Nové skleníky v Berlínské botanické zahradě
Druhová rozmanitost, kterou přináší botanická zahrada a botanické muzeum v Berlíně, se těší celosvětově nejvyššímu uznání. Pro udržení této úrovně byly postaveny dva nové skleníky pro pěstování vzácných rostlin z alpského prostředí.
Pro instalace vytápění ze silnostěnných ocelových trubek byl v tomto neobvyklém prostředí použit potrubní systém Megapress od společnosti Viega. Hlavním důvodem bylo, že systém jako první na trhu spojuje známou robustnost ocelové trubky s ekonomickými přednostmi technologie lisovaných spojů.
Úspora času
Do obou skleníků bylo instalováno celkem více než 800 běžných metrů silnostěnných ocelových trubek o rozměrech 1/2 až 2″ a více než tři sta spojek. Při lisování ve srovnání se svařováním v případě technologie spojů ušetří přibližně 60 % času – a tím se přirozeně dosahuje nepochybného snížení nákladů.
Obr. 2 Robustní a s dlouhou dobou životnosti – to jsou spojky Megapress pro silnostěnné ocelové trubky v berlínském alpském skleníku.
Stejně důležitá však byla pro vedoucího technického provozu udržitelnost instalace. Stejně jako při pěstování rostlin se i zde při výstavbě myslí v desetiletích. Dosavadní skleníky, které se nyní nahrazují, pocházely z šedesátých let dvacátého století.
Novostavby by měly podle přání zřizovatele dosáhnout rovněž srovnatelné životnosti. To však vyžaduje odpovídající úroveň kvality nejen u použitých materiálů, ale i v případě technologie spojů. Silnostěnná ocelová trubka a ‚za studena‘ lisované spoje se pro toto perfektně hodí.
Rozhodující mikroklima
V obou nových sklenících je v každém případě tato udržitelnost klíčovým parametrem. Na zhruba 6000 m² plochy pod sklem se zde promítají reálné životní podmínky ohrožených druhů alpských rostlin. A to od kvality půdy přes způsob zavlažování a složení vody až po úroveň teploty.
Obr. 3 Klasika v oblasti instalace, která se díky Megapress nyní také lisuje – silnostěnná ocelová trubka v instalacích vytápění, až po napojení radiátorů.
Například teplota by měla být minimálně 6 °C – teplo produkuje plynový kondenzační kotel a je rozváděno ocelovým potrubím do klasických radiátorů. Proti příliš vysokým teplotám chrání naopak automatické zastínění. Při příhodném suchém počasí zajišťují potřebnou výměnu vzduchu za denního světla otevíratelné střechy.
Článek byl uveřejněn v časopisu TZB Haustechnik 1/2017.