Tmelit sádrokarton válečkem? Ideálně se skelnou páskou Habito
Metoda válečkování celý proces tmelení sádrokartonu usnadní, a především zabere mnohem méně času. V kombinaci se skelnou páskou Habito® vznikne krásně hladký povrch stěny, který bude mechanicky odolný vůči případným prasklinám.
Před samotným tmelením je vhodné rozhodnout se jakou kvalitu dokončeného povrchu sádrokartonových konstrukcí očekáváme. Existují čtyři stupně povrchové kvality, od základní Q1 po celoplošné tmelení Q4. Jestliže nejsou ve specifikaci prací uvedeny žádné bližší údaje o kvalitě povrchu, považuje se za standardní stupeň Q2. Ten popisuje návod níže, zabývá se i podrobně popsanou aplikací skelné pásky. V případě vyšších nároků na kvalitu povrchu doporučujeme projít kompletní postup tmelení válečkem pro kvalitu Q3 a Q4.
Proč použít skelnou pásku Habito®?
- Brání vzniku prasklin
- Odolává mechanickému namáhání
- Snadno se aplikuje
- Nevznikají pod ní vzduchové dutiny
Co všechno potřebujeme k tmelení:
- tmel Rifino Top
- tmel ProMix Mega
- skelná páska Habito®
- páska Habito® Flex
- špachtle na tmelení
- široká špachtle
- koutový váleček
- váleček na stěrky a tmely
- aku vrtačka
Jak probíhá tmelení včetně aplikace pásky
Krok 1: Příprava
1. Máme připravenou sádrokartonovou stěnu dle správného montážního postupu a nyní přichází na řadu tmelení. Připravené plochy musí být suché, zbavené prachu, mastnoty a nečistot. Podle návodu na obalu si připravíme práškový tmel Rifino Top do požadované konzistence.
2. Do spár naneseme potřebné množství tmelu a zarovnáme.
Krok 2: Aplikace skelné pásky Habito®
1. Na předtmelenou spáru naneseme vrstvu tmelu. Do této vrstvy vložíme skelnou pásku Habito® tak, aby hrubší síťovaná strana směřovala do stěny a jemnější fleecová strana do místnosti.
2. Špachtlí zatlačíme pásku do tmelu tak, aby tmel páskou procházel. V dostatečné šířce od středu spáry vyhladíme a zarovnáme.
3. Skelnou pásku Habito® vyhladíme a zarovnáme.
4. Šrouby přetmelíme dvakrát do kříže. Po zaschnutí tmelu seřízneme případné nerovnosti špachtlí do hladka. Nebrousíme.
Krok 3: Aplikace pásky Habito Flex do koutů
1. Pro aplikaci pásky Habito® Flex můžeme použít buď práškový tmel Rifino Top (a), nebo pastový tmel PromixMega (b).
a) Špachtlí naneseme do koutu dostatečné množství tmelu Rifino Top (v požadované konzistenci dle návodu) a zubovou špachtlí vyrovnáme jeho vrstvu.
b) Válečkem naneseme do koutu dostatečné množství tmelu ProMix Mega. Koutovým válečkem vytvoříme rovnoměrnou vrstvu.
2. Ochrannou pásku Habito® Flex sestřihneme do špičky pod úhlem 45°. Usnadníme si tak napojení další pásky mezi stěnou a stropem.
3. Do připravené vrstvy tmelu vložíme ochrannou pásku Habito® Flex, potištěným textem do tmelu.
4. Válečkovým aplikátorem nebo špachtlí vytlačíme přebytečný tmel, vyrovnáme do stran a vyhladíme. Ošetřením všech spár, šroubů a koutů (případně rohů), dostaneme povrch v úrovni zpracování Q1.
Krok 4: Tmelení pomocí válečku
1. Nový váleček důkladně vyčistíme od přebytečných vláken. Nejlépe tlakem na tvrdý povrch, následným vyklepáním a důkladným vypláchnutím pod tekoucí vodou.
2. Pastový tmel ProMix Mega naředíme do 5% hmotnosti čistou (pitnou) vodou a rozmícháme aku vrtačkou.
3. Čistý váleček několikrát ponoříme do tmelu, přebytečný tmel otřeme o hranu kyblíku. Následný postup je stejný jako při standardním malování. Tmel nanášíme na příčné i podélné spáry, případně do koutů.
4. Následně roztáhneme špachtlí v dostatečné šířce do ztracena.
5. Pokud budeme váleček v následujícím dni dále používat, zabalíme ho pečlivě do fólie tak, abychom zamezili přístupu okolního vzduchu.
ZDROJ: PR článek společnosti SGCP, divize Rigips