Vrtačky bez příklepu (přehled)
Nejdůležitějšími parametry při výběru vrtačky jsou příkon motoru (který ovšem ne všichni výrobci udávají), rozsah sklíčidla a maximální průměr vrtaného materiálu (dosahujeme u dřeva). U vícerychlostních vrtaček pak hraje roli i hodnota točivého momentu.
Vrtačky se stálým převodem (obvykle 0 – 3 000 ot/min) jsou vhodné zejména pro menší a hobby práce, vícerychlostní vrtačky zpravidla disponují ještě i pomalejším stupněm, tj. okolo 0 – 1 500 ot/ min..
Sklíčidlo
Vrtačky mají různá sklíčidla – od ozubeného věnce, který musíme dotahovat klíčem, až po bezklíčová sklíčidla, která lze utáhnout ručně (a ty se ještě dělí na dvouplošná a jednoplošná podle toho, zda potřebujeme na jejich utažení obě ruce či zda nám pomůže samotný přístroj).
Standardem jsou sklíčidla s rozsahem 1,5 až 13 mm, stále se ale setkáme i se “starším” typem vrtaček s rozsahem 1 až 10 mm. Těžší vrtačky mohou mít rozsah až do 16 mm.
S příklepem nebo bez?
Příklepovým mechanismus je pomocná funkce, která umožňuje efektivnější vrtání do křehčích materiálů. vrtačky s příklepem jsou univerzálnější (lze je využít na vykružování, šroubování, broušení…) a zpravidla i o něco těžší než bezpříklepové verze.
Oproti tomu vrtačky bez příklepu slouží k přesnému zámečnickému nebo dílenskému vrtání – bez příklepu lze výstupní hřídel lépe uložit a tím zajistit větší přesnost vrtání. Výkon bezpříklepových vrtaček bývá menší, aby byly přístroje ve výsledku lehké a umožňovaly dlouhodobější práci bez větší námahy.