Příčky a posuvné stěny v současných trendech
Autoři některých domů či interiérů dnes často volí zcela nové možnosti i u zdánlivě banální záležitosti jako je příčka, oddělení prostoru kanceláře, zasedací místnosti, pracovny. V obytných prostorách se dá zajímavě řešit také oddělení kuchyně či rozdělení obývacího pokoje.
V Design Centru České republiky proběhla na jaře tohoto roku přednáška, kde byly mimo jiné prezentovány realizace ateliéru Stanislava Fialy a Daniely Polubědovové. Tito architekti velmi rádi pracují s grafickými motivy, barvami, průhlednými a neprůhlednými materiály. Pro tvorbu jejich interiérů jsou ideální fólie, které se dají aplikovat například na sklo. Imitují pískování nebo leptání skla, fluorescentní fólie jsou vhodné pro sítotisk, výsek a nebo také pro vyřezávání grafiky na řezacím plotru.
Na stavbách Cetelem a Neomed byly autory fólie uplatněny na fasádách i v interiérech. Architekti nechtějí vytvářet prostory s dlouhými a nízkými chodbami, kde se za dveřmi skrývají jednotlivé kanceláře. V jejich pojetí vznikají prostory, které bychom mohli nazvat kancelářskou krajinou – průhledné nebo alespoň průsvitné příčky často zaoblených tvarů vytvářejí prostředí, kdy je i rozlehlá místnost prosvětlená do hloubky. Jiné typy fólií velkoplošně pokrývají všechny typy povrchů, například stěnové krytiny, sádrokarton, nábytek, dveře. Vyrábějí se v různém provedení, například s kovovým povrchem, imitací semiše, štuku, kamene atd.
Posuvné stěny
Posuvné stěnové systémy je možné vytvořit v mnoha různých variantách. Stěny jsou zhotoveny tak, že pro ně není nutné podlahové vedení, do značné míry zajišťují i zvukovou clonu. Posouvají se po kolejnicové konstrukci: volba mezi jedním nebo dvěma zavěšeními vede k mnoha možnostem jejich odstavení. Jednotlivé elementy mohou být provedeny odlišně a bývá tak dosaženo různých výsledků – některé typy stěn jsou provedeny přímo jako dvojité zvukové izolační. Vřetenová mechanika pohonu je ručně ovládaná a kombinovaná s tzv. tlakovým korytem. Tato kombinace stěnu pevně upíná mezi podlahu a kolejnice. Stěny lze provést v různých variantách, nabízí se volba mezi akordeonovým nebo plošším provedením. Zvukové clony je dosaženo tak, že gumové těsnění, uzavírající mezery mezi podlahou a stropní lištou je akusticky broušeno.
Manipulace se stěnami tohoto typu je lehká a nehlučná – uložení poběhoví jezdci rolují hliníkovými kolejnicemi. |
Skleněné stěny
Bývají často provedeny jako výtvarný prvek, oddělující například obytnou místnost od vstupní haly nebo jako prosvětlená skleněná plocha z kuchyně či koupelny. V tomto případě jsou často voleny různé odstíny skla a také jeho různé povrchy. Při přímém denním osvětlení nebo prosvícené v noci působí velmi pěkně. Zvláště v některých případech není vhodné použít průhledné sklo – nabízí se proto různé možnosti pískování a jiných struktur povrchů.
Sklo se také často využívá pro posuvné stěny či dveře. U těchto typů příček záleží na kvalitě pojezdů, musí být naprosto bezpečné a také pokud možno nehlučné při posouvání, manipulace s nimi by měla být snadná. Jiným příkladem aplikace skleněných stěn jsou administrativní prostory, kde se sklo využívá již několik desetiletí. Systém jeho uplatnění se stále zdokonaluje: od poměrně jednoduchých oken propojujících řady kanceláří se dnes přechází k příčkám, které mohou být pevné i posuvné a to i v poměrně složitých souvislostech spojených prostor, rohů a podobně.
Hana Vinšová
Foto: René Jakl, archiv firmy 3M, Vetos a Haworth