Technologie, která vás ohromí: pět faktů o digitálních žaluziích
V současné době vidíme trend v realizacích interiérových příček s integrovanými digitálními žaluziemi. Jde o moderní, estetické a snadno udržovatelné řešení zastínění designových kancelářských prostor. Víte, jak tato technologie funguje a co je za rostoucím zájmem o tuto technologii? Vybrali jsme pět faktů, které jste možná o digitálních žaluziích nevěděli.
Kouzlo technologie digitálních žaluzií
Funkce digitálních žaluzií je založena na technologii Polymer Dispersed Liquid Crystal (PDLC). Tento materiál mění své vlastnosti propustnosti světla pomocí elektrického proudu. Nejčastěji je PDLC dodáváno ve fólii, která je laminována mezi dvě skla. Když je elektrický proud vypnutý, molekuly jsou náhodně rozptýleny a PDLC fólie je neprůhledná. Po zapnutí proudu se molekuly uspořádají tak, že umožní průchod světla, a sklo se stane průhledné. Tato technologie tak nabízí inovativní řešení pro soukromí a kontrolu světla. Zajímavý je zde protimluv, když „zapnete proud, digitální žaluzie je vypnutá“.
Evoluce technologie digitálních žaluzií
Technologie PDLC není nová – existuje již více než třicet let. Skutečným zlomem je však dramatické snížení její ceny, díky čemuž se digitální žaluzie stávají populárnější a dostupnější v různých projektech. Nejvýznamnější vývoj posledních let spočívá v operačních systémech regulujících napájení, které výrazně navýšily životnost PDLC fólie, nyní dosahující až třiceti let.
Překonávání technických limitů
Digitální žaluzie ušly dlouhou cestu v překonávání technických omezení. V minulosti bylo nutné vypínat PDLC fólii denně na čtyři hodiny, aby nedošlo k poškození krystalů. Dnešní systémy automaticky regulují napájení, což eliminuje toto omezení. Byly také vyřešeny limity velikosti, s možností zpracování velkých segmentů stěn. Díky velké laminační peci můžeme dodávat skla s PDLC fólií o rozměrech až 3 m x 2,2 m. Skla lze samozřejmě bezrámově napojovat. V současné době jsou stále oblíbenější oblé příčky a skleněné dveře – i na ně lze tuto technologie aplikovat.
Barevnost a optická průhlednost
Průhlednost je ovlivněna různými faktory, jako je vrozený mlžný efekt kvůli přítomnosti krystalů. Velký vliv na průsvitnost má také typ osvětlení, jinak se chová v přirozeném světle a jinak rozptyluje světlo umělé. Je potřeba vždy zvolit vhodnou fólii podle očekávání investora. Pokud je požadavkem maximální průhlednost, je možné dosáhnout až 97 %, ale v tomto případě zůstává v zapnutém stavu mírně průsvitná. Pokud je požadavkem úplná neprůhlednost, je fólie díky krystalům průhledná z 95 %. Pokud jde o barevnost, vzhledem k typu technologie, nelze u digitálních žaluzií realizovat barevnost dle RAL. Fólie je možné tónovat, ale nejčastější jsou realizace na černobílé škále spektra od temně šedé po téměř bílou.
Stavební připravenost a možnosti ovládání
Technologie je napájena mikro-kabely, které jsou skryté v horním profilu příčky. Transformátory se obvykle umisťují do podhledu nad příčkou. Možnosti ovládání nejsou nijak omezeny, nabízíme vše od manuálních přepínačů po chytré systémy s automatizací – například senzory pohybu, hlasové ovládání nebo řízení založené na gestech.
https://www.liko-priecky.sk/sk
Pro ty, kteří si místo čtení raději poslechnou krátký video-podcast, shrnul odpovědi Orraine Williams, vedoucí oddělení vývoje LIKO-S. Prozkoumejte svět digitálních žaluzií!
Společnost LIKO-S, rodinný podnik třicetiletou historií, se specializuje na výrobu prémiových stavebních systémů, které vytváří lepší budovy pro lidi a přírodu. Jejich nabídka zahrnuje dodávky interiérových příček, chytrých zasedacích místností a akustických řešení pro kanceláře, komerční prostory, školy a nemocnice. LIKO-S je také průkopníkem v oblasti zeleného stavění, vyvíjí a dodává živé fasády i vnitřní vertikální zahrady.
ZDROJ: PR článek společnosti LIKO-S