Galerie(8)

V srdci Beskyd: Jak se proměnila roubenka v unikátní rekreační oázu

Na úpatí druhé nejvyšší hory Beskyd, pod vrchem Kněhyně, nechala architektka Daniela Hradilová ožít tradiční roubený dům, jehož počátky se datují až do roku 1880. S úctou a respektem k původním materiálům, jež nabízí okolní příroda, za pomoci fortelných rukou zručných řemeslníků včetně tesařů, které architektka potkala, když opravovali Jurkovičův Libušín na nedalekých Pustevnách, i díky zdánlivě nekonečným a voňavým okolním loukám a snovým výhledům do krajiny vznikl dům jako stvořený pro útěk z civilizace.

Původní objekt sestával z obytného stavení – dřevěné roubené stavby – a kamenného chléva. Architektka Hradilová se rozhodla v první fázi rekonstrukce odstranit veškeré dodatečné nánosy materiálů a nepůvodních konstrukcí. „Mým záměrem bylo, aby všechny použité materiály pocházely z nejbližšího okolí domu – dřevo i kámen. Jako střešní krytinu jsem zvolila ručně štípaný modřínový šindel bez povrchové úpravy,“ vypočítává Daniela Hradilová.

Zdroj: Petr Polak Studio

Obnovená roubená konstrukce domu používá jako spoje tradiční dřevěné kolíky, dubové tyče a jako izolaci ovčí rouno. Zvenku jsou trámy opracovány ručním tesáním, ze strany interiéru pak drásáním. V ložnicích zaujmou podlahy vytvořené ze sto let starých, původně řeznických stolů. V roubené části se nachází hlavní obytný prostor, k němuž z jedné strany přiléhá vstupní veranda a ze strany druhé kamenný přístavek s koupelnou.

Trámové schodiště spojuje přízemí domu s jeho podkrovím, které je pojato jako velkorysý vzdušný prostor a slouží k relaxaci a příležitostnému spaní. Kamenná část stavení rovněž prošla zásadní obnovou a dnes v ní najdete kuchyň. Zcela originálním místem domu je prosklený průjezd, který slouží jako jídelna, odkud se celoplošnými okny otevírá jedinečný výhled ven do okolí.

Zdroj: Romana Bennet www.romanabennet.com

Dominantním prvkem proskleného průjezdu se stalo svítidlo MOON od Davide Groppi, které dělá čest svému názvu a v proskleném průjezdu připomíná měsíc v úplňku plující pod oblohou… Rovněž další interiérové vybavení nese značky zvučných jmen: V koupelně najdete keramiku Villeroy & Boch a dlažbu Mutina, v kuchyni nábytek od Reform Copenhagen či Todus.

Veškerá svítidla ovládají černé otočné vypínače berker serie 1930 z pravého porcelánu Rosenthal. Aby vynikl historický duch stavení, byly v této realizaci použity vypínače v nástěnném provedení, tzn. s instalační krabičkou a přiznaným kabelovým vedením. Právě pro svou robustnost a pohledový přívodní kabel poutají na sebe v interiéru zaslouženou pozornost.

Zdroj: Petr Polak Studio

Vysoce autenticky vypadají jak na kamenných zdech, tak na světlém i tmavém dřevě. „Vypínače a zásuvky berker serie 1930 se nejen svým názvem, ale především vzhledem hlásí k době svého vzniku, tzn. do 30. let 20. století,“ vysvětluje Thomas Grund, generální ředitel společnosti Hager v České republice, do jejíhož portfolia domovní spínače berker patří.

Zdroj: Petr Polak Studio

„Tyto vypínače vypadají téměř přesně jako první otočné vypínače, které dodnes potkáváme ve starých staveních po našich prarodičích,“ usmívá se Thomas Grund a dodává: „Vypínače, zásuvky a další elektroinstalační prvky z řady berker serie 1930 v sobě ovšem snoubí retro vzhled s precizní moderní technologií a nekompromisní bezpečností. Proto se je nemusíme obávat použít ani na dřevěné obložení, protože jsou od něho odděleny speciální nehořlavou podložkou. Použití našich vypínačů v této rekonstrukci, která se otevřeně hlásí k udržitelnosti, používání přírodních materiálů a celkovému respektu k životnímu prostředí, navíc přesně zapadá do filozofie a environmentální politiky společnosti Hager. Mám radost, že v tomto s architektkou souzníme.“

Zdroj: Petr Polak Studio

Rekonstrukci tradičního roubeného domu z konce 19. století a jeho přerod na rekreační objekt ocenili porotci soutěže Grand Prix Architektů 2022 – Národní cena za architekturu čestným uznáním.

www.hager.cz/vypinac

www.mezilukami.cz

Zdroj: PR článek společnosti Hager