Zateplení obvodové konstrukce (pracovni postup)
Před zhotovením vnějšího tepelně izolačního kontaktního systému je třeba důkladně připravit podklad. Podklad by měl být dostatečně rovný, suchý, bezprašný, bez mastnot, zbytků odbedňovacích prostředků a jiných nečistot, které by mohly snížit přilnavost vyrovnávacích malt nebo lepidel.
05 | Vyvrtání otvorů na rozpěrné kotvy
Po dvou dnech od nalepení tepelné izolace se osadí rozpěrné kotvy. Do podkladu z porézních materiálů se vyvrtají otvory bez příklepu. Průměr vrtáku je 8, resp. 10 mm (v závislosti na průměru hmoždinky). Vrt musí být minimálně o 10 mm hlubší, než je délka hmoždinky. Nejmenší vzdálenost od okrajů stěny nebo podhledu je 100 mm.
06 | Osazení rozpěrných kotev
Rozpěrné kotvy se osadí kolmo na podklad tak, aby byly zakotveny v nosné konstrukci obvodového pláště minimálně v hloubce 35 až 65 mm (podle druhu podkladu). Talíř hmoždinky nesmí vyčnívat přes tepelnou izolaci. K odstranění tepelných mostů se doporučuje zapuštěná montáž rozpěrných kotev s následným překrytím kotev fasádními zátkami. Po osazení kotev se místa kotvení zatřou lepicí maltou.
07 | Dodatečné vyztužení rohů
Pomocí lepicí malty se na tepelně izolační desky připevní rohové a dilatační lišty a kolem rohů okenních a dveřních otvorů se pod úhlem 45° aplikuje zesilující vyztužení (diagonálně pásy s rozměrem minimálně 250 × 500 mm). Svislé a vodorovné rohové lišty lze kombinovat se síťovinou ze skelných vláken.
08 | Přebroušení izolačních desek
Povrch tepelně izolační desek na bázi EPS se po zatuhnutí lepicí malty celoplošně přebrousí, čímž se zajistí rovná plocha bez nerovností. Z povrchu izolační vrstvy a okolního prostředí se odstraní přebytečný prach. Pokud se výztužná vrstva na tepelněizolační vrstvě EPS realizuje po více než 14 dnech po nalepení izolace, musí se povrch vždy přebrousit.
09 | Výztužná vrstva
Zubovou stěrkou se na podklad nanese první vrstva lepicí malty. Na čerstvou maltu se přiloží sklotextilní mřížka se vzájemným přesahem sousedních pásů 100 mm (ukládá se shora dolů). Hladkou stranou stěrky se vtlačí do tmelu tak, aby bylo zajištěno krytí 1 mm (v místě přesahu pásů výztužné mřížky min. 0,5 mm). Po 24 h se nanese druhá vrstva malty o tloušťce 2 mm, která se vyhladí hladítkem.