Betonování základů (pracovní postup)
(Článek byl aktualizován) Základ má za úkol rovnoměrně rozložit tíhu stavby na stavební podklad. Dobrý stavební základ je vytvořen ze stabilního, pevného materiálu. K tomu patří jíl, hlína a kameny. Štěrk, písek a rašelina jsou jako stavební základ nevhodné. V takových případech se používá buď injektáž podloží, pro jeho stabilizaci, nebo železobetonová deska, jelikož ta rozkládá působící tíhu na celou plochu.
Krok 15: Vylití základů
Bednění vyplníme vrstvou betonu o tloušťce 8 až 10 cm tak, aby výztuž, pokud ji uvažujeme, ležela ve spodní třetině základů. Beton rovnoměrně rozdělíme hráběmi.
Krok 16: Vyztužení
V případě plánovaného vyztužení betonu si připravíme ocelovou rohož a pomocí vázacího drátu ji připravíme do požadovaného tvaru základů.
Krok 17: Uložení výztuže
Připravenou výztuž uložíme do první vrstvy vylitého betonu. Při pokládce kontrolujeme, zda velikost připravené výztuže vyhovuje rozměrům..
Krok 18: Dovylití
Výztuž přelijeme betonem. Nyní vyplníme betonem celé bednění až k horní hraně.
Nepřehlédněte: Jaké základy pod rodinný dům?
Krok 19: Dokončovací práce
Beton upěchujeme a jeho povrch řádně vyrovnáme latí.
Krok 20: Zakrytí základu
Betonovou plochu je třeba zakrýt fólií na cca 7 dní a udržet ji vlhkou. Fólie musí být řádně zajištěná, aby nedošlo k jejímu odfouknutí větrem. Pokud jsou teploty přes den příliš vysoké, je třeba plachtu polévat vodou, aby se beton nevysušil příliš rychle a na jeho povrchu nevznikly praskliny.
Krok 21: Hotovo
Po požadované době je možné fólii sejmout, odebrat bednění, vytáhnout ocelové tyče a pokračovat v plánované stavbě nad základovou deskou.
Článek byl uveřejněn v časopise Realizace staveb 2/2019.