Udržitelný přístup ve stavebnictví: Wienerberger snižuje emise a podporuje biodiverzitu
Wienerberger, přední dodavatel stavebních materiálů, dosáhl významného úspěchu v oblasti udržitelnosti. V letech 2020–2023 se mu podařilo globálně snížit produkci emisí CO2 o 15,6 %, čímž překonal svůj závazek stanovený v rámci korporátního Programu udržitelnosti.
Společnost nyní stanovila nový cíl – do roku 2026 plánuje snížit emise CO2 o dalších 25 % v porovnání s rokem 2020. Tento závazek zahrnuje nejen emise z přímé výroby, ale také z nakoupené elektřiny a z dodavatelských řetězců. Cíle a výsledky byly zveřejněny ve Zprávě o udržitelnosti za rok 2023.
Ambiciózní cíle v rámci dekarbonizace výroby
„Vzhledem k tomu, že výroba stavebních materiálů patří mezi energeticky náročná odvětví a celosvětově se podílí na objemu spotřeby energie více než jednou třetinou, stanovujeme si dostatečně ambiciózní cíle, abychom dopady naší výrobní činnosti na klima dokázali postupně snižovat a podnikli zásadní kroky k naplnění cílů evropského Green Dealu. Ze svých závazků nepolevujeme a máme nové cíle, které se wienerberger zavazuje splnit do roku 2026. Primárním cílem bude snižování přímých emisí z výroby, ale také emisí z dodavatelských řetězců nebo ze spotřeby energií. Dekarbonizace výrobního procesu zůstává hlavním cílem našeho úsilí na cestě k uhlíkové neutralitě,” říká Kamil Jeřábek, generální ředitel a jednatel společnosti wienerberger CZ.
Wienerberger se zavázal, že více než 80 % jeho prodeje bude pocházet z trvanlivých produktů s životností přesahující 100 let. K tomu společnost poskytuje transparentní informace o svých produktech prostřednictvím Environmentálních prohlášení o produktech (EPD), která obsahují data o celém životním cyklu výrobků – od těžby surovin až po jejich demolici. Tento krok umožní zákazníkům získat důležité údaje o uhlíkové stopě, což je zásadní pro výpočty zabudovaného uhlíku v rámci stavebních projektů.
„Pro udržitelné stavebnictví je životnost materiálů zásadní. Stavby s dlouhou životností nevyžadují časté stavební zásahy spojené s technickým opotřebením konstrukce. Méně rekonstrukcí, oprav a celkově nižší spotřeba zdrojů v průběhu jejich životnosti snižuje celkový dopad na životní prostředí. Je tak potřeba na stavbu nahlížet širším kontextu a dbát na zásadní faktory pro výběr stavebního materiálu, kterými jsou životnost, trvanlivost a neměnnost technických parametrů v kontextu časovosti,” doplňuje Kamil Jeřábek.
Podpora biodiverzity a regenerativní zemědělství
Dalším pilířem udržitelnosti společnosti Wienerberger je podpora biodiverzity a ochrany ekosystémů. Společnost ve všech svých výrobních závodech zavedla Akční plán biodiverzity, který se zaměřuje na podporu biologické rozmanitosti v okolí závodů. Kromě toho se angažuje v podpoře regenerativního zemědělství na svých pozemcích, čímž přispívá k dlouhodobé regeneraci půdy.
„Snažíme se být nejen odpovědným hospodářem, který se stará o životní prostředí, ale také dobrým sousedem. Podporujeme komunity v okolí našich závodů a naše zaměstnance v jejich dobrovolnických aktivitách,“ říká Kristýna Vobecká, ESG manažerka společnosti Wienerberger.
Wienerberger se rovněž zaměřuje na podporu diverzity ve svých pracovních kolektivech. Tento krok je obzvlášť důležitý v tradičně mužském odvětví stavebnictví. V roce 2023 se společnost stala signatářem evropské Charty diverzity, což potvrzuje její závazek k rovnosti a rozmanitosti v pracovním prostředí.