Vytvoření funkčních detailů hydroizolačních vrstev
Galerie(7)

Vytvoření funkčních detailů hydroizolačních vrstev

Partneři sekce:

Podlahy a stěny, které přicházejí pravidelně do kontaktu s vodou (sprchový kout, stěny nad umyvadlem a vanou, stěny a podlahy ve veřejných lázních), vyžadují dokonalé utěsnění. Jedná se např. o zdi za vanou, sprchou nebo kolem umyvadla, které patří k nejvíce namáhaným plochám v koupelně. Dalšími problematickými místy mohou být odpadové výpusti a odtokové kanály, kde je dobré utěsnění podkladu nezbytné.

Nový těsnicí systém Knauf pro domácí kutily dokonale a profesionálně uzavře všechny komponenty systému. Tekutá hydroizolace Knauf je hydroizolační nátěr pod keramické obklady a dlažby v interiérech se zvýšenou vlhkostí: koupelny, sprchy, toalety, prádelny, sklepy, kuchyně, umývárny apod. Po zaschnutí hmoty se vytvoří vysoce elastický, těsný, voděodolný nátěr s dobrou přilnavostí k podkladu. Vyniká snadným použitím, lze nanášet velmi snadno válečkem nebo štětcem.

Požadavek na podklad

Využití tekuté hydroizolace je možné v případě, že podklad tvoří betonové mazaniny, cementové, vápenocementové omítky, zdivo s plnou spárou, stěny z betonu, pálených cihel a pórobetonů. Tekutá hydroizolace Knauf je vhodná rovněž na podklad z cementovláknitých a sádrokartonových desek, betonové, cementové a anhydritové (mechanicky přebroušené, odsátý prach a zbytková vlhkost povrchu ≤ 0,5%) podlahy. Podklad musí být suchý a čistý, bez mastnot, volných částic a antiadhezivních prostředků, soudržný, pevný a nezmrzlý. Poškozený podklad (trhliny a výtluky) je nutné předem vyspravit. Nové omítky a betony musí být vyschlé. Je nutné odstranit staré křehké a odlupující se vrstvy se slabou přilnavostí.

Základní nátěr/penetrace

Pórovité a savé podklady je nutno opatřit základním nátěrem Knauf Tiefengrund / Hloubková penetrace. Dilatační spáry, pracovní mezery, podlahové a stěnové spoje je třeba překrýt systémovými těsnicími páskami KNAUF vloženými do první izolační vrstvy. Odtokové šachty a průchody trubek v podlaze je nutné opatřit těsnicími manžetami vloženými do izolačního nátěru.

Aplikace

Aplikaci je možné provádět při teplotě od +5 °C do +25 °C. Hmotu před použitím řádně promíchejte pomocí míchadla. Aby byla izolace funkční, je třeba ji nanést nátěr minimálně ve dvou vrstvách. První vrstvu nanášejte vydatně pomocí štětky nebo malířského válečku vtíráním hmoty do pokladu. Do první vrstvy vložte v místech rohů, jiných spojů a přechodů těsnicí dilatační pásky Knauf Hydroflex. Před nanášením další vrstvy, asi po 3 hodinách, je nutné zkontrolovat stupeň proschnutí (zkouška prstem). Na podlahách v místech vystavených zvýšenému zatížení (např. pěším provozem) je nutno před nanesením další vrstvy počkat asi 6 hodin. Druhou vrstvu je možno nanášet stejným způsobem nebo kovovým hladítkem, křížem k první vrstvě. Každá vrstva musí být na celém povrchu zaschlá. Tloušťka získaného nátěru musí být cca 1 mm. Na zcela suchý hydroizolační nátěr je možné přímo lepit keramický obklad nebo dlažbu. K lepení keramických obkladů používejte pouze Knauf Flexkleber nebo Flexkleber Weiss. 

