Zkušenosti z provozu fotovoltaiky, baterie a elektrického vytápění v rodinném domě
Fotovoltaika, elektrické sálavé vytápění kombinované s krbovou vložkou, inteligentní bateriové úložiště, elektromobil, inteligentní řízení provozu: Energetický koncept Fenix funguje a výrazně šetří náklady.
Společnost Fenix Group ve své více než 30leté historii vždy sázela na řešení, která si sama v praxi opakovaně ověřovala. Touto cestou šla i při využití bateriových stanic a fotovoltaiky.
Začátek lze spojit s administrativním centrem její dceřiné firmy Fenix Trading v Jeseníku, kde holding poprvé zkoušel kombinovat elektrické vytápění s bateriovým úložištěm a fotovoltikou. Výsledky byly pozitivní, proto již v roce 2016 iniciovalo vedení společnosti vznik start upu AERS, který začal pracovat na vývoji vlastních bateriových stanic.
Dalším krokem byl rodinný dům v Omicích, kde firma Fenix Group poprvé vyzkoušela svůj Energetický koncept Fenix ve sféře rezidenčního bydlení
V domě, ve kterém žije majitel a jeho partnerka, je hlavním energonositelem elektrická energie, část energie na vytápění zajišťuje akumulační krbová vložka. Vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a dodavatelé technologií zde již třetí rok 24 hodin denně sledují mimo jiné spotřebu elektrické energie, výkon fotovoltaické elektrárny, provoz bateriového úložiště, spotřebu vody či kvalitu vnitřního prostředí. Inteligentní rodinný dům je vybaven FVE o výkonu 9.7 kWp, domácím bateriovým úložištěm HES s kapacitou 41 kWh od firmy AERS, rekuperační vzduchotechnickou jednotkou a elektrickým vytápěním z produkce společnosti Fenix Group.
Dům byl postaven jako stavba s téměř nulovou spotřebou energie, podle průkazu energetické náročnosti budovy patří do třídy A. Elektrické sálavé vytápění je řešeno jako kombinace velkoplošného nízkoteplotního systému v podlaze nebo stropě, doplněného o lokální přímotopná elektrická tělesa, která nabízejí rychlou odezvu řízení.
Bateriová stanice HES od firmy AERS s kapacitou 41 kWh přinesla majiteli výrazné úspory
Svědčí o tom výsledky provozu z období únor 2022 až únor 2023. Za 12 měsíců spotřeboval majitel rodinného domu celkem 17 170 kWh, z toho 12 960 kWh odebral z veřejné sítě, 7 148 kWh vyrobila FVE. Roční objem průtoku vyrobené elektrické energie na spotový trh činil 2 939 kWh.
„Pozorného čtenáře možná zaujme relativně vysoká spotřeba domu. Ta je ovšem výrazně ovlivněna skutečností, že majitel jezdí elektromobilem a automobil běžně doma nabíjel. Díky tomu plus fotovoltaice, vhodnému bateriovému úložišti a elektrickému sálavému vytápění se mu náklady na FVE a bateriové úložiště vrátí během pouhých 5,5 let, což osobně považuji za velmi dobrý výsledek,“ říká Cyril Svozil, zakladatel a předseda správní rady Fenix Group.
Není baterie jako baterie
„Výraznou zásluhu na těchto výsledcích má chytré české domácí bateriové úložiště HES s kapacitou 41 kWh. To vyniká nejen velkou kapacitou (cca 4násobek výkonu instalované střešní FVE), ale v porovnání s běžnými bateriemi čínské provenience zejména svým originálním řešením a unikátním softwarem, vyvinutým ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Naše bateriová stanice samozřejmě umožňuje plynulý provoz v síťovém i nesíťovém (ostrovním) režimu a reguluje nezávisle každou fázi zvlášť. Vestavěný střídač dokáže energii zároveň odebírat i dodávat. Silnou stránkou bateriových stanic HES je také špičkovací management, Inteligentní monitoring a ovládání zařízení,“ dodává Cyril Svozil jr., ředitel společnosti AERS s.r.o.
Podrobné informace o Energetickém konceptu Fenix a sortimentu elektrického sálavého vytápění naleznete na www.fenixgroup.cz.
ZDROJ: PR článek společnosti FENIX