Máte připraveny radiátory na zimu?
Nyní je nejvyšší čas provést pár základních kroků k tomu, aby vám topení spolehlivě sloužilo. Protože jen dobře fungující radiátory vás zahřejí a zároveň ušetří nemalé částky na energiích. Specialista na otopná tělesa, společnost KORADO, a.s. vám v následujícím článku poradí, jak předejít tomu, aby vás příchod letošní zimy nezaskočil.
Pokud nyní zanedbáte údržbu topení, může se vám přinejmenším stát, že budou radiátory méně topit. V horším případě budete shánět topenáře, který vás zachrání od života s nádobami pod prokapávajícím topením. A věřte, že na podzim na něj budete čekat opravdu dlouho! Ačkoliv mnoho lidí začne tyto záležitosti řešit až ve chvíli, kdy je potřeba poprvé zatopit, nebuďte mezi nimi…
Na co tedy myslet?
Odvzdušňování
U stávající otopné soustavy doporučujeme na prvním místě provést tradiční odvzdušňování radiátorů. To se provádí vždy na začátku topné sezóny, ale také i v jejím průběhu. Pokud se vám zdá, že se z radiátorů ozývá bublání nebo netopí tak, jak by měly, je zřejmé, že příčinou je jejich zavzdušnění. Vzduch v topné soustavě radiátorů může zapříčinit zvýšení spotřeby tepla až o jednu čtvrtinu!
Jak na to? Vzduch z topných těles vypusťte otočením odvzdušňovacího ventiludoleva. Ventil uzavřete ihned, jakmile přestane syčet unikající vzduch a z ventilu začne plynule odtékat voda. Tento postup opakujte po půlhodině znovu, to již však nechejte odkapat asi tak půl decilitru vody. Pro správný efekt je vhodné začít s nejníže položenými radiátory a skončit u těch nejvýše položených.
Kontrola
Dále přední výrobce otopných těles společnost KORADO, a.s. doporučuje provést zkoušku správné funkce uzavíracích armatur (kohoutů) a také vizuální kontrolu. Tou vyloučíte případné koroze, které vznikají netěšným spojem připojovacího závitu. Následkem je známé prokapávání vody. Pokud takové místo naleznete, je vhodné zavolat topenáře, který provede kontrolu a případné přetěsnění.
Vyčištění
Ať už máte topení s radiátory deskovými nebo žebrovými, nastal čas je pořádně vyčistit. Usazený prach, ale také vlasy, hmyz nebo listy pokojových rostlin jsou přepalovány a již při prvním spuštění radiátorů dochází k jejich rozptýlení ve vzduchu. Následkem je znečištění interiéru a v horším případě i dýchací potíže (zhoršení alergií či astmatu). Čisté radiátory jsou také zárukou lepšího přenosu tepla a proudění teplého vzduchu.
Jak na to? U žebrových radiátorů je ideálním nástrojem štětka nasazená na nástavec. Tou se pohodlně dostanete mezi žebra a vyčistíte s ní i prostor za radiátorem. Oproti tomu u deskových radiátorů s malou vzdáleností mezi topnými deskami je vhodné použít vysavač s přepínatelnou funkcí sání a foukání. V prvním kroku vysajete nečistoty z vrchní části, v kroku druhém opatrně zespodu radiátor profukujete. Některý prach (zejména v kuchyni) je natolik lepivý, že jej nevyfouknete, proto je nutné radiátor jednoduše propláchnout přímo na stěně. Pozor, elektrické radiátory neproplachujte!
Výměna na poslední chvíli
Pokud i přes všechnu snahu naznáte, že je třeba stávající otopné těleso nahradit za nové, máme pro vás řešení. Radiátor RADIK KLASIK – R je model, který byl speciálně navržen pro rekonstrukce. Proto je možné jej bez větších problémů vyměnit za starý radiátor, a to bez zásahů v domácnosti (vrtání, svařování trubek atd.). RADIK KLASIK – R spadá to třídy deskových radiátorů, které patří k modernímu a zároveň velmi výkonnému a snadno se udržujícímu zdroji tepla, který ušetří místo, zvelebí interiér a sníží náklady.
Více informací získáte na www.korado.cz
ZDROJ: PR článek společnosti KORADO, a.s.