Oprava poškozeného zateplení (Pracovní postup)
Opravu mechanického lokálního poškození vnějšího tepelněizolačního kontaktního systému (ETICS) je třeba provést co nejdříve po poškození, aby nevzniklo druhotné poškození vlhkostí, která může pronikat narušenou povrchovou úpravou do tepelněizolačního systému.
Krok 5: Vyřezání a lepení tepelné izolace
Do připraveného otvoru se vlepí tepelná izolace stejného typu a tloušťky použité v ETICS, upravená do požadovaného tvaru tak, aby přesně lícovala s otvorem.
Krok 6: Vyplnění spár
Případné spáry se vyplní výřezy z tepelné izolace. Spáry v tepelné izolaci do šířky 4 mm se vyplní PUR pěnou.
Krok 7: Armovací stěrka
Pod původní výztužnou mřížku se nanese zubovým hladítkem lepicí a armovací stěrka v dostatečné vrstvě.
Krok 8: Výřez výztužné mřížky
Na vyrovnanou plochu tepelné izolace se vloží do vrstvy lepicí a armovací stěrky výřez výztužné mřížky s přesahem 100 mm přes původní výztužnou mřížku. Stěrka, která prostoupí mezi oky výztužné mřížky, se rozetře tak, aby tkanina byla zcela zakryta, případně se chybějící stěrka doplní.
Krok 9: Stěrka na výztužnou mřížku
Na vloženou výztužnou mřížku se nanese lepicí a armovací stěrka tak, aby se dodržela rovina s původní vrstvou stěrky. Po vyschnutí vrstvy lepicí a armovací stěrky (přibližně 2 dny) se opravená plocha napenetruje. Do připraveného otvoru se vlepí tepelná izolace tak, aby přesně lícovala s otvorem.
Nepřehlédněte – Přírodní zateplení: Zateplete si dům nebo chalupu slaměnými baly
Krok 10: Penetrační nátěr
Penetrační nátěr se nanese na podklad v rovnoměrné vrstvě štětkou nebo pěnovým válečkem. Před nanesením se důkladně promíchá nízkootáčkovým elektrickým míchadlem. Během aplikace se ručně promíchává.
Krok 11: Povrchová úprava
Po zaschnutí penetračního nátěru (přibližně 12 hod.) se opatrně aplikuje povrchová úprava totožná s původní povrchovou úpravou.
Foto: Basf
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb 4/2019.