Profesionální příklepové vrtačky
Galerie(11)

Elektrické/síťové vrtačky (přehled)

Partneři sekce:

Vrtačky, jedno z nejzákladnějších nářadí každého kutila či dělníka, se v případě varianty s napájecím kabelem pohybují v cenové kategorii od několika stovek až po několik tisíc v závislosti na tom, co od konkrétního přístroje očekáváme a na co dbáme při jeho výběru.

Stejně jako akumulátorové vrtačky můžeme i ty elektrické sehnat ve variantě s příklepem a bez příklepu – proč je toto důležité jsme probírali v předchozím přehledu vrtaček bez příklepu .

Elektrická vrtačka bez příklepu

Síťové vrtačky bez příklepu jsou vhodné pro vrtání menších děr do měkčích materiálů a jejich přednost leží zejména ve vysokém počtu otáček. Nejsou příliš vhodné pro šroubování, jde tedy spíše o jednoúčelové nářadí.

Elektrická vrtačka s příklepem

Podobně jsou na tom i vrtačky s příklepem – rovněž se vyznačují vysokým počtem otáček, ale díky příklepu jsou vhodné i pro vrtání do tvrdších materiálů. S těmito vrtačkami už zvládneme vyvrtat otvor i do měkčího kamene nebo betonu.

Skil
Milwaukee
Narex
DeWalt
PowerPlus
Metabo
Makita
Einhell

Nevýhodou je opět pouze jedna rychlost vrtačky (v drtivé většině případů), což znamená, že není příliš vhodná pro šroubování. Pokud ovšem vybereme dvourychlostní přístroj, pak už samozřejmě můžeme využívat vrtačku prakticky bez omezení. Přesto ovšem oproti akumulátorové vrtačce při dlouhodobé práci pocítíme zejména rozdíl váhy přístroje – síťová vrtačka je zpravidla výrazně těžší.

 

TIP

Při výběru se zaměříme na vrtačky s druhou rukojetí, které nám umožní provádět i náročnější práce, které jednoruční síťová vrtačka nezvládne, respektive nám bude zacházení s přístrojem nepohodlné. Pří výběru dáváme pozor i na vyhovující délku napájecího kabelu (tři a více metrů), který by měl být kvalitně pogumovaný pro delší životnost.

red