chlad zima domácnost

Teplota klesá. Rady a tipy, jak řádně připravit nemovitost na zimu

Partneři sekce:

Být vlastníkem nemovitosti není jen radost, ale také spousta starostí a povinností, které je třeba řešit. Některé vyžadují urgentnější přístup, jiné nám dovolí udělat si vymezený čas v kalendáři. A vzhledem k tomu, že první letošní mrazíky již udeřily, je nanejvýš vhodné si udělat místo v kalendáři na každoroční podzimní údržbu objektu, která naši nemovitost připraví na zimu.

Zde samozřejmě pozor, přestože majorita úkonů bude podobná, jsou jisté rozdíly v údržbě celoročně užívaného objektu a objektu využívaného sezónně.

Co bychom měli vyřešit, než udeří zima?

  • střecha
  • okapy a svody
  • izolace a těsnění
  • okna a dveře
  • topný systém
  • zahrada, zimní zahrada
  • garáž a vjezd
  • rozvody vody

Kontrola a údržba střechy

V první řadě bychom měli provést vizuální kontrolu, zda okem neuvidíme problém, jakým může například být posunutá či zcela chybějící střešní taška. Napravit bychom měli rovněž poškozené části krytiny. Tyto opravy bychom ale samozřejmě měli provádět již v průběhu roku, nejen pouze jednou za rok, protože sníh je jedna věc, déšť však může způsobit zatékání celoročně.

Po opravě bychom měli přistoupit k čištění – odstraníme větve, listí, mechy a další nečistoty, které by mohly zadržovat vlhkost. A když už jsme na střeše, podíváme se rovnou do okapů…

Kontrola a údržba okapů a svodů

Okapy a svody musí být čisté a volné, musíme tedy odstranit všechny nečistoty nejen v délce okapu, ale i ze svodů a všech záchytných mřížek, abychom zajistili správný odtok a předešli ucpání. Tato činnost může vyžadovat dočasné rozebrání svodu, je proto třeba si pamatovat, jak byl sestaven a vrátit ho po kontrole do původního stavu! Při kontrole a čištění věnujeme pozornost i spojkám a jednotlivým upevněním – pokud najdeme poškození nebo cokoli uvolněného, opravíme.

Izolace a těsnění

Když už pracujeme ve výškách, přemístěme se do prostorů půdy. Zejména pokud není obytná, měl by tento prostor být dobře a kvalitně zaizolován, aby teplo z objektu neunikalo střechou pryč. Izolace v podkroví by v zásadě měla zůstávat po celý rok neměnná, ale samozřejmě se mohou objevit případy – většinou živočišného původu, jako jsou například kuny či ptáci –, kdy je třeba zasáhnout a střechu dotěsnit a opravit jednotlivé vrstvy skladby.

Okna a dveře: co s nimi?

Když už mluvíme o izolaci a těsnění, zajímat by nás mohla i okna. Okna a dveře vyžadují před zimou kontrolu, zda stále sedí pevně na svých místech a v průběhu sezony se v jejich okolí neobjevila nečekaná mezera, která bude vyžadovat naši pozornost. Pokud ano, použijeme k nápravě těsnění nebo pěnovou pásku, dle charakteru problému. Při opravě kontrolujeme, zda se okna a dveře stále dobře, bez zadrhnutí zavírají.

Topný systém a jeho údržba

Když jsme řádně zkontrolovali a utěsnili celou obálku budovy, můžeme se zaměřit na zdroj tepla, který nám v zimě zajistí příjemné vnitřní prostředí. V rámci topného systému nás bude zajímat zejména tlak v systému, doplnění vody a odvzdušnění radiátorů, pokud je potřeba. Než začneme topit, měli bychom rovněž pozvat na návštěvu kominíka, aby zkontroloval, že náš komín je stále v prvotřídním stavu!
Je vhodné zdůraznit, že kontrola topného systému podléhá předpisům, takže zatímco v běžném rozsahu kontrolu zvládneme sami, dle definice zákona už bude kontrola nad naše síly a je proto třeba si přizvat (včas!) odborníka.

V rámci předvánočního úklidu bychom se rovněž měli zaměřit na blízké okolí radiátorů, aby teplo mohlo nerušeně sálat do místnosti a neztrácelo se v předmětech postavených v blízkém okolí. Pokud je navíc v rodině alergik, měli bychom bezpodmínečně řádně vyčistit každý záhyb otopného tělesa, aby se po uvedení do provozu nerozlétl prach po celém interiéru

Pokud v objektu přitápíme krbem či jiným zdrojem na pevná paliva, přesvědčíme se, že máme všeho dostatek.

