Jednoduchá, osvícená dřevěná terasa pro všechny typy zahrad (pracovní postup)
Dřevěná terasa sluší každé zahradě – tedy samozřejmě pokud je správně zvolená a navržená. Současný trh přitom nabízí jak nepřeberné množství materiálů, tak i rad, jak správně terasu realizovat. Podívejme se proto na základní tipy, které zajistí, že se terasa stane nejoblíbenějším místem celé zahrady.
V první řadě, než poprvé zaryjeme lopatu do země, bychom měli mít jasno, k jakému cíli směřujeme. Terasa by měla být směřována na jižní či západní straně, aby byla dostatečně osluněná a umožňovala příjemné snídaně či večeře.
Jihozápadní strana bude osvícená od pozdního dopoledne do večera, jižní strana bude zalitá sluncem celý den, oproti tomu třeba severovýchodní strana nabídne slunce ráno a večer, odpoledne bude ve stínu.
S orientací a plánovaným využitím je samozřejmě spojená i velikost. Rozměry terasy by měly odpovídat vybavení, které na ni investor hodlá umisťovat. V základu se jedná o set venkovního nábytku, dekorativní prvky (květináče), slunečník, častokrát i pergolu či gril.
Veškeré využití musí být promyšleno předem. Standardní velikosti se přitom pohybují od 20 m2 pro 4 osoby k 25 m2 pro 6 osob. Pokud máme připravený plán a rozmyšlené využití, můžeme přikročit k realizaci.
Co budete potřebovat?
- podkladní hranoly
- betonové desky
- podlahová prkna: terasové prkno, 27 x 143 x 3 000 mm, modřín sibiřský 370 Kč/ks, terasové prkno, 25 x 140 x 2 000 mm, douglaska 185 Kč/ks, terasové prkno, 28 x 145 x 2 440 mm, bukit 690 Kč/ks
- LED vestavěná svítidla: venkovní bodové osvětlení, průměr 42 mm, výkon 0,5 W 329 Kč/ks
- rozvodné lišty či trafo pro vnější osvětlení
- neoprenová fólie / střešní lepenka
- geotextilie
- obrubník: obrubník betonový zahradní, 100 x 20 x 5 cm, červený 93 Kč/ks
- nářadí a materiály: štěrk, šrouby se zapuštěnou hlavou, dřevěné kolíky, dřevěná stahovací lať, gumové kladivo, distanční destičky, vrtačka, rýč / lopata, vodováha, akušroubovák, svinovací metr / měřicí pásmo, zednická šňůra, děrovka
01 Příprava
Pomocí dřevěných kolíků a zednické šňůry vyznačíme plochu plánované terasy. Zkontrolujeme, zda rozměr odpovídá představě využití – tedy zda se vejde všechen nábytek.
02 Výkop
Po kontrole vykopeme plochu tak hluboko, aby horní hrana terasových palubek dosahovala požadované výšky. Musíme pamatovat, že pod palubkami bude ještě štěrkové a pískové lože, geotextilie a betonová deska.
03 Příprava lože
Pro dosažení potřebné stability naneseme na plochu vrstvu štěrku o tloušťce 15 až 20 cm. Vrstvu zhutníme. Dále na ni naneseme vrstvu cca 5 cm kladečského písku, který je zapotřebí pro přesné vyrovnání betonových desek. Dům chráníme nopovou fólií!
04 Geotextilie
Na závěr položíme geotextilii. Tu pokládáme v pruzích se vzájemným překrytím.