Hrubou stavbu zvládne i laik - zdíme příčky (2. část)
Galerie(12)

Hrubou stavbu zvládne i laik – zdíme příčky (2. část)

Partneři sekce:

Zdicí systém KMB SENDWIX byl navržen speciálně pro energeticky úsporné, nízkoenergetické a pasivní domy. Vápenopískové cihly, které jsou jeho základem, patří mezi moderní stavební materiály používané jako vnitřní i obvodové zdivo, pro nosné, dělicí i výplňové konstrukce. Vysoká objemová hmotnost vápenopískových prvků zaručuje pevnost cihel v tlaku a vynikající akumulační i akustické vlastnosti již při menších tloušťkách nosných stěn (již od 175 mm!). Ve třech variantách systému KMB SENDWIX je k dispozici 12 různých typů řešení, které se liší tloušťkou tepelné izolace i tepelnětechnickými parametry. Zdění se systémem KMB SENDWIX není žádná věda, ba naopak. Při dodržení základních pravidel zvládne hrubou stavbu i laik. Zděte s námi!

V minulém díle jsme založili stavbu a začali zdít obvodové stěny s prvky KMB SENDWIX tloušťky 240 mm. Dnes vám poradíme, jak správně realizovat příčky. Poté si řekneme, jak postupovat při řešení překladů, a na závěr nabídneme tip na využití dutin ve zdivu pro umístění rozvodů stavby. 

Zdíme příčky
1) Při zakládání příčkového zdiva lze využít stejného postupu jako u obvodového zdiva (viz minulý díl tohoto postupu), tedy opět s použitím zakládací malty.

Připravíme si příčkové zdivo KMB SENDWIX 4DF-LD pro zdění na lepidlo (248x115x248mm), případně 4DF-D (248 × 115 × 238mm), pokud jste se rozhodli pro zdění na maltu. První řada vápenopískových příčkových cihel se v obou případech pokládá přímo do zdicí malty. 

2) Postupujte od kraje postupným přidáváním dalších příčkových prvků 4DF. Svislé spáry u těchto prvků, které mají systém pero – drážka, se nemaltují.

3) Příčky se k obvodovému zdivu kotví pomocí předem vložených kotev do obvodového zdiva. Nerezová kotva (je součástí systému) se asi z jedné třetiny zazdí do obvodové stěny v místě středu příčky. Kotvit se dá i dodatečně (viz náš obrázek).

Při dodatečném kotvení se kotva ohne do pravého úhlu a podle obrázku se přiloží ke zdivu. Tužkou skrz otvory v kotvě si naznačte, kde bude třeba do zdiva vrtat otvory pro hmoždinky.

4) Do zdiva, ke kterému chcete příčku ukotvit, vyvrtejte dva otvory nad sebou. Kotvu upevněte do zdi pomocí hmoždinek a vrutů.  

Kotví se minimálně každá druhá řada. Kotvy na prvním a druhém konci příčky se v řadách střídají (např. 1., 3. a 5. řada na jednom konci a 2. a 4. na druhém konci).

5) Pokračujte další řadou vápenopískových cihel. Pro vodorovnou spáru mezi první a druhou řadou příčkových prvků použijte lepidlo rozetřené zubovou stěrkou. Lepidlo tvoří také svislou spáru v místě dotyku obvodové stěny a příčky.    

S ohledem na správnou vazbu zdiva začíná druhá řada prvkem poloviční šířky, než je prvek 4DF-LD. Poloviční velikost si z celého prvku uřízněte diamantovým kotoučem.

6) Pokračujte stejně jako u první řady dalšími příčkovými prvky 4DF. Svislé spáry u prvků se systémem pero – drážka se ani nyní nemaltují.

–>–>

Řešení překladů nad okny a dveřmi
Řešení překladů nad stavebními otvory (okny, dveřmi apod.) je zcela jednoduché. Ze systému vyberte překlad podle tloušťky zdiva. U obvodového zdiva s tloušťkou 240 mm lze využít buď překlad SENDWIX 8 DF (240 × 240 × 1 000–3 000 mm) nebo dva užší překlady SENDWIX 2 DF (240 × 115 × 1 000–3 000 mm) vedle sebe. Druhá možnost přitom pochopitelně znamená lepší možnosti manipulace. U překladů platí stejná pravidla pro vazbu zdiva jako u zdění obvodového a příčkového zdiva.

Vazba jednotlivých prvků je ze statického hlediska velmi důležitá. Cihly se ve stěně nebo v pilíři mají po vrstvách převazovat tak, aby se stěna nebo pilíř chovaly jako jeden konstrukční prvek. Aby se zajistila náležitá vazba zdiva, musejí být svislé spáry mezi jednotlivými cihlami vždy ve dvou sousedních vrstvách přesazeny minimálně o 40 mm. Doporučený půdorysný modul stavby po 250 mm umožňuje u těchto formátů délku převazby 125 mm.

Více o vazbě zdiva na
www.sendwix.cz.

TIP: Využití dutin ve zdivu pro umístění rozvodů
1) Při dodržení půdorysného modulu stavby po 250 mm vznikají ve zdivu navazující svislé otvory. Těmi lze vést například elektroinstalaci stavby pomocí tzv. husích krků.

2) Pro vyvedení elektroinstalace na požadovaném místě pak stačí jen pomocí diamantového kotouče vytvořit otvor ve zdicím prvku v místě dutiny a elektroinstalaci z dutiny vysunout.

3) Pomocí vrtačky s nástavcem lze ve zdivu bez problémů vyříznout otvor pro vypínač nebo „krabičku“. Vzhledem k vysoké pevnosti materiálu nehrozí žádné zeslabení pevnosti ani borcení materiálu.

Hračka, že? Náš postup je nyní kompletní. Už bychom vám jej rádi jen doplnili informacemi o prvcích KMB SENDWIX tloušťky 17,5 cm. Jaká jsou specifika a výhody nosného zdiva s touto tloušťkou? Jak správně s těmito prvky pracovat? To se dozvíte příště nebo na www.sendwix.cz.