Zednické štětky (přehled)
Kvalitní nářadí je základem kvalitní práce. A to platí i pro zednické štětky. Na českém trhu jsou k dostání dva typy zednických štětek – kulaté a hranaté. Jak ale vybrat tu správnou?
Výběr tvaru
Kulatou zednickou štětku nejčastěji využijeme při navlhčování zdí před nahazováním maltou nebo štukem, při vytváření plynulých přechodů nahozených ploch v interiéru či exteriéru, při penetraci, lepení tapet, oprašování nářadí či materiálů…
Hranatou zednickou štětku lze použít na základové nátěry a penetrace, nanášení stavební chemie na nesoudržné podklady, hrubé omítky, ale stejně jako kulatou na vlhčení zdiva, oprašování a čistění nářadí, případně na lepení tapet a jiné činnosti. Použití obou druhů štětek je tak poměrně univerzální a záleží na preferenci.
Řada řemeslníků dává přednost štětce kulaté, protože se dobře drží v ruce a rovnoměrně nanáší stavební chemii bez větší námahy – a to včetně případných rohů. Hranatá štětka vyžaduje specifičtější způsob držení, aby splnila všechny předpoklady. Na rozdíl od kulaté pojme víc materiálu a je trochu těžší.
Štětiny
Na trhu najdeme jak štětiny umělé, tak přírodní, jak husté, tak řidší. V závislosti na tom, jakou práci chceme vykonávat, musíme vybrat i správný druh štětin. Ty by měly být stejně dlouhé, aby umožnily stejnoměrný nátěr – pokud je objem štětin u rukojeti a na konci zhruba stejný, jsme na dobré cestě.
Při výběru bychom měli dbát i na to, zda a v jakém množství se štětiny uvolňují. Pár ztracených štětin je poměrně normální jev u nového výrobku, pokud ovšem padají ve větším množství, pak bychom měli sáhnout po jiném výrobku.
Délka štětin by měla být přiměřená našim představám a zvyku – příliš dlouhé štětiny by mohly při práci cákat materiál okolo, příliš krátké zase znamenají kratší životnost nářadí, protože jejich postupné zkracování postupem času je nevyhnutelné a kratší štětiny nemůžeme zkrátit tolikrát jako štětiny delší.
Konečně, závěrem, materiál – štětiny by nám měly vyhovovat i materiálem. Na trhu najdeme celou řadu štětin, od umělých, syntetických až po přírodní, nejčastěji prasečí. V případě zednických štětek se nejčastěji používají umělá vlákna, která jsou pro jiné účely, například malování, zcela nevhodná.
01 Kana štětka kulatá
Na penetrace.
02 Spokar zednická štětka
Nové a hrubé omítky a penetrace.
03 TopTrade zednická štětka
Vlhčení zdiva a omítkových směsí, čištění nářadí.
04 Stools kulatá
Lepidlo na tapety a oprašování.
05 ColorExpert kulatá
Univerzální, profesionální použití.
06 Levior kulatá
Pro profesionální použití a vysokou kryvost nátěru.
07 Kana štětka hranatá
Na základové nátěry a penetrace.
08 Spokar štětka
Nové a hrubé omítky a penetrace.
09 TopTrade zednická štětka
Vlhčení zdiva a omítkových směsí, čištění nářadí.
10 Stools hranatá
Lepidlo na tapety a oprašování.
11 ColorExpert hranatá
Univerzální.
12 Levior hranatá
Pro profesionální použití a vysokou kryvost nátěru.