Správný výběr moderních otopných těles s ohledem na pohodu uživatele
Správný výběr otopného tělesa už dávno není jen o vizuální stránce a výkonu. Faktorů, které je třeba při výběru zvážit, je celá řada a zorientovat se v nich může být pro koncového uživatele velmi komplikované.
Moderní otopná tělesa jsou v poslední době stále častěji skloňovaný pojem, kterým je označován soubor atributů, majících vliv na finální výběr výrobku. Mezi ty nejdůležitější lze zařadit design, funkčnost ve spojení s požadovaným komfortem a v neposlední řadě i efektivitu vytápění či připojení otopných těles z technického hlediska a z hlediska zachování celkového designu interiéru.
Výsledkem je nabídka širokého spektra výrobků, jejich příslušenství a barevných odstínů. Všechny parametry otopných těles mají šanci ucházet se o ocenění, které kvalitní výrobky pravidelně získávají. Přestože jsou tato ocenění pro každou firmu nepochybně velkou ctí, pro koncového uživatele, který se v nich stěží orientuje, mají bohužel pouze malou vypovídací hodnotu.
Ovšem všechna ocenění, efektivitu a nejnovější technologie stranou – jak přesně se výběr otopného tělesa může odrazit na vnitřním prostředí budov, kvalitě klimatu v interiéru a na co je třeba při výběru otopného tělesa myslet?
Radiátory a vnitřní prostředí
Na kvalitu vnitřního prostředí, a tedy i psychickou a s tím související fyzickou kvalitu či pohodu jedince v interiéru, má vliv řada faktorů. Mezi ty lze mimo jiné zařadit i kvalitní, čistý vzduch v místnosti. Přestože má řada z nás nezdravé vnitřní prostředí spojeno nejčastěji s plísní a nadbytečnou vlhkostí, pravdou je, že vliv na kvalitu vzduchu může mít i zvýšená prašnost v prostoru či větší množství usazeného prachu.
Smutnou pravdou je, že řada starších otopných těles je obtížně čistitelná, a proto je vhodné zohlednit kritérium údržby tělesa již při samotném výběru. V současné době jsou na trhu nejen radiátory, které svým tvarem umožňují snadnou údržbu včetně snadného sejmutí všech krytů a mřížek a vyčištění hůře dostupných míst speciálním kartáčem, ale i tělesa se speciální povrchovou úpravou zabraňující ulpívání nečistot na povrchu – např. výrobky z řady Kermi Hygiene, které se hodí i do prostorů laboratoří či nemocnic, kde je čistota na prvním místě.
Pobyt v interiéru mohou rovněž znepříjemnit různé nežádoucí pachy. V případě kvalitního výběru otopného tělesa by však radiátor zdrojem žádného zápachu být neměl. Moderní technologie výroby a ověřené postupy umožňují zpracování prakticky jakéhokoli materiálu.
Zakoupená tělesa se rovněž nedoporučuje nijak laicky upravovat (například nátěrem), jelikož takový neodborný zásah by právě mohl stát za vznikem nepříjemných vjemů v interiéru. V rámci záruky by otopná tělesa měla dostát svým slibům a splnit, nikoli zklamat, očekávání zákazníků.
Tepelná pohoda
Patrně nejdůležitějším faktorem, na který je potřeba se při výběru zaměřit, je tepelná pohoda uživatele. To lze zajistit vhodným výběrem tělesa (ideálně po konzultaci s odborníkem), které zohlední nejen preferované řešení vytápění, design a prostor interiéru, ale i například možnosti nastavení vytápění na míru konkrétního zákazníka.
Velmi důležitým prvkem vytápění, který s tepelnou pohodou uživatele souvisí, je rychlost předání tepla do prostoru. U běžných otopných těles je fungování prosté – ohřívají se všechny otopné desky současně a teplo sálají do prostoru.
Zde je vhodné upozornit i na jiné metody vytápění – společnost Kermi má patentovanou technologii therm-x2, kdy dochází k ohřátí pouze přední desky, a zadní deska slouží jako deska izolační. Teprve se stoupající tepelnou potřebou přispívá k rychlejšímu ohřevu místnosti i zadní deska, což má za následek výraznou úsporu energie a nákladů za vytápění.
Otopná tělesa a ekologie
Ekologické myšlení je vhodné zohlednit již ve fázi koncepce vytápění objektu, a to nejen z hlediska úspor energie (správným zateplením, výběrem vyhovujícího tělesa, efektivním vytápěním). Je třeba mít na paměti, že ač mohou být otopná tělesa plně recyklovatelná a společnost, která je vyrábí, ohleduplná k životnímu prostředí, tak se jedná až o koncový prvek celého systému.
Shrnutí
Při výběru otopného tělesa je jednoznačně nejjednodušší se obrátit na odborníky v oboru či přímo na preferovanou firmu či její partnery. Není totiž ojedinělé, že zákazník odejde se zcela jiným a efektivnějším řešením, než které pro dané prostory a požadavky původně navrhoval.
Z odborného hlediska je to pochopitelné – i v oblasti otopných těles jde vývoj velmi rychle kupředu a pouze znalý člověk, který se otopným tělesům intenzivně věnuje, může doporučit efektivní, vhodné varianty pro danou realizaci.
Držitel ocenění iF DESIGN AWARD a DESIGN PLUS za celkovou koncepci, kvalitu, inovaci, materiál a technické a ekologické aspekty – to je Signo, plochý, designový radiátor, držící se současného puristického trendu. Čtvercové otopné plochy lze kombinovat dle tepelné potřeby, dostatku místa a optického vzhledu – buď jednotlivě, nebo jako dva či tři otopné prvky. Tvar radiátoru umožňuje i vkládání a zavěšení ručníků v prostoru mezi čtvercovými plochami. Signo je k dostání v levostranném nebo pravostranném provedení. V dodávce je také zahrnuta termostatická hlavice, která je sladěna se vzhledem radiátoru.
Článek byl uveřejněn v časopisu TZB Haustechnik 1/2019.