Zdi z vápenopískových kvádrů postaví i laik
Galerie(14)

Zdi z vápenopískových kvádrů postaví i laik

Partneři sekce:

Vápenopískové zdicí prvky patří mezi moderní stavební materiály používané jako vnitřní i obvodové zdivo, pro nosné, dělicí i výplňové konstrukce. Jejich vysoká objemová hmotnost zaručuje pevnost cihel v tlaku a vynikající akumulační i akustické vlastnosti již při menších tloušťkách nosných stěn. Volitelná tloušťka zateplení určuje tepelnětechnické vlastnosti obvodového zdiva, a tudíž i celkový tepelný odpor stěn. Hrubou stavbu ze systému KMB SENDWIX v podstatě zvládne i laik, je však třeba dodržet několik základních pravidel. Stavte s námi!

Příprava – vyrovnání základů
1)
Na vyzrálé betonové základové desce je již připravena izolační vrstva lepenky. Pruhy jsou nataženy po obvodu i uvnitř stavby pod všemi nosnými stěnami, s přesahem přes šířku zdiva pro budoucí napojení vodorovné izolace.

Rozměřte si budoucí zdivo. Určete, kde přesně budou vnější rohy hrubé stavby, a označte je pro orientaci křídou.


2) Pomocí provázku a vodováhy si přenesením rozměrů z laviček vyznačte na izolaci vnější rohy. Pásmem překontrolujte rozměry stavby.
 
Nivelačním přístrojem zjistěte skutečné výšky v rozích. První zakládací vrstva musí vyrovnat nerovnosti a výškové nepřesnosti základové konstrukce.

3) K výškovému založení první řady zdiva lze použít tzv. zakládací soupravu, kterou si můžete koupit nebo zapůjčit. Výchozí bod je nivelací zjištěné nejvyšší místo. Pomocí šroubů,vodováhy a nivelačního přístroje nastavíte minimální výšku maltové vrstvy a potřebnou rovinu.

Alternativní a nejpoužívanější založení je výškové založení rohů, kdy se zakládá roh v nejvyšším naměřeném místě na minimální vrstvu malty. Vrstvy malty v dalších rozích musejí zajistit potřebnou rovinu. Následuje zdění mezi založenými rohy pomocí provázku a vodováhy.

4) Na zakládací soupravě nastavte šířku zdiva (zpravidla 24 nebo 17,5 cm + cca 1 cm navíc).

Přibližně dva metry od první zakládací soupravy umístěte druhou – mezi soupravami je položena hliníková stahovací lať.
Připravte si zdicí maltu 920 SX značky KM BETA.

5) Maltu rozprostřete do připraveného prostoru mezi dvě zakládací soupravy a vyhlazováním latí rovnejte maltu do krajů, dokud nevytvoří rovnou plochu.

Pokračujte tak, že první zakládací sadu přemístíte do vzdálenosti 2 m od zakládací sady druhé. Maltu opět pomocí latě a nivelačního přístroje vyrovnávejte do roviny. Tak postupujte po celém obvodu stavby. Šířka vyrovnané malty odpovídá šířce připravených vápenopískových prvků. Na obrázku je připraven pás na zdicí šířku 24 cm.

Postupujeme od rohů
6)
První vápenopísková cihla se pokládá přímo do malty. Začínáme vždy od vazby rohů, u zdiva s tloušťkou 24 cm prvkem KMB SENDWIX 2 DF-LD (písmeno L v názvu cihly označuje prvky určené pro zdění na lepidlo). Prvek uložte do čerstvé malty a srovnejte pomocí vodováhy a napnutých provázků.

Další variantou je realizace vyrovnaného maltového podkladu po celém obvodu stavby, po jeho zatvrdnutí se následně položí první zakládací řada zdiva již na lepidlo.

7) Pokud jste zvolili zdění na lepidlo, připravte si lepidlo KM BETA FLEX SX-L v takovém množství, aby jste jej stačili zpracovat do předepsané doby zpracovatelnosti uvedené na obalu.

Další variantou je zdění na maltu, v systému KMB SENDWIX jsou pro tuto alternativu zdicí prvky menších rozměrů, aby byl stále dodržen výškový modul 250 mm.

8) Zubovou stěrkou rozprostřete lepidlo v celé šířce na horní části prvku KMB SENDWIX 2 DF-LD a pokračujte v realizaci rohové vazby tak, že na vápenopískový prvek 2 DF-LD položíte na lepidlo další prvek stejných rozměrů.

Rovinu kontrolujte pomocí vodováhy a gumové paličky.

9) Zubovou stěrkou a lepidlem vytvořte spoj na boční straně spojených prvků 2 DF-LD a poté přiložte další vápenopískový prvek – v tomto případě KMB SENDWIX 8 DF-LD; obdobně lze pokračovat také dalšími prvky KMB SENDWIX, např. 16 DF, 12 DF, 6 DF.

Malta v ložné spáře musí být nanesena až k oběma lícům stěny, ale nesmí přesáhnout přes hrany cihel, proto přebytečnou maltu vytékající z ložné spáry po položení prvku stáhněte zednickou lžící.

10) Postupujte od rohů a ostění do stran po celém obvodu stavby. Svislé spáry u prvků se systémem pero a drážka se nemaltují. Každý blok 8 DF-LD má na sobě kapsy pro snadnější manipulaci a pokládání.

Při postupu od rohů do stran může zůstat ve zdivu mezera pro dokončení řady. Tuto mezeru lze zaplnit přesně doříznutým kusem ze základního prvku 8 DF-LD. Při dodržení půdorysného modulu 125 mm již při navrhování stavby ale není pracné řezání nebo sekání cihel nutné. Řadu lze sestavit pomocí kombinace stávajících prvků ze systému KMB SENDWIX.

11) Druhou řadu začněte obdobně vazbou pomocí dvou prvků 2 DF-LD nad sebou.

Jejich půdorysná orientace je ale v rohu kolmo na tyto dva prvky v předchozí řadě.

Prvky 2 DF-LD s ostatním zdivem se spojují lepidlem.

12) Spoj mezi první a druhou řadou zdiva tvoří lepidlo. Nanášíme jej opět pomocí zubové stěrky. Pak pokračujeme od rohů a ostění do stran, stejně jako u první řady.

Každá následující řada je realizována obdobně.

Nic složitého, že? Příště vám už jen poradíme, jak správně realizovat příčky a překlady a jak se zdí s prvky KMB SENDWIX tloušťky 17,5 cm.

Více o systému KMB SENDWIX na www.sendwix.cz.
–>–>