05 min
Galerie(10)

Rychlé a jednoduché kotvení zateplovacích systémů (pracovní postup)

Partneři sekce:

Kotvení tepelné izolace je klíčovým krokem při zateplování budov, které ovlivňuje životnost, stabilitu a funkčnost celého zateplovacího systému.

Jedním z nejčastěji používaných prvků při kotvení jsou hmoždinky, které pomáhají upevnit izolační materiál k podkladu, což zajišťuje jeho dlouhodobou stabilitu. Pokud by se hmoždinky nepoužily nebo byly aplikovány nesprávně, mohou vzniknout závažné problémy, které ovlivní kvalitu zateplení a jeho dlouhodobou funkčnost.

Význam hmoždinek při kotvení tepelné izolace

Hmoždinky zajišťují fyzické upevnění izolačního materiálu k fasádě budovy. Bez jejich použití hrozí, že by izolační desky mohly začít odpadávat nebo se uvolňovat vlivem větru nebo teplotně-vlhkostních změn. To by nejen snížilo účinnost zateplení, ale potenciálně vedlo k celé řadě bezpečnostních rizik.

Hmoždinky zajišťují, že izolační desky zůstanou na místě, čímž se minimalizuje riziko jejich odloupnutí, odlomení, vzniku prasklin a jiných poškození povrchu fasády, kterými by unikalo teplo a které by samozřejmě měly vliv i na estetiku zevnějšku budovy, stejně tak se zvýší odolnost celé konstrukce proti extrémním povětrnostním podmínkám, jako jsou silné větry, sníh, déšť nebo změny teploty. Správně zafixovaný izolační materiál lépe odolává rozmarům počasí, což celkově prodlužuje životnost zateplení.

Bez hmoždinek hrozí, že se izolační desky časem odlepí nebo začnou deformovat. To může způsobit, že zateplovací systém selže již po několika letech, což povede k nutnosti poměrně nákladných oprav.

Nejčastější chyby

Každý typ fasády nebo podkladu vyžaduje specifický druh hmoždinky. Použití nevhodného typu může způsobit, že hmoždinky nebudou dostatečně držet, což vede k riziku uvolnění izolace – jednoduše řečeno tedy pro betonové nebo cihlové fasády jsou vhodné jiné hmoždinky než pro dřevěné konstrukce. Pro správné kotvení tepelné izolace je rovněž nutné použít optimální počet hmoždinek. Při nedostatečném počtu může dojít k nerovnoměrnému rozložení tlaku, což způsobí deformace, nebo dokonce odpadnutí  izolačního souvrství.

I při správném počtu mohou hmoždinky selhat, a to pokud jsou nesprávně ukotveny v podkladu. Pokud nejsou dostatečně hluboko zasazeny, nemohou plně plnit svou funkci a izolační desky se mohou uvolňovat. Naopak příliš hluboké kotvení může způsobit poškození izolační vrstvy. Hmoždinky by tedy měly být umístěny rovnoměrně po celé ploše izolačních desek a zavrtány s ohledem na typ hmoždinky a tloušťku izolantu.

Nejčastější problémy v praxi

V praxi se bohužel často stává, že se hmoždinky prokreslují na povrchu fasády. Tento problém nejen narušuje estetický vzhled fasády, ale může také způsobit vznik tepelných mostů, což snižuje izolační účinnost. Tomuto nežádoucímu efektu lze zabránit použitím zápustných hmoždinek. Přestože je tato chyba nejčastěji k vidění, není jediná, které se lze při výběru hmoždinek dopustit.

Patrně nejméně šťastnou chybou, která nejvíce potrestá nesprávnou montáž, je nesprávné rozmístění hmoždinek, a to zejména na nárožích budov. Rohy budovy jsou obzvláště náchylné na poškození. Pokud zde nejsou hmoždinky správně aplikovány, mohou se izolační desky snadno uvolnit vlivem větru nebo přirozeného pohybu budovy, což vede ke vzniku prasklin a dalším poškozením. Se správným rozmístěním hmoždinek pomůže kotevní plán.

