Ochrana a vytápění staveniště v zimním období
Zimní období přináší řadu výzev pro provoz staveniště. Nepříznivé povětrnostní podmínky, jako jsou nízké teploty, sníh, led a silný vítr, mohou negativně ovlivnit bezpečnost práce, kvalitu stavebních materiálů a plynulost provádění stavebních činností.
Abychom zajistili kontinuitu prací a ochranu lidí i majetku, je nezbytné přijmout systematická opatření zaměřená na zabezpečení staveniště a zajištění optimálních teplotních podmínek.
Ochrana konstrukcí a materiálů
První krok spočívá v ochraně stavebních materiálů a rozestavěných konstrukcí před mrazem, vlhkostí a sněhem. Bez tohoto opatření hrozí ztráta materiálové kvality nebo dokonce narušení konstrukční integrity.
Ochranu můžeme rozdělit na dva stěžejní úkony – ochranu používaných a zakoupených materiálů a ochranu rozpracované hrubé stavby, pokud se ji nepodařilo před příchodem zimy zastřešit, osadit okna a dveře.
Skladování materiálů
Materiály citlivé na vlhkost, jako je dřevo, lepidla, dehydrované a tekuté hmoty, barvy nebo cement, skladujeme ve vyhřívaných (nebo alespoň temperovaných) a krytých prostorách. Pokud takové prostory nemáme k dispozici, zabezpečujeme je alespoň pevnými plachtami a voděodolnými kryty – vhodnější ale je temperované prostory najít, minimálně pro tekuté produkty, byť by to měl být sklep či garáž známého. Pro materiály sypkého či pevného charakteru je možné i zbudovat provizorní přístřešky, které zamezí přístupu sněhu a vlhkosti k materiálu, protože netekuté materiály stačí udržet suché, teplota zde nehraje takovou roli jako u materiálů tekutých.
Izolace rozpracovaných částí stavby
Konstrukce, které nejsou dokončeny a jsou vystaveny povětrnostním vlivům (například betonové základy, zdi, stropy nebo sloupy), zakrýváme termoizolačními fóliemi nebo deskami z polystyrenu. Tyto materiály snižují tepelné ztráty a zabraňují zamrzání vody obsažené v čerstvých směsích. Plachty natahujeme tak, abychom zabránili hromadění vody na jejich povrchu.
Odvodnění a odstranění sněhu
Abychom předešli hromadění vody, a tedy potenciálně i ledu, na plachtách i staveništi, musíme zajistit efektivní odvodnění. Toho v rámci staveniště docílíme pomocí osazení provizorních kanálů a drenáží, které odvádějí vodu z tání sněhu nebo deště mimo pracovní plochy. Neméně efektivní pak je po každém sněžení odstranění sněhu z cest, pracovních ploch a konstrukcí, zejména střech a lešení, kde by mohla tíha sněhu způsobit jejich kolaps.
Vytápění a zajištění tepelného komfortu
Je ovšem jasné, že v nízkých teplotách pracovníci nevydrží pracovat tak dlouho, jako v letních měsících. I v kvalitním oblečení a botách, s čepicí na hlavě a kvalitními rukavicemi může začít být chladno, proto je třeba na stavbě zabezpečit podmínky, které dlouhodobou práci umožní, anebo alespoň umožní pracovníkům se ohřát.
Ochraně pracovníků v zimě se věnujeme v samostatném článku, proto si jen velmi stručně uveďme, že v zimě pracovníci musí mít možnost pravidelného ohřátí a odpočinku. Proto na staveništi zřizujeme vyhřívané kontejnery nebo místnosti vybavené lavicemi a zdroji tepla. Dbáme na to, aby tyto prostory byly dobře větrané, což pomáhá předcházet kondenzaci vlhkosti a následnému vzniku plísní.
Vytápění stavby
Pokud je hrubá stavba uzavřená a zastřešená, je zajištění tepelného komfortu pracovníků snazší – a stejně tak je i snazší pokračovat v pracích i po prvním sněhu. Do hrubé stavby přivedeme elektřinu, pokud ještě není do objektu zavedena. Pro temperování či ohřev následně můžeme využít hned několik způsobů vytápění:
- mobilní zařízení na plyn, naftu nebo elektřinu jsou vhodná pro rychlé vyhřátí větších prostor, jsou ideální nejen pro vytápění staveb, ale i skladišť, dílen, ale i větších objektů jako jsou tovární haly a jiné průmyslové budovy – pro větší prostory jsou vhodnější naftou poháněná zařízení, pro menší (což rodinný dům je) stačí elektrická či plynová,
- infračervené zářiče jsou ideální pro lokální ohřev pracovních míst nebo materiálů. Zářiče nezahřívají vzduch, ale přímo ohřívají povrchy a osoby v dosahu,
- pokud hrubá stavba pokročila a situace to již umožňuje, je možné spustit i přímotopy či elektrické nebo plynové topení.
Zahřívání materiálů
Nejen nádoby s tekutými materiály vyžadují ochranu před nízkými teplotami, většina stavebních procesů a směsí vyžaduje optimální teplotu, aby došlo k optimálnímu zpracování, průběhu chemických procesů a vytvrzení. Mezi nejdůležitější kritéria provádění stavebních prací v zimě tak patří vhodná teplota všech tekutých směsí používaných na stavbě a ochrana betonu před promrznutím až do jeho vytvrdnutí.
Ohřev stavebních směsí
Například betonové směsi, lepicí hmoty nebo omítky ohříváme před použitím na požadovanou teplotu, a to i pokud pracujeme v uzavřeném interiéru hrubé stavby. Používáme také chemické přísady, které urychlují tvrdnutí a zvyšují odolnost směsí vůči mrazu.
Udržování teploty během zrání betonu
Čerstvě vybetonované konstrukce zakrýváme termoizolačními dekami nebo fóliemi. V případě extrémních mrazů lze použít elektrické vyhřívací kabely instalované přímo do bednění. Konstrukci pravidelně kontrolujeme.
Prevence nehod na staveništi
Chránit bychom ale měli více než jen materiály. Pokud to počasí nebo stav rozpracovanosti hrubé stavby umožňuje, je možné – jak již bylo nastíněno – ve stavebních pracích pokračovat. Zimní podmínky ovšem významně zvyšují riziko úrazů pracovníků. K jejich minimalizaci je proto potřeba přistupovat preventivně. Sem lze, velmi stručně, zařadit:
- protiskluzové úpravy – přístupové cesty pravidelně ošetřujeme posypovými materiály, jako je sůl, písek nebo štěrk, v případě větších sněhových srážek cesty udržujeme průběžně odklizené,
- osvětlení staveniště – vzhledem k kratším dnům instalujeme dostatečné umělé osvětlení, zejména v pracovních zónách, na přístupových trasách a v místech uskladnění materiálu,
- kontrola konstrukcí – provádíme pravidelné kontroly stability lešení, plotů a jiných dočasných staveb, které mohou být oslabeny působením větru nebo tíhou sněhu.