Hrubá stavba v detailu: Zeď z plotových tvarovek (pracovní postup)
Plotové tvarovky jsou vhodným materiálem pro ty, kdo kladou vysoké nároky na estetiku i dlouhou výdrž.
05 | Kontrola rovnosti
Během kladení tvárnic je třeba neustále kontrolovat vodorovné a svislé spáry, které musí lícovat v jedné rovině. Jednotlivé prvky se dají jednoduše zarovnávat do vodováhy pomocí klínových prvků.
06 | Ukládání sloupkových tvarovek
Profil výztuže plotové stěny a v sloupcích závisí na výšce plotu. Sloupy se většinou armují po celé výšce (individuální posouzení při zohlednění výšky a osové vzdálenosti sloupků, zavěšení plotových dveří nebo vrat do sloupků, zátěže větru, váhy plotových dílců a členění plotové výplně).
07 | Osová vzdálenost sloupků
Vodorovné a svislé spáry musí lícovat v jedné rovině. Sloupky se doporučuje realizovat v osové vzdálenosti od 1200 do 2800 mm, maximálně do 3200 mm.
08 | Osazení zákrytových desek
Aby se zabránilo přímému přenosu vlhkosti ze zákrytové desky do výplňového betonu tvárnice, poslední vrstva tvárnice se vyplní betonem jen do poloviny (ponechá se vzduchová mezera). Tím se sníží riziko vzniku trhlin a výkvětů. Zákrytové desky se nalepí mrazuvzdorným lepidlem nebo speciálním transparentním silikonem.
Pozor!
Výztuž a hydroizolace základů
K zajištění základu proti nerovnoměrnému sedání se doporučuje vložit do betonu čtyři až šest prutů výztuže min. Ø 8 mm. Mezi základy a zdivo se doporučuje zhotovit hydroizolační vrstvu dvojnásobným nátěrem hydroizolační stěrky nebo použitím asfaltového pásu. Provázání plotové stěny a sloupků, provázání sloupů a vedlejší plotové stěny se realizuje vložením ocelové výztuže (plochá ocel, armovací pruty ve tvaru spony).