
Nepřišli jste na chuť bidetu? Zkuste papír z hmyzích krunýřků
Chodit na toaletu je normální a lidské, kolik z nás se však zamyslelo, jaký má tato činnost dopad na životní prostředí a, pro ty, kteří upřednostňují vlastní pohodlnost a zvyky před ekologií, i na naše zdraví? Průměrný Evropan spotřebuje za rok cca 20 kg toaletního papíru, což je luxus, který v dějinách nemá obdoby...
Například ve starém Římě lidé na toaletě používali fragmenty keramiky, které z dlouhodobého hlediska mohly způsobit místní iritace a vůbec celkově způsobovat problémy jistých tělesných partií. Alternativou byla houba na tyči. Sdílená. Koupelny a toalety, jak je známe dnes, jsou výdobytkem posledního zhruba století. A stejně jako většina „moderních“ věcí, i toaleta má své mínusy.
Kolik papíru je moc?
Odhaduje se, že průměrný člověk v USA, Kanadě a západní Evropě použije mezi 15 a 25 kg toaletního papíru ročně. Přeměna dřeva na papír je však znečišťující proces, časté přidávání vonných látek do toaletního papíru vnáší do procesu zbytečné chemikálie a navíc tento typ výrobků tvoří zhruba 10 % globální produkce papírové produkce, což je vyšší číslo, než by většina z nás odhadovala.
Toaletní papír je rovněž často kritizován za svůj původ, tedy za získávání dřeva z odlesňovaných oblastí, což se již nyní snaží např. EU řešit zákazem výrobků z těchto oblastí, který má vejít v platnost k 30. prosince 2025 pro velké a střední firmy a 30. června 2026 pro mikro a malé podniky.
Věčné chemikálie – víme, s čím přicházíme do kontaktu?
V roce 2023 prováděli vědci na Floridské univerzitě testy 21 hlavních značek toaletního papíru v Severní Americe, západní Evropě, Africe, Střední Americe a Jižní Americe na přítomnost PFAS (perfluorovaných a polyfluorovaných alkylových látek). Výsledky byly znepokojivé.
Pokud se data nezmýlila, toaletní papír by měl být považován za potenciálně hlavní zdroj PFAS, které vstupují do odpadních vod, což je rozhodně důvod pro podrobnější a důkladnější další výzkum. Co to ale znamená pro nás? Měli bychom opustit pohodlí toaletního papíru? To je poněkud složitá otázka s ohledem na to, že právě papíru vděčí lidstvo za nastavení lepších hygienických podmínek a snížení počtu úmrtí na bakteriální infekce.
Možná to tedy není ideální řešení, ale rozhodně nelze popřít jisté zásluhy. Možností by tak například bylo regulovat kvalitu papíru – nebo ho používat méně. Každý ušetřený čtvereček papírů jsou totiž údajně 3 uspořené litry vody.
Anebo se samozřejmě můžeme spolehnout na alternativy.
Nahradíme papír?
Jako nejjednodušší varianta se zdá být bidet. Bidety jsou známé dlouho, pracují efektivně a při jejich použití se papíru vyhneme zcela. Jejich použitím se navíc spotřebuje méně vody, než jaký by byl ekvivalent na výrobu papíru. Bidet samotný často proniká do koupelen i v podobě bidetových sedátek na toalety. Jde o jakési řešení 2v1, kdy můžeme využívat výhod bidetu, aniž by bylo třeba instalovat nové zařízení do koupelny.
Alternativou pak jsou ruční hadice na mytí, které defakto umožňují totéž co bidet… ale nejedná se o bidet. Náklady na pořízení jsou nižší, instalace snazší, vše vždy v závislosti na konkrétní dispozici toalety.
Další, validní možnost je výroba toaletního papíru defakto z čehokoliv, co není strom. Mluvit tak můžeme o toaletním papíru z recyklovaných materiálů (vč. textilií či například bambusu), o papíru z rychle rostoucích rostlin, jako je zmíněný bambus, cukrová třtina, banánové vlákno nebo konopí, inspiraci ale můžeme hledat i na dně oceánu v podobě papíru z mořských řas, nebo v živočišné říši u papíru z chitinových vláken hmyzu. Všechny zmíněné alternativy jsou prakticky ekologičtější po celou dobu cyklu životnosti – včetně relativně snadné biodegradability po použití.
Zdroj: Guardian, Time, HealthInsider, Euronews, Healthline