Netatmo Thermosta

Uživatelé inteligentních řešení vytápění ušetří na energiích

Partneři sekce:

Jaké jsou nejnovější údaje týkající se vytápění v domácnostech? Jaká jsou inteligentní řešení pro vytápění a jak domácnosti ovlivňují?

Průměrná roční energetická náročnost českých domácností klesá, hlavně díky zateplení nebo výměně oken. I přesto Češi spotřebují na vytápění dvě třetiny veškerých energií, které vyčerpají. V roce 2018 tak v průměru zaplatila česká domácnost za vytápění 14 až 16 tisíc korun ročně.1

Ceny energií však v posledních pár letech prudce stoupají. Optimalizace vytápění je nezbytná pro zajištění energetických úspor při zachování stálého tepelného komfortu. Například průměrná čtyřčlenná rodina žijící v rodinném domku vytápěném elektřinou utratila za vytápění podle ceníku z minulého roku 31 570 Kč (při spotřebě 12,99 MWh).2

Inteligentní regulace vytápění je vůbec nejčastěji využívaný prvek chytrých domácností a pro domácnost může každoročně přinést nejen několikatisícové úspory – až 94 % uživatelů inteligentního vytápění v České republice si povšimlo nižších částek na ročním účtu za vytápění3 a 99 % českých uživatelů uvedlo, že s inteligentním vytápěním pociťuje vyšší pohodlí.

Chytrá řešení

Zákazníci s individuálním vytápěním zemním plynem, elektřinou, pevnými palivy nebo tepelnými čerpadly mohou ke kontrole spotřeby tepla využít chytrý termostat, který lze doplnit chytrými termostatickými hlavicemi. Takto dálkově je nyní vytápěno 1,48 milionu bytů v České republice a dohromady se to týká zhruba čtyř až pěti milionů obyvatel.

Uživatelé s takto vybavenou domácností mohou nastavit teplotu ze svého mobilního telefonu, což je ideální například v případě, kdy je majitel na cestě z práce nebo se děti vrátí dříve ze školy. Běžné vytápění pak funguje na základě přednastaveného plánu, který je přizpůsobený životnímu rytmu členů domácnosti – topení se zapne, jen když je to skutečně potřeba.

Když obyvatelé odcházejí z domova, vytápění se ztlumí, aby tak nedocházelo ke zbytečnému plýtvání. Před návratem se topení naopak znovu zapne a členové domácnosti tak vstoupí do příjemně vyhřátého obydlí.

K tomuto plánu lze přidat například i režimy „Mimo domov“ a „Ochrana před zamrznutím“, které uzpůsobí plán vytápění situaci, kdy uživatelé odjedou na několik dní pryč. Díky těmto funkcím můžete optimalizovat vytápění beze strachu, že se to projeví na faktuře.

Netatmo Thermosta
Netatmo Thermosta |

V kuchyni teplo, v ložnici chlad

Trendem současnosti je odklon od těžkých radiátorů a jejich náhrada za lehčí otopná tělesa nebo článkové radiátory z důvodu snadnější regulovatelnosti. Ještě snazší a efektivnější tato snaha může být s termostatickými hlavicemi, které umožňují nastavit program vytápění pro jednotlivé místnosti.

Uživatelé tak mohou nastavit, aby se vytápění v koupelně spustilo ještě předtím, než se probudí, ale ve zbytku obydlí zůstalo vypnuté. To samozřejmě domácnosti může ušetřit až několik desítek procent nákladů díky rychlejším reakcím na výkyvy teplot a udržování stabilnější teploty v místnosti bez teplotních špiček.4

Netatmo doporučuje
Netatmo ve svém produktovém portfoliu nabízí výrobky s funkcí Auto-Adapt, které jsou schopny naplánovat zapnutí vytápění podle úrovně izolace budovy nebo venkovní teploty a zaručit tak vhodnou teplotu ve správnou chvíli, aniž by do vytápění musel zasahovat uživatel.

Výrobky Netatmo – chytré termostaty i termostatické hlavice – jsou kompatibilní s předními hlasovými asistenty: Apple HomeKit, Google Asistent a Amazon Alexa. Díky této kompatibilitě mohou uživatelé řídit vytápění domu hlasem. Stačí říci: „Alexa, nastav teplotu termostatu Netatmo na 20 °C“, „Ok Google, zvyš teplotu o 5 stupňů“, nebo „Siri, sniž teplotu o 3 stupně.“

Vypracováno z podkladů firmy Netatmo.
Foto: Netatmo

Zdroje:

  1. Český statistický úřad (2017 – 2019)
  2. Kozelský, Novák (2018), Teplárenství v ČR: Česká spořitelna
  3. Studie spokojenosti Netatmo z roku 2018 – 15 400 účastníků v Evropě, z toho 5770 ve Francii
  4. Teplárenské sdružení České republiky, 2018: http://www.naseteplo.cz/

Článek byl uveřejněn v časopisu TZB Haustechnik 1/2020.