Konstrukční zásady jednovrstvého cihelného zdiva
Typickým příkladem jednovrstvé zděné stěny je obvodová (vnější) zděná stěna zhotovená ze svisle děrovaných velkorozměrových cihelných bloků – tvarovek. V tomto příspěvku se budeme věnovat jejich geometrickým charakteristikám, které rozhodují o konstrukčním uspořádání z nich zhotovených stěn.
Typy cihelných zdicích prvků
• cihelné bloky pro klasické zdění o výšce 238 mm, které se vyzdívají na normální nebo tepelněizolační maltu,
• broušené cihelné bloky o výšce 249 mm, které se lepí speciálními maltami.
Vazba mezi vrstvami cihel
Pro zachování tepelnětechnických vlastností je při zdění rohů a koutů stěn, v ostěních a u parapetů třeba používat doplňkové tvary cihelných bloků. Doplňkové tvary, jako jsou půlky, rohovky, koncové a nízké cihly, navíc umožní dosáhnout požadovaného rozměru stěny, samozřejmě při dodržení pravidel pro tzv. vazbu mezi jednotlivými vrstvami cihel.
Délka převázání velkorozměrových cihel v jedné vrstvě je oproti cihlám v obou přilehlých vrstvách minimálně 0,4násobek výšky cihel, v ideálním případě se rovná polovině délky cihel. Pro cihelné bloky o výšce 238 mm je tedy minimální délka převazby 95 mm, pro bloky s výškou 249 mm je minimální délka převazby 100 mm (polovina délky cihel je 125 mm).
Ložná spára
Skladebná délka cihel (ve směru délky stěny) a skladebná výška cihel jsou stejné, a to 250 mm. Půdorysný modul 250 mm je výhodný a osvědčený i v případech, kdy svislé nosné konstrukce jsou jak zděné, tak i betonové. Z výškového modulu 250 mm a výšky cihel 238 mm vyplývá, že tloušťka ložných spár by měla být 12 mm. Tato tloušťka zcela postačuje k vyrovnání přípustných rozměrových tolerancí cihel a zajišťuje, aby v maltovém loži ležela celá cihla. U staticky namáhaných stěn a příček se ložná spára vyplní maltou vždy celá. Je-li výška broušených cihel 249 mm, tloušťka ložných spár broušených cihel je cca 1 mm.
Tyto cihly vyžadují přesné provedení speciální první spáry (založení na jednotné vodorovné rovině) a poté již k vyzdění celého podlaží zcela postačí tloušťka spáry 1 mm při dodržení výškového modulu 250 mm.
Dodržení výšky zdiva
Vyzdívání vnitřních nosných stěn
Zděná příčka z plných nebo podélně děrovaných cihel
Klasickým příkladem jednovrstvé cihelné stavební konstrukce je zděná příčka (zpravidla nenosná) z plných nebo podélně děrovaných pálených cihel, a to buď z dvouděrových nebo víceděrových, popřípadě speciálních velkorozměrových příčkovek uložených v běhounové vazbě; délky všech cihel jsou rovnoběžné s líci příčky a délka převázání cihel se rovná polovině jejich délky. Nejmenší přípustnou délkou převázání cihel je 40 mm, ale současně musejí platit podmínky pro vazbu velkorozměrových cihel.
Pokud se pro vyzdívání vnitřních stěn a příček použijí cihly starších typů (CP, CV, CDm, Pk-CD apod.), bývají jejich rozměry odvozeny od modulu 300 mm. V tomto případě se maltou rovněž vyplňují i svislé styčné spáry. Tloušťka ložných či šířka styčných spár je většinou 10 mm a všechny spáry se vyplňují maltou v celé své šířce.
Kotvení příčky
Významnou konstrukční zásadou při zdění jednovrstvých příček je jejich bezpodmínečné přikotvení k přilehlým nosným svislým prvkům. Tím se zajistí jejich stabilita proti překlopení. Přilehlými nosnými svislými prvky mohou být cihelné nosné stěny, cihelné nosné pilíře, betonové stěny a betonové nebo ocelové sloupy.
Ke zděným nebo betonovým stěnám nebo sloupům se zděné příčky připojují pomocí speciálních stěnových spon, které se k hotovému prvku připevní například pomocí šroubů s hmoždinkami, nastřelením nebo případně zazděním. V nosných cihelných stěnách nebo pilířích se pro připojení příček vynechávají drážky nebo kapsy. Při zdění příčky se do nich zasunou cihly, z nichž se příčka vyzdívá. V místech, kde nelze drážky nebo kapsy ze statických nebo jiných důvodů vytvořit (obvykle k tomu dochází u pilířů), se vyloží ze zdiva nosného prvku cihly označované jako ozuby. Takto řešená připojení se používají tehdy, jsou-li výšky zdicích prvků nosných stěn a příček ve stejném výškovém modulu.
Akustické stěny
Vznik akustických mostů
Jakýmkoli zásahem do akustických stěn (například vedením vzduchotechniky, kanalizačního či vodovodního potrubí stěnou, zasekáním elektroinstalačních krabic apod.) může vzniknout tzv. akustický most, který výrazně snižuje neprůzvučnost stěny. Všechna případná místa styků instalačních vedení s akustickou stěnou je proto nutné upravit pomocí vhodných izolačních materiálů.
Akustické mosty se mohou vytvořit v místech nesprávného napojení podlahy ke stěnám po celém obvodu místnosti. Abychom tomu zabránili, musejí být v jednotlivých místnostech tzv. plovoucí podlahy. To znamená, že betonová vrstva podlahy se oddělí od stropní a stěnové konstrukce akusticky měkkou hmotou (nejlépe speciální minerální vlnou, kročejovou izolací, překrytou stavební lepenkou), která vytvoří oddělující vrstvu zachycující kročejové chvění. Aby se toto chvění nepřenášelo do stěnových konstrukcí, musí být betonová vrstva dilatována po celém svém obvodu speciálním izolačním páskem tloušťky cca 5 mm a podlahová lišta nesmí akusticky vodivě propojovat podlahovou krytinu se stěnovou konstrukcí.
Ing. Antonín Horský
(Převzato z příručky Cihlářský lexikon)
Foto: autor
Autor je produktovým technikem ve společnosti Wienerberger cihlářský průmysl, a. s. Je rovněž spoluautorem Cihlářského lexikonu, který vydává Cihlářský svaz Čech a Moravy (CSČM).