I v létě se doma můžete cítit příjemně
Výdaje na teplo v zimě a za klimatizaci v létě tvoří výraznou položku v rodinném rozpočtu. Zamezit vysokým platbám pomáhá zateplení. Díky němu mohou úspory dosáhnout až desetitisíců korun ročně.
Kdysi se o zateplování mluvilo především v souvislosti s tepelnými ztrátami v zimě. Několik nadstandardně horkých letních období po sobě ale vyvolalo i potřebu řešení přehřívání domů. Svůj díl viny na tom nesou dosud nevhodně používané materiály nebo nesprávně volené tloušťky fasádních izolantů. Dříve také v zahradách rodinných domů stávalo více statných listnatých stromů, které svými kmeny a korunami bránily nadměrnému přístupu slunečních paprsků.
Přehřívání domu se dá předejít aktivním ochlazováním například v rámci řízeného větrání. Při takovém větrání pouštíme do budovy pouze chladný vzduch. Je tedy třeba větrat v noci nebo okny orientovanými na severní stranu. Oproti tomuto energeticky nenáročnému způsobu chlazení stojí nákladné klimatizační jednotky různých typů.
Nenechte si ujít
DŘEVOSTAVBA PROROSTLÁ STROMEM – ROZHOVOR S ARCHITEKTEM
Dalším řešením je komplexní zateplení, které v létě udržuje v místnostech stálou teplotu. Zateplení totiž do konstrukce pustí mnohem méně tepla a dům se tolik nenamáhá. U fasádního pěnového polystyrenu je účinná tloušťka minimálně 15 cm.
Optimální zateplení z hlediska zimních ztrát i ochrany proti přehřívání představují pasivní domy, kde typickou tloušťkou izolantu pro zateplení stěn je deska 30 cm. S těmito stavbami se počítá jako se standardem po roce 2020. Jejich součástí bývá i systém větrání s rekuperací tepla, který slouží k zajištění optimální výměny vzduchu v objektu a zároveň minimalizaci tepelných ztrát při větrání. Tepelné ztráty větráním u běžných rodinných domů, kde je větrání zajištěno systémem mikroventilace nebo okenních štěrbin, mohou tvořit až 40 % celkové ztráty objektu. Díky rekuperaci je objekt větrán automaticky i v době, kdy není obýván.
V případě tropických a dlouhotrvajících veder však ani kvalitně izolovaný pasivní dům nemusí na horké letní dny a noci, kdy teploty neklesají pod 20 °C, stačit. Problémem jsou kromě slunečních paprsků také energetické zisky interiéru od počítačů, ledniček, vaření či lidí samotných. I dobře stíněný a izolovaný dům se tak může přehřát. Efektivní řešení nabízí například využití potenciálu země, kdy je možno jednoduchým výměníkem ochladit celý dům o několik stupňů.
Více o zateplení domu najdete v rubrice Zateplení fasád
Marie Urbancová
Foto: Velux, ForDom, Dano Veselský, Oximoron, Elam