Staré domy, byty i chalupy mají své kouzlo. Jedním z častých problémů starších budov jsou chladnější místnosti a nevyhovující energetická náročnost. Jak si s tím poradit, aniž by došlo k narušení vzhledu fasády?
Tepelná izolace základů
Volba tepelné izolace podlah na terénu ovlivňuje nejen náklady na vytápění, ale při volbě efektivního tepelného izolantu lze také ušetřit vnitřní prostor nebo náklady na stavbu.
Nejúčinnějším způsobem, jak snížit náklady za energie, zejména ve starších domech, je jejich kvalitní zateplení pomocí minerální izolace.
V mnoha ohledech vše okolo nás neustále zrychluje a tento mnohdy nechtěný trend zasahuje mimo jiné i oblast stavebnictví.
Nejčastějším materiálem, ze kterého jsou v současné době vytvářeny základy budov, je beton. Než se tedy vrhneme do analýzy zacházení se základy v zimě, musíme si přiblížit chování betonu, abychom pochopili rizika, která s sebou zima a mráz přináší.
V poslední době se stále více lidí zajímá o to, jestli je zateplení jejich domů či bytů kvalitní. Důvody jsou zřejmé. Díky důkladně provedené izolaci lze dosáhnout vysokých finančních úspor pro majitele bydlení. Mimo klasické zateplení fasády či střechy je však třeba dbát i na kvalitně provedenou izolaci uvnitř objektu. Jak na izolaci lehkých příček nám poradí architektka Tereza Vojancová ze společnosti URSA, která je profesionálním výrobcem a distributorem minerální izolace.
Před lepením první řady desek zkontrolujte rovnost podlah. Nerovnosti se vyrovnají těsnicí páskou.
Nejdůležitější částí stavby je základová konstrukce, která přenáší celé zatížení do terénu a zároveň musí vytvářit stabilní podklad na různých typech zeminy. Správný návrh základů, výběr materiálů a kvalita provádění bývá často velmi podceňována. Vzniklé vady a poruchy základových konstrukcí se pak odstraňují velmi složitě a s vysokými náklady. Poruchy základů se navíc nepříjemně projevují ve většině konstrukcí stavby.
Základní surovinou pro výrobu pěnového skla jako tepelněizolačního stavebního materiálu je staré odpadové neboli odpadní sklo, které není možné využít jiným způsobem. Zdrojem odpadového skla je sklo získané ze separovaného sběru odpadu z domácností nebo jiných provozů.
Stavební materiály jsou v oblasti stavebnictví samostatnou rozsáhlou kapitolou a častým tématem k diskusi. Výrobci stavebních hmot musejí reagovat na zpomalení ekonomického růstu, vyšší energetickou náročnost a zvyšující se cenu lidské práce. Změny nastávají i na straně zadavatelů. Ti čím dál častěji kladou důraz na výběr vhodného stavebního partnera, a především stavebních materiálů. V této době nestačí, aby byl materiál jen ekonomický a dobře zpracovatelný. Ve 21. století, v době hledání obnovitelných zdrojů, je důležitý i ekologický aspekt, trvanlivost a univerzálnost materiálu.
Základy, tedy spodní stavba budovy, jsou ta část budovy, která přichází do styku s přírodním terénem. Spodní stavbu tvoří konstrukce základů, podlaha nad terénem, stěny suterénu, je-li dům podsklepený, a všechny konstrukční opatření související s ochranou spodní stavby.
Pojížděné ploché střechy kladou vysoké nároky na kvalitu materiálů i způsob provedení. Použití nekvalitních materiálů může mít dalekosáhlé následky, zvláště pokud jde o extrémně zatěžované plochy, jako jsou parkoviště na střechách, nádraží či heliporty. U mnoha staveb z posledních let se v tomto ohledu výrazně osvědčilo použití pěnového skla.
Nadměrné tepelné ztráty se vyskytují nejen ve starších objektech, ale i v novostavbách. Řešením je zateplení obvodových plášťů budov. Protože tepelné mosty se nacházejí i v oblasti soklů a přechodu na hrubou stavbu, nemělo by se zapomínat ani na ochranu těchto částí konstrukce. Správné konstrukční řešení spolu s použitím kvalitních materiálů dokáže ochránit nosnou konstrukci před působením mrazu a vlhkosti a zároveň zabezpečit dlouhodobé fungování spodní a soklové části budovy.
Obvodová konstrukce každé spodní stavby je místo, kde je možné uspořit nezanedbatelné množství energie a zároveň zvýšit hodnotu objektu. Vhodná tepelná izolace, drenáž a mechanická ochrana hydroizolace suterénního zdiva představují tři velmi důležité kroky k dosáhnutí tohoto cíle.