Založení zdiva: první krok ke stavbě (pracovní postup)
Založení zdiva je naprostý základ. Doporučujeme postupovat pečlivě, nespěchat a dodržovat rady výrobce. Dobré výškové srovnání první řady je základem úspěchu pro kvalitně realizované stěny. Přehledně si ukážeme, jak postupovat, aby se nám zdilo hladce.
Zdění s vápenopískovými cihlami je v zásadě stejné jako s jakoukoli jinou cihlou. Odlišnosti tak začínají až ve druhé řadě zdiva – nečekejme ale žádné záludnosti. S trochou přesnosti si ušetříme spoustu práce s elektroinstalací. Jak správně založit první řadu, naznačují jednotlivé pracovní kroky, jak je to s řadou druhou a každou další?
Jak postupovat při druhé řadě cihel?
Vápenopískové cihly Sendwix mají unikátní značení os středu elektroinstalačních svislých dutin na pohledových plochách, které jsou viditelné z obou stran vápenopískového bloku. Pokud dodržujeme převazby cihel, tak si osově po 125 mm vyzdíváme 40 mm dutiny, kterými následně vedeme vodiče k ovladačům a vypínačům.
To znamená, že většinu svislých tras nemusíme frézovat nebo drážkovat. Na nanášení zdicí malty je výhodné použít dávkovač KM Beta, který chrání dutiny pro vedení elektroinstalace, rovnoměrným pohybem nanášíme pojivo do ložné spáry. Nakonec si pomocí vrtáku vytvoříme jen prostupy do středových dutin a vodiče vedeme těmito dutinami.
Co budete potřebovat?
- Vápenopískové cihly
- např. Sendwix (podle projektu byla zvolena tloušťka 200 mm)
- Zdicí malta
- KM Beta Zdicí malta ZM-920
- Nářadí a pomůcky
- nivelační přístroj se stativem a latí, zakládací souprava, stahovací lať v délce alespoň 2 m, dávkovač na lepidlo, zakládací a zdicí maltu s označením ZM-920, kleště na bloky nebo manipulační hák
V posledních letech jsou vápenopískové cihly trendem v oblasti výstavby nového bydlení úspory energií. Jedním z důvodů jsou turbuletní změny na trhu s energiemi. Komplexní systém Sendwix, jehož základem je vápenopísková cihla, byla navržen přímo pro stavby nízkoenergetických a pasivních domů. S tímto moderním stavebním systémem tak ušetříte na provozních nákladech na energie jak při vytápění v zimě, tak i v létě při chlazení objektu.