Jak na aplikaci hmoždinek?

Jak je z textu patrné, hmoždinky jsou zcela zásadní součástí každého zateplovacího systému a jsou esenciální pro zajištění dlouhodobé stability a účinnosti zateplení. Správný výběr hmoždinek, jejich dostatečný počet a odborná instalace jsou klíčové faktory, které ovlivňují kvalitu celého zateplovacího systému – a chyby při jejich aplikaci mohou vést k závažným problémům. Jak je tedy správně aplikovat? To je patrné z jednotlivých kroků pracovního postupu.

Co budete potřebovat?

  • Připravený a nelepený zateplovací systém s izolačními deskami z polystyrenu
  • Hmoždinky
    •             Baumit E 0-10 (novostavby, rovný podklad a tloušťky lepicí hmoty do 10 mm)
    •             Baumit E 10-30 (rekonstrukce, nenosná vrstva vč. lepicí hmoty 10-30 mm, lepicí hmota do 10 mm)
    •             Baumit E 30-60 (rekonstrukce, nenosná vrstva vč. lepicí hmoty 30-60 mm, lepicí hmota do 40 mm)
  • Nízkoexpanzní pěna nebo záslepka

Nářadí a pomůcky

  •             speciální vrták pro vrtání bez příklepu (pro děrované cihly)
  •             dvoubřitý vrták pro vrtání s příklepem
  •             montážní přípravek podle tloušťky izolantu s redukcí
  •             metr

Informace o materiálu

Hmoždinky Baumit E jsou zápustné talířové hmoždinky s ocelovým šroubovacím trnem vhodné pro připevnění fasádních polystyrenových desek tl. 100–400 mm do betonu, pórobetonu, lehčeného betonu, plných i děrovaných cihel. Jsou vhodné pro tloušťku nenosné mezivrstvy 0–10 mm/10–30 mm/30–60 mm. Nejsou určené pro kotvené systémy s d minerální vatou.

Výběr hmoždinky Hmoždinky Baumit E je možné použít pro izolační vrstvu z polystyrenu v tloušťce 100 – 400 mm.
1
Výběr hmoždinky - Hmoždinky Baumit E je možné použít pro izolační vrstvu z polystyrenu v tloušťce 100 – 400 mm.
Volba hmoždinky Potřebnou délku hmoždinky určuje podklad v souvislosti s kotevní hloubkou a tloušťkou nenosné vrstvy
2
Volba hmoždinky - Potřebnou délku hmoždinky určuje podklad v souvislosti s kotevní hloubkou a tloušťkou nenosné vrstvy
03 min
3
Hloubka vrtu - Hloubka vrtaného otvoru je součet , tloušťky izolantu, lepicí hmoty, nenosné vrstvy plus kotevní hloubka podle typu podkladu prodloužená o 10 mm.
04 min
4
Volba vrtáku - …dle této délky zvolíme potřebný vrták, na kterém si označíme páskou požadovanou hloubku vrtu.
05 min
5
Vrtání otvorů - Vyvrtáme potřebné otvory. Kotvení musíme už při vrtu rozvrhnout tak, aby hmoždinky procházely lepicím tmelem v podkladu. | Zdroj: Baumit
06 min
6
Rozmístění hmoždinek - Do otvorů umístíme zvolené hmoždinky.
07 min
7
Montážní přípravek - Dle tloušťky izolantu nastavíme montážní přípravek, na vrtacím kladivu nastavíme vrtání bez příklepu.
08 min
8
Osazení hmoždinek - Nasadíme montážní přípravek do hmoždinky, lehce přitlačíme a hmoždinku zavrtáme
09 min
9
Zaslepení vrtů - Otvory po vrtání hmoždinky zaslepíme nízkoexpanzní pěnou nebo záslepkou.

Text + foto: Baumit