01 | Nanesení první vrstvy
Knauf Tekutá hydroizolace se rovnoměrně nanese štětcem, válečkem nebo špachtlí.

02 | Umístění těsnicího pásku
Do čerstvého nátěru se vtlačí těsnicí pásek Knauf Hydroflex a uhladí. Přesahy jednotlivých těsnicích pásek by měly být vždy nejméně 5 cm.

03 | Nanesení druhé vrstvy
Štětcem nebo špachtlí se nanese druhá vrstva Knauf Tekutá hydroizolace a uhladí.

04 | Těsnicí pásek
Po zaschnutí hmoty se vytvoří vysoce elastický, těsný, voděodolný nátěr s dobrou přilnavostí k podkladu. Aby byla izolace funkční, je třeba ji nanést nátěr minimálně ve dvou vrstvách. Orientační doba schnutí jednotlivých vrstev hydroizo­lačního nátěru je, podle savosti podkladu, první vrstva 3–6 hodin, druhá vrstva cca 6 hodin.

05 | Těsnicí manžeta
V oblasti prostupů (přívod vody, odtokové kanálky nebo odpad) použijeme těsnicí manžetu, kterou pečlivě aplikujeme stejným způsobem do dvou vrstev hydroizolace.

06 | Dokončení
Na zcela suchou izolaci je možné přímo lepit keramický obklad nebo dlažbu. K lepení keramických obkladů používejte pouze Knauf FLEXKLEBER, nebo FLEXKLEBER WEISS, jako spárovací hmota je vhodná Knauf Fugenbunt

Informace o materiálu:

  • Těsnicí a dilatační bandáže řady HYDROFLEX slouží k vytvoření funkčních detailů v oblasti hydroizolací koupelen, balkonů, teras apod. Jedná se o těsnicí bandáže na bázi netkané vliesové textilie pro utěsnění styku podlahy a stěny a vnitřního a vnějšího rohu, o těsnicí manžety pro osazení vodoinstalací a o dilatační oddělovací tkaninu pro plošnou hydroizolaci podlah. Všechny produkty jsou použitelné v interiéru i exteriéru a aplikují se spolu s hydroizolačními nátěry Tekutá hydroizolace a Hydroizolace exteriér 2K.
  • Knauf Tiefendgrund / Hloubková penetrace je penetrační nátěr určený ke zpevnění sprašujících (slabě křídujících) podkladů, snížení jejich savosti a zlepšení přilnavosti před lepením obkladu, dlažby a tapet a před aplikací interiérových nátěrů. Standardním podkladem jsou silně nasákavé a porézní cementové a sádrové potěry, vápenocementové a sádrové omítky, sdk desky, pórobeton.

Výhody:

  • Připravena k okamžitému použití
  • Vysoká přilnavost k podkladu
  • Snadno zpracovatelná
  • Rychleschnoucí
  • Neobsahuje organické látky a rozpouštědla
  • Odolná proti alkáliím
  • Vodotěsná a deformovatelná
  • Přemostění trhlin 
  • Modré probarvení nátěru za účelem snadné identifikace na podkladu
  • UV stabilita (odolnost vůči UV záření)

Co budete potřebovat:

  • Knauf TEKUTÁ HYDROIZOLACE
  • Knauf TIEFENGRUND / Hloubková penetrace
  • Knauf HYDROFLEX těsnicí pásky
  • Knauf FLEXKLEBER – flexibilní cementové lepidlo C2TE S1
  • Knauf FUGENBUNT – spárovací hmota
  • Nářadí (váleček, štětec, špachtle, hladítko)

Tip:
Tento typ výrobků je určen nejen profesionálním obkladačům, ale vzhledem ke snadné aplikaci i koncovým spotřebitelům.

Pozor!
Na podlahách v místech vystavených zvýšenému zatížení (např. pěším provozem) je nutno před nanesením další vrstvy počkat asi 6 hodin.

TEXT + FOTO: KNAUF PRAHA

Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 3/2017.