(Zimní) zahrada a její údržba

V rámci zahrady jsme prakticky již naši šanci na řádnou přípravu propásli, protože většina úkonů je třeba před začátkem mrazíků. Celá řada rostlin, přestože jsou označené jako vhodné pro venkovní výsadbu, je citlivá na mráz, musíme tedy dle druhu rostliny zahrnout listím, zakrýt plachtou, zajistit potřebný ořez či chvojím ochránit kořenový systém. Pokud běžně letníme pokojové rostliny, neprodleně je vrátíme zpět na jejich interiérová místa, aby jim mráz neublížil. Trávník ještě před uložením sekačky na trávu zkrátíme na vhodnou výšku a provedeme podzimní hnojení.

Zimní zahrada
Zimní zahrada | Zdroj: Shutterstock

Zahrada je místem relaxace, pokud tedy relaxujeme na terase či pod pergolou, měli bychom věnovat pozornost i dřevěným prvkům, ze kterých se tyto drobné stavby staví. Zkontrolujeme stav dřeva, nátěru, konstrukci manuálně očistíme a zvážíme nový nátěr. Je-li třeba, můžeme staré nátěry zbrousit, než je nahradíme novými.

Pokud navíc patříme mezi majitele bazénů, podnikneme kroky k ochraně i této části našeho objektu. Trvalé venkovní bazény zazimujeme jakmile voda klesne na stabilních 12 °C, vyluxujeme dno a stěny, upustíme vodu zhruba na polovinu a řádně zazimujeme i veškeré podpůrné technologie, jakými je například čerpadlo. Nic rovněž nezkazíme vhozením do půlky napuštěných PET lahví (vodou či pískem) do vody – pokud hladina zmrzne, PET lahve umožní ledu přirozenou roztažnost, aniž by hrozilo poškození konstrukce bazénů. Stejný přístup zaujmeme i v případě zahradních jezírek, jejichž základem je nádoba a nikoli fólie.

Garáže a vjezdy také vyžadují péči

Pod pojmem garáž se nám jistě vybaví automobil – zkontrolujeme zimní pneumatiky, nemrznoucí směs v ostřikovačích, ad. V rámci garáže samotné pak zkontrolujeme, zda jsme loni nevyčerpali zásoby posypové soli či štěrku a zda je nářadí na odklízení sněhu stále funkční, nepoškozené a připravené na další sezonu plnou sněhového poprašku.

Zde je třeba zdůraznit, že drobný štěrk je v boji s ledovkou efektivnější a ekologičtější než posypová sůl. Zatímco sůl led dočasně rozpustí (a voda a sníh stejně o několik hodin později opět zmrznou), štěrk zůstává a poskytuje nám i jiným chodcům potřebné tření a oporu podrážek, aby nedošlo k uklouznutí. Štěrk je pak také mnohem šetrnější k domácím mazlíčkům – tedy k tlapkám koček či psů, které solný posyp může štípat, tlapky vysoušet či přímo způsobit bolestivé popraskání polštářků.

Pozor na vodu (a kanalizaci)

Zatímco v celoročně obývaných domech se jedná o formalitu a kontrola tak spíše obnáší jen prohlídku venkovních vývodů vody, vyprázdnění zahradní hadice a uzavření toku vody do zahrady, v sezónních objektech je nutné tento bod brát o mnoho seriózněji a, dle situace a podmínek, přistoupit k vyprázdnění vodovodního potrubí uvnitř i vně objektu, aby v zimě nedošlo k zamrznutí a poškození rozvodů.

Pokud jsou v objektu trubky vedené nevytápěnými prostory (sklepy, garáže atd.), zkontrolujeme, zda jsou všechna potrubí stále pečlivě obalena tepelným izolantem, který zabrání únikům tepla z vody, kterou v zimě nepochybně budeme chtít extra teplou.

A když už se budeme zabývat vodou, měli bychom se zaměřit i na její odtoky a tedy i kanalizaci. Vpusti vyčistíme, když je třeba, zvedeme poklop kanálu a mechanicky odstraníme nečistoty. Pokud je u domu jímka, necháme ji vyvézt.