ploše povrchu, například válečkem. Nanesením sjednotíme nasákavost povrchu a zvýšíme přilnavost dalších vrstev.
04 Dilatace - Po okrajích místnosti přikotvíme okrajovou dilatační pásku. V případě větších ploch budeme muset vytvořit menší, vzájemně dilatované celky – pouze páska po okrajích místnosti nebude stačit.
4
Dilatace - Po okrajích místnosti přikotvíme okrajovou dilatační pásku. V případě větších ploch budeme muset vytvořit menší, vzájemně dilatované celky – pouze páska po okrajích místnosti nebude stačit.
05 Lepení rohoží - Po ukotvení dilatace či vytvoření úseků přistoupíme k celoplošnému lepení rohoží Rehau. Odstraníme spodní ochrannou fólii desky…
5
Lepení rohoží - Po ukotvení dilatace či vytvoření úseků přistoupíme k celoplošnému lepení rohoží Rehau. Odstraníme spodní ochrannou fólii desky…
06 Lepení rohoží - …a jednotlivé desky lepíme vedle sebe, na sraz, bez překrývání.
6
Lepení rohoží - …a jednotlivé desky lepíme vedle sebe, na sraz, bez překrývání.
07 Rozdělovač - Do skříně rozdělovače namontujeme nerezový rozdělovač s průtokoměry na posuvné kolejničky umístěné na zadní stěně skříně. To umožní posun rozdělovače horizontálně i vertikálně do potřebné polohy.
7
Rozdělovač - Do skříně rozdělovače namontujeme nerezový rozdělovač s průtokoměry na posuvné kolejničky umístěné na zadní stěně skříně. To umožní posun rozdělovače horizontálně i vertikálně do potřebné polohy.
08 Prostupy prahů - Do dilatačního profilu vyřežeme ve spodní části prostupy pro připojovací potrubí, na které namontujeme ochranou trubku, přesahující dilatační profil minimálně o 10 cm na každou stranu.
8
Prostupy prahů - Do dilatačního profilu vyřežeme ve spodní části prostupy pro připojovací potrubí, na které namontujeme ochranou trubku, přesahující dilatační profil minimálně o 10 cm na každou stranu.
09 Nalepení prostupů - Profil s prostupy nalepíme na rohož do dveřních otvorů.
9
Nalepení prostupů - Profil s prostupy nalepíme na rohož do dveřních otvorů.
10 Pokládka vytápění - Na rohož pokládáme trubky, pokládka nevyžaduje příchytky nebo nářadí, potrubí na rohoži drží díky systému suchého zipu.
10
Pokládka vytápění - Na rohož pokládáme trubky, pokládka nevyžaduje příchytky nebo nářadí, potrubí na rohoži drží díky systému suchého zipu.
11 Kladení potrubí Potrubí pokládáme na rohož ve formě spirály…
11
Kladení potrubí - Potrubí pokládáme na rohož ve formě spirály…
12 Napojení potrubí …a následně ho napojíme do rozdělovače.
12
Napojení potrubí - …a následně ho napojíme do rozdělovače.
13 Zkouška potrubí Před vylitím stěrky provedeme tlakovou zkoušku vodou nebo vzduchem. Pozdější zjištění chyby si nemůžeme dovolit!
13
Zkouška potrubí - Před vylitím stěrky provedeme tlakovou zkoušku vodou nebo vzduchem. Pozdější zjištění chyby si nemůžeme dovolit!
14 Příprava stěrky Po kontrole přistoupíme k lití stěrky. Správnou konzistenci samonivelačního roztoku Baumit Nivello Quattro zjistíme pomocí rozlivové zkoušky – hodnota rozlivu je předepsána v rozmezí 14 až 15 cm.
14
Příprava stěrky - Po kontrole přistoupíme k lití stěrky. Správnou konzistenci samonivelačního roztoku Baumit Nivello Quattro zjistíme pomocí rozlivové zkoušky – hodnota rozlivu je předepsána v rozmezí 14 až 15 cm.
15 Lití stěrky Minimální krycí tloušťka směsi je 10 mm nad potrubím vytápění, celková tloušťka samonivelační vrstvy tak bude 20 mm.
15
Lití stěrky - Minimální krycí tloušťka směsi je 10 mm nad potrubím vytápění, celková tloušťka samonivelační vrstvy tak bude 20 mm.
15 Lití stěrky Minimální krycí tloušťka směsi je 10 mm nad potrubím vytápění, celková tloušťka samonivelační vrstvy tak bude 20 mm.
16
Lití stěrky - Minimální krycí tloušťka směsi je 10 mm nad potrubím vytápění, celková tloušťka samonivelační vrstvy tak bude 20 mm.
16 Odvzdušnění stěrky Rozlitou stěrku odvzdušníme vibrační latí – tím odstraníme případné bublinky vzduchu, které mohou způsobit nižší pevnosti stěrky.
17
Odvzdušnění stěrky - Rozlitou stěrku odvzdušníme vibrační latí – tím odstraníme případné bublinky vzduchu, které mohou způsobit nižší pevnosti stěrky.
17 Vyschnutí stěrky Zhotovená stěrka je pochozí již po třech hodinách, je nutné ji ale nechat vyschnout do požadované míry zbytkové vlhkosti, která je závislá na plánovaném typu nášlapné vrstvy.
18
Vyschnutí stěrky - Zhotovená stěrka je pochozí již po třech hodinách, je nutné ji ale nechat vyschnout do požadované míry zbytkové vlhkosti, která je závislá na plánovaném typu nášlapné vrstvy.
18 Dokončovací práce Již v průběhu zrání stěrky je možné pustit pozvolný náběh podlahového vytápění, což urychlí proces schnutí stěrky. Po vyschnutí je možné aplikovat libovolnou nášlapnou vrstvu.
19
Dokončovací práce - Již v průběhu zrání stěrky je možné pustit pozvolný náběh podlahového vytápění, což urychlí proces schnutí stěrky. Po vyschnutí je možné aplikovat libovolnou nášlapnou vrstvu.

Text + foto: Baumit