Nehoří a dýchá: Zásady správné aplikace izolace na fasádách panelových domů
Obnova starší bytové výstavby se u nás neobejde bez dodatečného zateplení a tak omezení ztráty tepla. V aktuálnosti však nabývá velkého významu i požární bezpečnost staveb. Víme ale jak správně zateplit dům, aniž bychom porušily nařízení týkající se naší bezpečnosti a nevystavovali se zbytečnému nebezpečí šíření požáru?
Nehořlavá izolacePokud jde o hodnocení všech produktů, požárnětechnické normy je rozdělují do tzv. tříd reakce na oheň. Všechny výrobky Knauf Insulation mají nejvyšší požární odolnost s třídou reakce na oheň A1, nepřispívají tedy k rozšiřování požáru a vývoji kouře.
Požární odolnost stavebních konstrukcí se hodnotí zásadně pro celý systém. Konstrukční prvky se třídí do tří skupin, a to konstrukce druhu DP1, DP2 a DP3, přičemž se hodnotí ze dvou základních hledisek (kritéria jsou v podrobných výpočtech mnohem širší). Jedním ze základních kritérií je přispění daného produktu k intenzitě požáru. Druhým hodnotícím prvkem je únosnost a stabilita při případném požáru. Toto hledisko souvisí s použitým materiálem s vlivem na jeho třídu reakce na oheň.
Při hodnocení konstrukcí podle ČSN 73 0802(04) musí být pro konstrukce s označením DP1 (Konstrukce s nehořlavými materiály, mezi které patří konstrukce ze železobetonu či zděné konstrukce, obojí se zateplením z minerální vaty) použity materiály s různou třídou reakce na oheň, přitom pouze výrobky označené třídou reakce na oheň A1 nemají při použití do těchto konstrukcí žádná omezení. Norma stanovuje rozdělení u stavebních konstrukcí, dělení z hlediska požární bezpečnosti lze však zjednodušeným způsobem aplikovat i na objekty.
Kategorizace objektů
Budovy do výšky 12 m z hlediska požární bezpečnosti patří do kategorie hořlavých. Budovy do výšky 22,5 m patří do kategorie budov smíšených (obr. 1), vyšší objekty patří do konstrukčních systémů nehořlavých. Novostavby, které patří již do kategorie výškových budov a mají nad 30 metrů, nelze zateplit a ochránit jinak než celoobvodovým zateplením z minerálněvláknitých materiálů (obr. 2).
Toto dělení umožňuje aplikaci hořlavých materiálů na nízké objekty. Každopádně aplikací minerálněvláknitého materiálu na fasádu objektu o výšce do 12,0 m lze dosáhnout statutu nehořlavý.
Novostavba – oblast aplikace zateplení s minerálněvláknitými deskami – čelní pohled |
Novostavba, výšková budova – oblast aplikace zateplení s minerálněvláknitými deskami – čelní pohled |
Citlivá místa
Norma ČSN 73 0802 Požární bezpečnost staveb – Nevýrobní objekty určuje, kdy je bezpodmínečně nutné použít pro dodatečné zateplování minerální izolace.
Hlavní uplatnění nachází tento typ izolace v tzv. požárních pásech. Jedná se o pásy určité šířky na fasádě objektu, které oddělují jednotlivé požární úseky. Tyto pásy musí mít každá konstrukce s označením DP1 (se zmíněnou výjimkou objektů do 12 m výšky). Jedním ze zásadních míst, kde je nutné tento pás z minerálněvláknitých desek při zateplování aplikovat, je to, kde se v bytovém domě střetává stropní deska oddělující dva různé byty s obvodovou stěnou (obr. 3 a 4).
Druhým velmi důležitým místem pro šíření plamene na fasádě je místo v patě objektu, kde je nutné dodržet konstrukční systém v zatřídění DP1 (obr. 3 a 4). Je to místo velmi náchylné ke vzniku požáru – je totiž vystaveno případnému ohrožení zvenčí (ať už vandalismem či neopatrností při nakládání s otevřeným ohněm v těsné blízkosti staveb). Použití kontaktního zateplovacího systému s minerálněvláknitými deskami dokáže toto nebezpečí eliminovat.
Požární pásy při aplikaci dodatečného kontaktního zateplovacího systému – částečný příčný řez | Požární pásy a oblasti při aplikaci dodatečného kontaktního zateplovacího systému – čelní pohled |
Ochrana únikových cest
V obytných objektech je nutné chránit tzv. únikové cesty. Jde o místa, kterými se v případě požáru dostaneme co nejrychleji z postižených míst ven. Velmi často je jediným únikovým místem z objektu vstup, proto je nutné jej ochránit. Pro tento případ je nutné dodatečné zateplení nad vchodovými dveřmi opatřit pásem za použití zateplovacího systému z minerálněvláknitého materiálu. Provedení tohoto pásu není jednoduché. Aplikovat se musí v trychtýřovitém tvaru pod úhlem 12 až 15 stupňů od krajních bodů horní části vchodu do objektu (obr. 4).
Čelní pohled na bytový dům, který má být dodatečně zateplován, ukazuje, že normou stanovené nároky na požární odolnost konstrukcí de facto předepisuje využití minerální izolace ze dvou třetin celé zateplované plochy. Jelikož je napojování různých druhů materiálu velmi složité, doporučujeme volit jednotný kompletní zateplovací systém, a to pro celý dům vždy ten více vyhovující a kvalitnější.
Aplikace
Společnost Knauf Insulation má ve svém výrobním programu hned několik typů výrobků pro dosažení vhodných parametrů budovy z hlediska tepelnětechnického posouzení a úspory energií a zmíněných protipožárních vlastností.
Vhodným materiálem z široké škály výrobků jsou minerálněvláknité desky FKD S. Deska má vynikající tepelněizolační vlastnosti. Se součinitelem tepelné vodivosti 0,036 W/m . K patří mezi nejlepší materiály ve své třídě. Je ideální na zateplení vnějších stěn kontaktním způsobem (tzv. vnějším kontaktním zateplovacím systémem – ETICS), deska je v celém průřezu hydrofobizována, čímž chrání vlákna proti případné zkondenzované vlhkosti. Difuzní otevřenost desky zabezpečuje tzv. dýchání domu, což umožňuje únik kondenzované vlhkosti ze stěny. Díky tomu se v podstatné míře prodlužuje životnost zateplené stavby. V neposlední řadě nehořlavost kamenné vlny předurčuje tuto izolaci jako skvělou ochranu objektu před požárem.
Knauf Insulation
–>–>