Doplňkové cihly
Galerie(15)

Doplňkové cihly jako lego pro dospělé (pracovní postup)

Partneři sekce:

Málo se o nich ví, přitom tvoří cca 10 % objemu obvodové konstrukce domu a ušetří až třetinu práce.

Stavba domu z moderních cihel už dlouho vypadá zcela jinak, než jak nám utkvívá v paměti z našeho dětství. Nejde jen o to, jaké parametry má samotná základní cihla, elementární stavební kámen celé konstrukce. Velmi zásadní vliv na kvalitu provedení celé obvodové konstrukce má celý systém.

Často mu přezdíváme „lego pro dospělé“. Proč? Stejně jako lego, i cihly mají speciální tvarové díly, které dokáží velmi elegantně vyřešit složitější detaily v konstrukci. Říká se jim doplňkové cihly. Ty nám projekt i samotnou stavbu výrazně zjednoduší, zrychlí i zkvalitní a zároveň neprodraží.

Informace o materiálu
Standardní velikost cihly se pohybuje v rozměrech 247 mm (délka), 249 mm (výška) a 250 až 500 mm (šířka pro obvodové zdivo). Přestože tyto standardní cihly lze řezat dle potřeby přímo na stavbě, existuje celá řada doplňkových cihel, které stavbu usnadní bez nutnosti přířezů. Tyto cihly disponují rozdílnými délkami, výškami či tvary dle preferovaného použití – a samozřejmě se vyrábí ve všech šířkách požadovaných pro obvodové zdivo.

Kde užijeme doplňkové cihly?

Doplňkové cihly zpravidla řeší konstrukční detaily, jako jsou rohy, ostění i parapety. Zároveň se díky nim snižuje pracnost provádění zdiva, stavíme rychleji, kvalitněji, bez tepelných mostů a zároveň tak šetříme čas, energii, a tím i rozpočet. Doplňkové cihly totiž nejsou dražší než ty základní.

Při klasickém řezání cihel dochází k poškození cihel a některé nemohou být při dodržení správné technologie použity, jindy lze využít jen část řezané cihly a zbytek jde do odpadu. I proto podíl systémového řešení realizace obvodového zdiva s doplňkovými cihlami neustále roste.

Bez řezání a v modulu

Využívání doplňkových cihel při návrhu projektu a používání při realizaci má zásadní vliv na kvalitu a rychlost realizace stavby. Realizační firma maximálně eliminuje dořezávání bloků a díky doplňkovým cihlám má hrubá stavba dokonalou převazbu a perfektně vyřešené tepelné mosty.

Nejde jen o to, že stavba vypadá na oko přívětivěji a uceleněji. Ten nejhlavnější efekt pocítíme v kvalitativní úrovni celé konstrukce. Celá konstrukce s použitím doplňkových cihel prostě funguje lépe z hlediska statiky i tepelněizolačních vlastností a zachovává tyto kýžené vlastnosti po celou dobu životnosti stavby.

Co budete potřebovat?

  • Cihly pro tvorbu ostění
    • Heluz K nebo Heluz K ½, cihly efektivně zakončují ostění okna a dveře a vytváří
  • čistý, hladký a rovný stavební otvor.
  • Cihly pro vyrovnání výšky
    • Heluz N, cihla s 2/3 výšky standardního rozměru pro aplikace, kde potřebujeme pracovat s výškou, tedy např. sladit výšku okna se zařízením interiéru nebo upravit výšku kvůli rozvodům nebo podhledům.
  • Rohová cihla
    • Heluz R, efektivně zahajuje a zakončuje roh – což je důležité pro udržení převazby zdiva, která má zásadní vliv na statiku konstrukce i tepelnou techniku.
heluz (2)
1
Začátek zdění stěn - Při zdění stěn vždy začínáme umístěním cihelného bloku do rohů stavby a do ostění stavebních otvorů
heluz (3)
2
Zednická šňůra - Cihelné bloky na koncích stěny spojíme z vnější strany zdiva napnutou zednickou šňůrou. Podél napnuté šňůry ukládáme cihly do maltového lože nebo na PU pěnu
heluz (4)
3
Ukládání cihel - Cihly se ukládají těsně k sobě na sraz, posouváním per po drážkách.
heluz (5)
4
Vyplnění mezer - Při zdění se doporučuje cihly ukládat tak, že se přibližně jedna poloviny délky stěny zdí od jednoho rohu a pak od druhého rohu směrem k sobě. Případný dořez cihly vznikne uprostřed stěny. Mezeru o šířce 5—15 mm mezi přířezem a cihlou nebo ve spárách, kde není spoj P+D, vyplníme přednostně pomocí tepelněizolační zdicí malty, při technologii zdění na PU pěnu pak dvěma housenkami.
heluz (6)
5
Ostění: doplňkové cihly - V místě ostění dveří a oken se použijí doplňkové cihly, které zabezpečují vzájemnou převazbu cihel, zajišťují podmínky pro kotvení rámů dveří a oken, vodicích lišt stínicí techniky, eliminují tepelné mosty po vložení izolantu do kapes cihel.
heluz (7)
6
Ostění: přířezy - Pokud je z nějakého důvodu do ostění otvorů nutné vložit řezané cihly, je třeba je otočit tak, aby do ostění směřovaly drážky (případně pera) cihel a aby řezané strany cihel byly orientované směrem do zdiva a svislá styčná spára mezi cihlami byla promaltovaná.
heluz (8)
7
Detail parapetu - Detail použití krajových cihel v parapetu a ostění.
heluz (9)
8
Správná orientace cihly - Správná orientace doplňkové cihly (dvojitá drážka směřuje do exteriéru).
heluz (10)
9
Vyplnění kapsy - Do připravené kapsy se vloží extrudovaný polystyrén.
heluz (11)
10
Ochrana otvoru před dokončením Vyzděné parapety je nutné chránit proti dešti.
heluz (12)
11
Osazení žaluziového překladu - Nadpraží okna s osazeným roletovým a žaluziovým překladem HELUZ.
heluz (13)
12
Osazení nosného překladu - Nadpraží okna s osazenými nosnými překlady.
heluz (14)
13
Přestěrkování otvoru Před montáží oken se polystyrén přestěrkuje cementovým tmelem, který se vyztuží sklotextilní síťovinou.
Montáž okna - Nejprve se provede osazení a vyrovnání okenního rámu. K upevnění rámu okna se používají samořezné šrouby a ploché kotvy přišroubované na hmoždinky. Předvrtání otvorů do cihel se provádí bez příklepu. Dále postupujeme dle doporučení výrobce oken...
14
Montáž okna - Nejprve se provede osazení a vyrovnání okenního rámu. K upevnění rámu okna se používají samořezné šrouby a ploché kotvy přišroubované na hmoždinky. Předvrtání otvorů do cihel se provádí bez příklepu. Dále postupujeme dle doporučení výrobce oken...

Text + foto: Heluz