(Ne)výhody podlahového vytápění
Podlahové vytápění funguje na principu sálání – nejprve ohřeje podlahu v celé ploše a ta následně sálá teplo do interiéru. Oproti běžnému vytápění, radiátorům a konvektorům, které předávají teplo okolnímu vzduchu a ten ohřívá zbytek místnosti, tak vzduch méně proudí a prašnost místnosti je mnohem menší.
Kromě prašnosti podlahové vytápění nabízí ještě další velmi důležité rozdíly:
- podlahové topení ohřívá nejdříve podlahu, nehrozí tedy pocit studených nohou při chůzi naboso,
- umožňuje rovněž vytápět na teplotu o 2 až 3 °C nižší než v případě konvekčních těles,
- teplo akumulované v podlaze ohřívá místnost ještě nějakou dobu po vypnutí topení.
Jaký je ale celkový výčet výhod podlahového topení a jaké jsou nevýhody, o kterých bychom měli vědět ještě před instalací?
Ano podlahovému vytápění!
Podlahové vytápění je vhodné pro alergiky a astmatiky. Rovněž pomáhá udržet mnohem optimálnější relativní vlhkost vzduchu v místnosti – rozdíl mezi podlahovým a radiátorovým vytápěním může být až 15 % vzdušné vlhkosti. Velká vytápěcí plocha vytápí místnost mnohem rovnoměrněji než radiátory či konvektory, což vede k potřebě nižší vytápěcí teploty a k úspoře energií. Navíc pokud bylo podlahové vytápění montováno odborným způsobem a za použití kvalitních výrobků, je topení prakticky bezúdržbové.
Hlavní výhody:
- menší průvan a prašnost, tj. vhodné pro alergiky a astmatiky,
- udržuje lepší relativní vlhkost vzduchu,
- nižší teplota vytápění = nižší náklady,
- nezabírá místo v interiéru,
- vhodné pod většinu podlahovin,
- prakticky bezúdržbové, poruchy pouze vzácně.
Pozor! Podlaha si musí na vytápění zvyknout
Podlaha se může při nesprávném nastavení topení deformovat. Na začátku topné sezóny (nebo po pořízení nové podlahoviny) by si proto měla podlaha zvyknout. To se nejlépe dělá postupným zvyšováním teploty vytápění o maximálně 5 °C za 24 hodin užívání podlahového vytápění.
Na co dát pozor?
Nástup vytápění místnosti je mnohem pomalejší než v případě radiátorů a konvektorů – nejprve se totiž musí ohřát podlaha, aby se začala ohřívat místnost. Největší nevýhodou podlahového vytápění je nutnost pečlivého rozmístění nábytku, protože čím více nábytku, tím méně tepla v místnosti. Pokud tedy většinu plochy podlahy zaberou skříně, truhly, bedny apod., pak pronikne do místnosti pouze minimum tepla a podlahové vytápění prostor nezvládne vytopit.
Hlavní nevýhody:
- vyšší pořizovací cena, vyšší cena za instalaci,
- pomalejší nástup ohřívání místnosti (nevhodné pro chaty, chatky a chalupy),
- nevhodné pro prostory s potřebou vytápění v krátkých cyklech (např. přednáškové sály),
- vyžaduje promyšlené rozmístění nábytku,
- při poruše nutno rozebrat podlahu.
A co s podlahou?
Čím má podlahovina menší tepelný odpor, tím lépe funguje s podlahovým vytápěním – což rovnou vyřazuje například koberce, které s podlahovým vytápěním nefungují prakticky vůbec.
Dlažba má jeden z nejnižších tepelných odporů, což z ní, v kombinaci s jejím studeným povrchem, dělá nejlepšího kandidáta na nášlapnou vrstvu nad podlahovým vytápěním. Podlahové vytápění nejenže vytopí interiér, ale ještě zahřeje i samotnou podlahu.
Vinylová podlaha také disponuje jedním z nejnižších tepelných odporů a na rozdíl od dlažby navíc nestudí do chodidel – což lze ocenit zejména mimo topnou sezónu. Je to tedy rovněž vynikající volba k podlahovému vytápění!
Laminátová podlaha vyžaduje výběr podlahového vytápění s dostatečným výkonem, protože čím je vrstva laminátu tlustší, tím větší je problém dostat teplo až do místnosti.
Dřevěná a korková podlaha je sice vhodná k podlahovému vytápění, její tepelný odpor je ovšem příliš vysoký a vytápění je tak velmi neefektivní.
Sečteno, podtrženo: s vinylovými a keramickými podlahami je podlahové vytápění nejefektivnější, dosáhne nejlepších výsledků a úspor energií.
TEXT: Redakce
FOTO: Shutterstock