Hydroizolace: spolehlivá ochrana podkladu ve sprchovém koutě (pracovní postup)
Hydroizolace je nedílnou systémovou součástí řešení sprchového koutu. Její funkcí je přímá ochrana samotného podkladu a zamezení průniku vlhkosti do něho. Sprchový kout patří v koupelně k místům nejvíce zatíženým vodou – exponované jsou jak stěny, tak podlaha v případě sprchového koutu s odtokovým žlabem, tedy bez vaničky.
Hydroizolaci je nutné řešit, ať jde o novou koupelnu, nebo „jen“ rekonstrukci. Následující postup hydroizolace sprchového koutu může být inspirací, jak zajistit, aby výsledek byl po technické stránce co nejlepší.
Proč použít hydroizolaci?
V případě absence hydroizolace by se podklad v koupelně stal vlastně takovým zásobníkem. Voda pronikající do podkladu by přes spáry a okolní stěny odcházela jen velmi pomalu. Zadržování vody a vlhkosti by pak vedlo ke vzniku plísní nebo dokonce k degradaci podkladových vrstev.
Co budete potřebovat?
- Hydroizolační stěrka
- RAKO SE6
- Hydroizolační páska
- SE5
- Tmel
- polyuretanový tmel SAB
- MS Polymer pro instalaci odtokového žlabu
- Nářadí
- kovové hladítko nebo stěrka
Jak na to?
V případě sprchového koutu se žlabem aplikujeme na podklad první vrstvu hydroizolační stěrky SE6 a na přechodová místa (stěna/podlaha a zlomy) hydroizolační pásku SE5. Použitím pásky zamezíme vzniku prasklin v rozích a lomech sprchového koutu. Do čerstvě natažené první vrstvy hydroizolace zatlačíme kolem límce výpusti manžetu od výrobce podlahového žlabu a počkáme 20 hodin na její zaschnutí.
Pak výpusť zakryjeme ochranou krytkou, abychom ji ochránili od nečistot vzniklých při další práci. Manžetu, pásky a celou plochu sprchového koutu přetáhneme druhou vrstvou hydroizolační stěrky. Hydroizolace SE6 zvládá bez problémů trvalé a vysoké zatížení vodou na podlaze sprchového koutu.
Méně obvyklé je provedení hydroizolace u stěnového žlabu. V rohu sprchového koutu na plochu žlabu a kolem něj rozetřeme MS polymer. Do tmelu pak zatlačíme hydroizolační pásky od výrobce, pásky vodotěsně napojíme na hydroizolační stěrku SE6. Jako variantu k uchycení pásek můžeme také použít polyuretanový tmel SAB a hydroizolační pásky SE5.
Na tepelně namáhaná místa jako je sprchový kout používáme flexibilní lepidlo AD530 a aplikujeme ho jedním směrem zubovým hladítkem se zubem 10-12 mm. Abychom dosáhli kompletního pokrytí dlaždic lepidlem, naneseme lepidlo jednosměrně i na rub dlaždice zubem 4-6 mm a dlaždice položíme ve stejném směru jako je nanesené lepidlo na podlahu. K vymezení spár kolem žlabu používáme klínky a křížky.
Prostor mezi přívodem vody a stěnou (nástěnka) patří mezi kritická místa pokládky. Na podklad stěny rovnoměrně rozetřeme první vrstvu hydroizolačního nátěru SE1, který je vhodný na méně zatěžované plochy vodou.
Mezeru mezi podkladem a přívodem vody utěsníme polyuretanovým tmelem SAB a dokončíme hydroizolační nátěr SE1 v celé ploše. Hydroizolace nátěrem SE1 by měla pokrýt stěnu sprchového koutu do výšky minimálně 30 cm nad sprchovou hlavicí. U sprchových koutů bez hlavice by měla hydroizolace sahat do výšky min. 2 m od podlahy.
V přiléhajících prostorách koupelny aplikujeme hydroizolaci na podlahy, pod vany a na sokly pak do výšky 10 cm. Přes přívody vody do čerstvě nanesené první vrstvy hydroizolačního nátěru přetáhneme a zatlačíme manžety SE5. Nezapomeneme vytlačit zbylý vzduch. Po zaschnutí první vrstvy (24 hodin) přetáhneme manžety a celou plochu sprchového koutu druhou vrstvou hydroizolace SE1. Použitím manžety precizně dotěsníme stěnu s prostupy.
01 Aplikace hydroizolace
Na podklad aplikujeme první vrstvu hydroizolační stěrky SE6 a na přechodová místa hydroizolační pásku SE5.
02 Vložení manžety
Do čerstvě natažené první vrstvy hydroizolace zatlačíme kolem límce výpusti manžetu a necháme vše řádně zaschnout. Pak výpusť zakryjeme ochranou krytkou.
03 Druhá vrstva hydroizolační stěrky
Plochu sprchového koutu přetáhneme druhou vrstvou hydroizolační stěrky.
04 Provedení hydroizolace stěnového žlabu
V rohu sprchového koutu na plochu žlabu a kolem něj rozetřeme MS polymer a zatlačíme do něj hydroizolační pásky od výrobce žlabu. Tyto pásky vodotěsně napojíme na hydroizolační stěrku SE6.
05 Pokládka dlaždic kolem žlabu
Abychom dosáhli kompletního pokrytí dlaždic lepidlem, naneseme lepidlo na lepenou plochu i jednosměrně na rub dlaždice zubem 4-6 mm a dlaždice položíme ve stejném směru jako je nanesené lepidlo na podlahu.
06 Provedení hydroizolace kolem přívodů vody
Na podklad v prostoru mezi přívodem vody a stěnou rovnoměrně rozetřeme první vrstvu hydroizolačního nátěru SE1.
07 Tmelení mezery mezi podkladem a přívodem vody
Mezeru mezi podkladem a přívodem vody utěsníme polyuretanovým tmelem SAB a dokončíme hydroizolační nátěr SE1 v celé ploše. Hydroizolace provádíme do výšky minimálně 30 cm nad sprchovou hlavicí. V přiléhajících prostorách koupelny aplikujeme hydroizolaci na podlahy, pod vany a na sokly pak do výšky 10 cm.
08 Dokončení hydroizolace
Přes přívody vody do čerstvě nanesené první vrstvy hydroizolačního nátěru přetáhneme a zatlačíme manžety SE5. Po zaschnutí první vrstvy přetáhneme manžety a celou plochu sprchového koutu druhou vrstvou hydroizolace SE1.
09 Pokládka keramických obkladů
Nyní máme dokonale utěsněno a můžeme ve sprše dokončit lepení obkladů.