Slunce v domě: sálavé topné systémy
Galerie(5)

Slunce v domě: sálavé topné systémy

Partneři sekce:

Sálání je proces, při kterém se teplo šíří prostorem ve formě infračervených paprsků. Po jejich dopadu na pevné těleso se infračervené vlnění mění v tepelnou energii a hmota tělesa je intenzivně ohřívána. Jedná se v podstatě o obdobu slunečního záření.

Tepelná ztráta budov v posledních letech významně poklesla. Důležitými faktory se staly především celková výše prvotní investice, náklady na údržbu, bezobslužnost, životnost, spolehlivost systému a míra komfortu. Snaha stavět domy s nízkou spotřebou má ale před sebou další výzvy. Jiné budovy než objekty s téměř nulovou spotřebou energie nebude možné od roku 2020 stavět.

Sálavé topné systémy jsou pro objekty s téměř nulovou spotřebou energie ideálním topným systémem. Jsou velmi flexibilní a rychle reagují na dodatečné tepelné zisky v jednotlivých prostorách domu. Rozšířené teplovodní systémy tuto flexibilitu a přesnost dodávek malého množství tepla do různých prostor objektu nejsou schopny zajistit, snaha o dokonalejší regulaci přitom vyvolává neúměrné náklady. Sálání je nejefektivnější způsob přenosu, pro příjem sálavého tepla je navíc každý živý organismus geneticky uzpůsoben (slunce, oheň). U teplovzdušných topných systémů je naopak nulová sálavá složka, živými organismy tedy nejsou vnímány zcela pozitivně a plnohodnotně.

Rovnoměrné vytápění
Společnost Fenix Jeseník nabízí sálavé panely ze skla nebo mramoru. Je možné umístit je na stěnu i strop nebo do prostoru. Ty poskytují dobré výsledky především z hlediska tepelného komfortu. Výsledky měření Univerzitního centra energeticky efektivních budov ukázaly, že v případě sálavých panelů umístěných na stropě (ve srovnání s panely na stěně) je teplota vzduchu mezi podlahou a stropem rovnoměrněji rozložena. U stropního sálavého vytápění totiž neplatí laická představa, že se teplo drží vždy u stropu. U stropu se drží jen teplý vzduch, který je produktem klasického vytápění radiátory a konvektory. Sálavé stropní vytápění funguje jinak. Od zdroje jsou vyzařovány infračervené paprsky, které se mění v teplo při dopadu na pevnou nebo kapalnou látku. Proto je rozložení teploty vzduchu znatelně lepší, bez výrazných teplotních rozdílů.

Kámen i zrcadlo
Pokud zákazník preferuje umístění panelu na stěnu, doporučuje výrobce vybírat ze skleněných GR panelů nebo mramorových MR panelů. Ke GR panelům lze dokoupit další příslušenství, například podpěry, umožňující postavení panelu na podlahu, nebo držáky ručníku, které standardní panel změní v elegantní koupelnové topidlo. Žádané jsou také skleněné sálavé panely ECOSUN GS, které charakterizuje elegantní design a univerzálnost. Cenově dostupné a vzhledově velmi atraktivní jsou panely ECOSUN G se skleněnou čelní deskou a možností potisku. Mezi novinky patří panel ECOSUN GS Slim, který je vyráběn v černém, bílém a zrcadlovém provedení a hodí se zejména do místností s omezeným prostorem. Další novinkou jsou keramické sálavé panely ECOSUN 400 Natural s dokonalou imitací přírodního kamene. Vhodně doplní reprezentativní prostory i běžné obytné místnosti.

TEXT: RED, FOTO: FENIX