Aplikace sádrové stěrky
Architekti, investoři i koncoví zákazníci dnes vnímají profesionálně hladký bílý povrch stěn či stropů jako nadstandardní nebo spíše luxusní prvek moderního bydlení a z tohoto pohledu se jedná již o nový trend. Nelze ani opomenout skutečnost, že sádrovec je především přírodním materiálem a využití jeho vlastností v interiéru je tak obecně v přirozeném souladu se zdravým bydlením. Ale ve prospěch tohoto typu stěrky hovoří i další přednosti.
Informace o materiálu
» Sádrová stěrka Baumit FinoGrande pro výhradně suché interiéry je výrobkem, který lze využít nejen u nových staveb. Své uplatnění najde při rekonstrukcích, renovacích, dostavbách a všude tam, kde je potřeba výsledné sjednocení povrchů. Použít lze také v případě opravy trhlin a díky svým vlastnostem je doporučen pro úpravu stropních konstrukcí.
Co budete potřebovat
- Sádrová stěrka: Baumit FinoGrande, pytle 20 kg
- Podkladní vrstva: Baumit Grund, kbelík 10 kg, Baumit BetonKontakt, kbelík 20 kg
- Armovací síťovina pro omítky
- Nářadí a pomůcky: elektrické mísidlo, nerezové hladítko, gletovací špachtle, stroj PFT Ritmo Power Coat (strojní nanášení).
Postup aplikace
Příprava podkladu před nanesením sádrové stěrky není nijak náročná. Podklad je potřeba zbavit prachu a volných částic. Teplota vzduchu i podkladu v místě nanášení by měla být v rozmezí 5 až 30 °C.
V případě více podkladů s výrazně odlišnou savostí povrchu je potřeba tento nejprve opatřit vrstvou nátěru Baumit Grund.Na hladkých betonových plochách lze použít kontaktní můstek Baumit BetonKontakt pro zvýšení adheze stěrkové vrstvy.
Při ručním nanášení se poté v nádobě s vodou postupně přisypává suchá směs a následně rozmíchává za pomoci elektrického pomaluběžného mísidla. Pro nanášení sádrové stěrky Baumit FinoGrande se používá nerezové hladítko vhodné velikosti.
Tloušťka vrstvy se pohybuje v rozmezí 2 až 6 mm a vzhledem k časové zpracovatelnosti 60 minut je potřeba si připravit takové množství, které je možno nanést v jednom kroku. Dokončení povrchu a jeho srovnání se provádí pomocí gletovací špachtle. Po zatvrdnutí se rozmíchá nový čerstvý materiál, který se špachtlí nanese na první vrstvu a vyhladí.
Aby bylo dosaženo mimořádně hladkého povrchu stěrky, je potřeba používat čisté nerezové nářadí i míchací nádobu. Během zpracování namíchaného stěrkového materiálu je nutné zabránit v místnosti případnému průvanu, který negativně ovlivňuje rovnoměrnost tuhnutí.
Po celkovém vytvrdnutí sádrové stěrky v délce tří až čtyř hodin za standardních podmínek je její povrch dle požadavku dále brousitelný a připravený na finální malbu. V místech s exponovaným zatížením, jakými jsou rohy oken či dveří nebo místnosti, se doporučuje vyztužit sádrovou stěrku armovací síťovinou pro omítky.
Krok 1: První vrstva
Pro nanášení sádrové stěrky se používá nerezové hladítko vhodné velikosti. Tloušťka vrstvy se pohybuje v rozmezí 2 až 6 mm a vzhledem k časové zpracovatelnosti 60 minut je potřeba si připravit takové množství, které je možno nanést v jednom kroku.
Krok 2: Druhá vrstva
Po zatvrdnutí předchozí vrstvy se rozmíchá nový čerstvý materiál, který se špachtlí nanese na první vrstvu a vyhladí. Aby bylo dosaženo mimořádně hladkého povrchu stěrky, je potřeba používat čisté nerezové nářadí i míchací nádobu.
Krok 3: Dokončení
Dokončení povrchu a jeho srovnání se provádí pomocí gletovací špachtle.
Krok 4: Uvedení do provozu
Po celkovém vytvrdnutí sádrové stěrky v délce tří až čtyř hodin za standardních podmínek je její povrch dle požadavku dále brousitelný a připravený na finální malbu.
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 1/2020.